reklama
 
 

Lavičkova rudá školka už v sobě probouzí instinkty predátora

28. 8. 2012
Jsou mladí a talentovaní. Roste jim sebevědomí. A říkají si Sparta.

Glosář - Důležitá jsou fakta, pane redaktore, fakta. Tak to alespoň vždycky říkával Vlastimil Košťál, fotbalový boss (ne)blahé paměti.

Tak se na ta fakta podívejme: Liga má za sebou start, konkrétně pět kol, což je řekněme první kratičká etapa, po níž už snad lze provést nástin jistého resumé.

První v tabulce je Sparta. Dokonce s tříbodovým náskokem na spolufavority Plzeň, Liberec a také Jablonec, který právě porazila v přímém souboji. Na jeho půdě poměrem 2:1. A to se prostě počítá.

Jablonecké zrcadlo ukázalo tři pravdy

Ostatně ten zápas toho o pražském týmu ukázal hodně.

Na jedné straně nepřekvapivě odkryl Spartu jako stále zřetelně nedozrálý, rozhodně ne dominantní tým, kterého i Jablonec umí zmáčknout jako citrón a donutit ho k zásadní chybě.

Zároveň však pravdivé zrcadlo zápasu ukázalo Spartu i jako soubor nevšedních talentů, co TO prostě rozhodně mají v sobě.

Ale zatím TO zhusta umí předvést třeba až na třetí pokus.

Tak jako mladík Přikryl, který v zápase rozvlnil síť až při své třetí obří šanci.

Ačkoli se o ten klíčový gól velmi zasloužil hlavně Kweuke a dva beci Jablonce, kteří se na něj nesmyslně stáhli, přesto ještě i před Přikrylem úkol jedné dobré kličky a střely stál.

Ta klička přišla a byla prostě lahůdková.

V souhrnu pak zápas v Jablonci ukázal Spartu, pro kterou teď platí, že i když není pánem na hřišti, neboť má horší ukazatele v držení míče (v procentech 39:61) nebo na rohy 2:5, má navzdory tomu všemu po posledním hvizdu to nejdůležitější, tedy gólové skóre, na svojí straně.

Děcka z mateřinky a vražedný instinkt

A to byla po generace tradiční síla Sparty: i když nepředvedla nic moc, gól dala a vyhrála.

V jisté - zejména machovské - době tomu predátorskému umění uměli notně dopomoci i rozhodčí. Na ně se teď Sparta spoléhat nemůže, tuhle páku nemá.

Zato má mužstvo s velkou perspektivou, takovou mateřskou školku, co se učí nejen modernímu fotbalu, ale i umění vítězit. A v Jablonci si do paměti načetlo další důležitou vzdělávací lekci.

Pořád je ovšem nutno míti na paměti, že Sparta je vývojově pořád ještě děcko, které kdykoli a kdekoli může stále velmi snadno dostat výchovnou facku. Například ve čtvrtek od Feyenoordu.

Kdyby se to stalo, i majitel (vlastně dobročinný mecenáš) Křetínský by si možná ještě jednou pozorněji prohlédnul ony nabídky k přestupům, co se mu válejí na stole.

A jsou na nich jména Kweukeho, Kadlece či Hušbauera. A pak by to samozřejmě měla Plzeň mnohem jednodušší...

Nebýt Kweukeho, jarní tíha nepominula

Ale zůstaňme ještě chvíli u Sparty. O jejím hanebném jaru už je snad zpětně škoda mluvit.

Tím, že se panický vnitřní strach hráčů z neúspěchu přenese i do sezony nové, hrozily i první mače nového ročníku na Julisce a s Příbramí.

Ty první poločasy v podání Lavičkova týmu byly tehdy opravdu děsivé.

Ale Sparta v té fázi našla obrovskou oporu v Kweukem, který byl sám o sobě schopen dělat výsledky. (Ostatně podobně jako Chovancovi loni na podzim.)

Díky Kweukemu se nyní Sparta nepropadla do stejné studny zoufalství jako na jaře.

"Sebevědomí, sebevědomí," to byla mantra, kterou mladí hráči slýchali od trenéra Vítězslava Lavičky permanentně. I jeho vnitřní klid a trpělivost odlišily podzim od hysterického jara.

A pomohly tomu, že má Sparta právě v tabulce o tři body více než ostatní favoriti. Včetně Plzně.

Sparta ve škamnách, Plzeň za katedrou

Co se totiž Sparta učí, Plzeň dávno umí. Kde mladí sparťané začínají nacházet pevnější půdu pod nohama, tam Plzeň dávno tancuje rejdováka.

Viktoria má hotový tým, který loni v lize přibrzdila nová zkušenost s Champions League.

Koncentrace roztříštěná na dvě bitevní pole způsobila, že v lize Západočeši své cíle nenaplnili. Teď už by měli být vyzrálejší i v tomto směru.

Jenže stále pro ně platí, že jednorázově "umí" úplně vypadnout z role. A prohrát třeba doma s Brnem, podobně jako na jaře s Olomoucí.

V plném rozletu navíc Plzni brání četné zdravotní neduhy, problém, který úplně rozleptal mistrovský Liberec, jenž se nyní za pochodu učí hrát úplně jinak než na jaře, tedy především bez Štajnera.

Blíží se superbitva Plzeň-Sparta

Ligový start máme tedy za sebou, teď se blíží mezníky. Důležité bude, kdo se dostane do Evropské ligy, a kdo ne. To se dozvíme ve čtvrtek.

Důležité bude, jak reprezentace vstoupí v Dánsku do kvalifikace o MS. To se dozvíme v sobotu 8. září.

A důležité bude, jaká jiskra se zapálí, až o sebe 15. září křísnou ve vzájemném souboji Plzeň a Sparta.

Máme se na co těšit, vážení, právě teď se to všechno rozjíždí!

Souhlasíte, nebo to vidíte jinak? Diskutovat o fotbalu můžeme i na facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Chcete-li, klikněte na stránce na "To se mi líbí".

autor: Luděk Mádl | 28. 8. 2012

Související

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama