Lavička: Bayern, to je vzor pro Spartu. Vládne všem soutěžím

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 5. 2013 5:00
Vítězslav Lavička, kouč Sparty, zdůrazňuje, že jeho klub víru v mistrovský titul rozhodně neztrácí. A jednou chce být dominantní jako Bayern.
Boj o mistrovskou korunu Sparta ještě nevzdává. A kouč Vítězslav Lavička už vůbec ne
Boj o mistrovskou korunu Sparta ještě nevzdává. A kouč Vítězslav Lavička už vůbec ne | Foto: CPA

Praha - Držte si klobouky, teď už pofrčíme z kopce. Středa, neděle, sobota, to jsou zbývající hrací dny ligy pro Plzeň i pražskou Spartu, která ji v tabulce stíhá.

"Víru v titul neztrácíme," říká Vítězslav Lavička, trenér Sparty, v rozsáhlém interview, jež před finišem ligy poskytl deníku Aktuálně.cz.

V jeho první části analyzuje situaci obou klubů před závěrečnými třemi koly a vysvětluje také, proč se Spartě po adrenalinové jízdě, díky níž přejela Viktorii či Olomouc, zadřel v dalších zápasech motor.

Lavička otevřeně odhaluje i svůj názor na klíčovou postavu týmu Marka Matějovského a navíc prozrazuje, co přišel šéf klubu Daniel Křetínský sdělit hráčům po porážce v Liberci do kabiny.

V případě neúspěchu v boji o titul je Lavička připraven nést zodpovědnost, ale zdůrazňuje, že ta část jeho úkolu, která se týkala kvality herního projevu Letenských, je na dobré cestě ke splnění zadání.

Příklad pro Spartu pak vidí v Bayernu Mnichov, který se dokáže suverénně prosadit na domácí i zahraniční scéně a atraktivní útočnou hrou rozebrat i takového soupeře, který se mu postaví s uzavřeným defenzivním blokem. Právě s tím měla totiž Sparta na jaře problém.

První otázka je jasná: Vyhrajete ligu?

"Máme to v úmyslu, samozřejmě. Je to náš sezonní cíl a my tuhle víru neztrácíme."

Kdo má výhodnější los? Sparta, nebo Plzeň? Hrajete v Brně, Teplicích a s Duklou. Soupeř jede do Olomouce, hostí Liberec a končí v Hradci...

"Těžko spekulovat, poslední zápasy ukázaly oběma celkům, že i když jdete do zápasu v pozici favorita, nemusí to ještě vůbec nic znamenat."

Oba týmy hrají ještě dvakrát venku, ale vy v jednom zátahu středa-neděle. Je to nepříjemné?

"Cestování je samozřejmě minus, ale to jsou věci, které neovlivníme.  Snažíme se upravit režim tak, abychom po zápasu v Brně nasbírali další síly zpět v co největší míře a také co nejrychleji."

Horváthova strkanice? Bez komentáře

Dvakrát hrajete s týmy, co bojují o udržení, Plzeň zase s aspiranty Evropské ligy. Takže plzeňští protivníci by podle tabulky asi měli být kvalitnější, ne?

"Náročný je každý zápas. My jsme to poznali třeba v konfrontaci s fotbalově parádně rozjetým Libercem. Třeba sebere body i Plzni."

Takže nezáleží ani tolik na tabulce jako na momentálním rozpoložení soupeře?

"Tak. Existují takové drobnosti, maličkosti, které mohou zápas ovlivnit."

Vím, že jste to teď myslel úplně jinak, ale trochu zneužiju toho, že jste zmínil ty jevy, které zápasy ovlivňují... A zeptám se, jestli se podle vás finiš ligy odehrává zcela ve sportovním duchu, nebo zda cítíte i nějaké temné proudy?

(dlouze přemýšlí) "My tady máme za úkol, abychom připravili Spartu do zápasů tak, aby byla na hřišti úspěšná. Když nebudeme ztrácet body, můžeme věřit v to, že Plzeň někde klopýtne. A do žádných spekulací tohoto typu se pouštět nechci."

