Lavička: Pokud nezískáme žádnou trofej, ponesu odpovědnost

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
8. 5. 2013 20:00
Tým, který měl po většinu jara nejlepší formu ze všech prvoligových celků, ztrátil dech v tu nejnevhodnější chvíli. Stálo ho to účast ve finále Poháru České pošty a zřejmě i triumf v Gambrinus lize.
Vítězslav Lavička se za faul Léonarda Kweukeho omluvil hráčům Mladé Boleslavi a především Radku Dosoudilovi.
Vítězslav Lavička se za faul Léonarda Kweukeho omluvil hráčům Mladé Boleslavi a především Radku Dosoudilovi. | Foto: Reuters, CPA Erben

Praha - Dvě remízy s dvě prohry. Taková je aktuální bilance fotbalistů pražské Sparty.

Tým, který měl po většinu jara nejlepší formu ze všech prvoligových celků, ztrátil dech v tu nejnevhodnější chvíli. Stálo ho to účast ve finále Poháru České pošty a zřejmě i triumf v Gambrinus lize.

Vše odstartovala před dvěma týdny překvapivá domácí remíza 2:2 v lize s Jihlavou, což byla pro Spartu teprve druhá ztráta v jarní části ligy. Po remíze 1:1 v úvodním semifinále Poháru v Mladé Boleslavi prohráli Letenští 0:2 v lize na hřišti Liberce a vše zakončili středeční domácí porážkou 1:2 s Boleslaví, která znamenala jejich vyřazení ze soutěže.

"Je to pro nás velké zklamání, cítíme to i proto, že Pohár České pošty byla jedna z linií, ve které jsme chtěli být úspěšní," řekl novinářům po zápase s Boleslaví smutný kouč Sparty Vítězslav Lavička.

"Myslím si, že před dnešní odvetou jsme měli semifinále slibně rozjeté. Nicméně ani při relativně příznivém vývoji, jsme zápas nedokázali zvládnout," připomněl Lavička fakt, že Sparta vedla v odvetě už od 2. minuty zásluhou gólu Jiřího Jarošíka.

"Zlom přinesl hloupý Leův faul"

Obrat ve vývoji zápasu podle něj způsobila situace z 47. minuty, kdy Léonard Kweuke ošklivě zajel do obránce soupeře Radka Dosoudila, za což viděl útočník Sparty od sudího Bílka bez předchozího napomenutí červenou kartu.

"Zásadní zlom nastal v době, kdy jsme šli do deseti po zbytečném faulu Lea Kweukeho, který možná vyplýval z jeho přemotivování v dané chvíli," poznamenal kouč Letenských.

"Je to však neomluvitelné a chtěl bych se Mladé Boleslavi a hlavně Radkovi Dosoudilovi za tento zákrok omluvit za celou Spartu," doplnil Lavička k faktu, že Dosoudil utrpěl dvojnásobnou zlomeninu nohy.

Druhý zlom pak podle něj přinesla situace z 69. minuty, kdy brankář Marek Čech při odkopu míče od brány "namazal" míč před pokutové území Janu Chramostovi, který otočil vedení na stranu Středočechů.

"Nejprve jsme u prvního gólu nezachytili tři nabíhající hráče a balon tam propadl, pak přišla druhá branka, kterou jsme inkasovali po naší velmi hloupé chybě při rozehrávce," přiznal Lavička.

"Čechova chyba byla osudová"

Přitom na aktivitu boleslavských ofenzivních hráčů při napadání rozehrávky soupeře Lavička své svěřence před zápasem upozorňoval.

"My jsme samozřejmě věděli, že Boleslav má typy hráčů, kteří dokážou být velmi agresivní v napadání. Kluci na to byli upozorňováni a věděli, že pokud je míra rizika vysoká, že nemají volit rozehrávku, ale postupovat jinak," uvedl kouč Pražanů.

"Z Markovy (Čechovy) strany to byl velmi špatně vyhodnocený moment. Chtěl bych ale říct, že jinak nám Marek vychytal velmi důležité výsledky v poháru, nicméně na vypadnutí má svůj podíl," přiznal Lavička.

"Přitom to vyloučení (Petra Johany) po našem brejku nám vlilo krev do žil, ale přišel právě Markův zkrat a my museli vstřelit dva góly," doplnil.

"Jsme pod tlakem, automatismy nejdou"

Sparta ještě může sezonu zachránit v lize, v níž čtyři kola před koncem ročníku ztrácí pět bodů na vedoucí Plzeň, a musí tak čekat především na zaváhání Viktoriánů.

Navíc sama už si zaváhání nesmí dovolit. V neděli ji čeká na Letné "odveta" proti Boleslavi v rámci 27. kola Gambrinus ligy.

"Situace v Gambrinus lize dostala trhlinu, vypadli jsme z poháru. Naději ale v žádném případě nevzdáváme, budeme ji živit do poslední chvíle. Tohle fotbal přináší, každý, kdo ho hrál, o tom něco ví," uvedl Lavička k současné formě Sparty.

"V dubnu jsme sbírali dobré výsledky, hráli pěkný fotbal. Pak přišlo období, kdy jsme se dostali pod tlak a věci, co šly automaticky, najednou nešly," doplnil k období v posledních dvou týdnech.

"Nebude-li úspěch, ponesu odpovědnost"

Lavička přiznal, že domácí remíza s Jihlavou na tým dolehla víc, než všichni v klubu čekali.

"Ano, Jihlava byl zápas, který nám sebral sebevědomí a odešli jsme z úspěšné vlny. Snažíme se hráčům vytknout chyby, ale situace v daném zápase musí zvládnout hráči sami. Je to zároveň otázkou dalších příčin, formy, zranění," vyjmenoval příčiny současné formy Sparty.

Je si vědom toho, že pokud Sparta nezíská v této sezoně žádnou trofej, nesplní tým požadovaný cíl a ohrožena bude i jeho pozice.

"Sparta je tým, od kterého se očekávají trofeje každý rok a já jsem s tím do tohoto klubu šel. Jsem si vědom, že pokud nebudeme úspěšní, odpovědnost ponesu já," dodal Lavička.

 

Právě se děje

Další zprávy