Tak jinak: Máte spoustu hráčů v karetním ohrožení, i Plzni mohou z podobného důvodu vypadnout. Může tento aspekt finiš ligy ovlivnit?

"Ano, to jsou ty maličkosti, detaily, které hrají roli. To riziko tam je, ale my nepůjdeme tou cestou, že bychom některé hráče šetřili na jiný zápas, a to jen proto, aby teď nedostali kartu."

Ono by asi bylo nejcitelnější, kdyby vám těch klíčových hráčů vypadlo kvůli kartám víc najednou, že?

"To by byla zcela zásadní komplikace. Snažíme se proto před každým zápasem hráče upozorňovat, aby nedělali hlouposti."

Jistě si vybavíte situaci ze zápasu Plzeň-Slavia (0:1), po níž byl vyloučen slávista Juhar. Co jste si v tu chvíli říkal, neměl dostat žlutou kartu i domácí Horváth? Byla by to čtvrtá karta v sezoně a v Olomouci by teď nehrál...

"Já to fakt nechci komentovat. Jisté je, že Pavel je klíčovou osobností Plzně, ale komentovat ten moment nebudu."

Pauza mezi dvěma ligovými koly teď byla netradičně dlouhá, zhruba deset dní. Komu to pomohlo víc?

"To je samozřejmě otázka... Sami jsme se o tom bavili, že my jsme teď byli zvyklejší hrát v rytmu anglických týdnů. Každopádně bychom byli rádi, kdybychom i po několikadenní pauze navázali na to, jakým  způsobem jsme končili ten poslední ligový zápas."

Zformovaný blok. Problém i pro Plzeň

Zatímco Sparta rozstřílela Mladou Boleslav, Plzeň dostala direkt v podobě prohry se Slavií. A deset dní nedostala šanci to napravit, neúspěchem a snížením náskoku v tabulce se tak teoreticky užírala déle než je obvyklé. Může se to na ní projevit?

"Kdo ví, kdo ví... Ale pořád jsou o dva body před námi. V tom je zase jejich psychologická výhoda."

Sparťanské jaro lze zjednodušeně rozdělit na dvě fáze. Proti Plzni jste byli jasně lepší, k útočné mašině ve stylu Dortmundu vás přirovnávali i po zápasech s Olomoucí či po derby. Ale pak se to zaseklo. Už na Baníku to nebyla žádná velká jízda a s Jihlavou či v Liberci už to bylo vyloženě trápení. Herní i výsledkové. Proč?

"Fotbal je o detailech. Hrana mezi úspěchem a neúspěchem bývá častokrát tenká a ostrá."

Ale vy jste úplně ztratili svůj způsob hry...

"Ano, ten způsob hry byl odlišný. Ale musíte odlišit i to, co proti nám hrála Plzeň, potažmo Slavia, a co potom třeba Ostrava či Jihlava."

Takže proti zavřenější obraně váš styl nefungoval?

"Obecně řečeno: proti zformovanému bloku je to vždycky složitější, to poznala i Plzeň poté, co na jejím hřišti Slavia dohrávala o deseti."

Není tam pak prostor pro vaše kolmice a náběhy vůbec, anebo je to spíš o přesnosti?

"Musíte mít velkou přesnost a kvalitu na útočné polovině a hlavně na posledních 20-30 metrech. A tam se nám oproti těm předešlým zápasům, v nichž přechodová fáze fungovala, tolik nedařilo."

Pro ten způsob hry je nejdůležitější figurou Marek Matějovský. A právě na něm bylo nejviditelnější, jak se začal trápit. Proč?

"Není to jen o Markovi, v kontextu celého týmu je třeba mluvit o sebevědomí, kvalitě. Marek navíc v té době měl nějaké zdravotní problémy, když nejste v pohodě a při důsledné defenzivní hře soupeře pak přijdou ztráty míčů, tak se vám to pak sečte."

Co jste si pomyslel, když Matějovský po utkání v Ostravě hudroval na špatně střižený trávník a liknavé podavače míčů?

"Mluvili jsme spolu o tom, s odstupem času ho to mrzelo, dnes by na tu otázku jistě reagoval jinak, ale v danou chvíli byl frustrovaný. On ví, že to nebylo nejšťastnější vyjádření. Vštěpujeme hráčům, aby správně reagovali, když se vyhrává, stejně jako ve chvílích, kdy přijde neúspěch."

Při Matějovského výkonnostním výpadku se ukázalo, že na tu pozici nemáte moc alternativ...

"Středová pozice playmakera je pro nás otázkou. Je potřeba zamyslet se do budoucna, zda bychom přivedli nějakou kvalitní alternativu."

Marek Matějovský je kapitánem týmu. Ale je to ten typ, který umí mužstvo strhnout? Asi to pro něj navíc bylo v danou chvíli složité, když se mu na hřišti osobně dvakrát nedařilo... Máte v kabině lídry, kteří by uměli tým v těžké chvíli vzburcovat? Asi jste z podobných pohnutek přivedli v zimě i Váchu...

"S Lukášem jsme spokojeni, co do jeho herních kvalit i charakteru, samozřejmě se do určité míry stále seznamuje s prostředím. Co se týče leadershipu neboli vůdcovství v kabině, tak po zápase v Liberci padla hodně ostrá slova. Tam se ukázala schopnost vůdců ozvat se a vyjádřit svůj názor před celým kolektivem. Bylo docela zdravé, že se tam některé věci vyřkly."

Křetínský přišel za týmem v pravou chvíli

Kdo se tam projevil?

"To bylo více hráčů. Marek Matějovský jako kapitán byl jedním z nich. Máte pravdu, že když se hráči daří na trávníku, má jaksi větší mandát k tomu, aby své spoluhráče vedl, Marek i kvůli tomu lehčímu zranění třeba v Liberci nemohl ukázat všechny své schopnosti. Ale to vůdcovství není úkolem jen jednoho hráče, máme v kabině víc fotbalistů vhodných pro to, aby se o tuhle roli rozdělili."

Následovala po Liberci i bouřka ze strany vedení klubu?

"Samozřejmě, byla vyjádřena nespokojenost s danou situací. Doktor Křetínský den po utkání přišel na hodnocení do kabiny a promluvil k týmu. Závěr té debaty byl ale takový, že byla jasně a transparentně vyjádřena víra v to, že jsme schopni se zvednout a že sezonu v žádném případě nevzdáváme."

Konzultoval s vámi pan Křetínský dopředu, že do kabiny přijde?

"Věděl jsem o tom. Předcházel tomu telefonický hovor, který jsme vedli spolu, pak přišel do kabiny. On tam nebyl poprvé, už na podzim chodíval po zápasech Evropské ligy, podle jeho časové situace. A teď měl jeho příchod správný efekt, přišel ve správný okamžik."

Už je jisté, že nezískáte pohárovou trofej, v lize jste druzí. Už jste zmínil, že jste v případě neúspěchu připraven nést odpovědnost. Co to znamená?

"Že před odpovědností neutíkám. V téhle sezoně jsme ušli kus cesty, směr, kterým jdeme, je správný, ale abych se schovával po případném neúspěchu, to ne."

V minulosti se poté, co trenér nevyhrál ligu, na Spartě častokrát propouštělo. Máte pocit, že teď na Letné panuje koncepčnější nálada?

"Řeknu svůj pocit... Když jsem loni v létě nastupoval, nabyl jsem po rozhovorech s vedením klubu jasně dojmu, že nastolena byla dvě kritéria. Že je Sparta vzhledem ke své historii a podmínkám předurčena k nejvyšším cílům, ale zároveň je pro ni důležitý i způsob hry, kterým by se měla prezentovat. A v tomto ohledu si myslím, že jdeme správnou cestou."

V Evropě jste dokonce bodovali i nad plán, nechybělo mnoho a vyřadili jste i pozdějšího vítěze Evropské ligy, tedy Chelsea...

"Evropská prezentace Sparty se vydařila, tady se nemáme za co stydět a máme na co navazovat."

Vizuálně i co do kvality hry byla vaše evropská vystoupení o mnoho procent zajímavější než ligová podzimní produkce nebo zápasy v té krizovější části jara. Lze dosáhnout toho, abyste skvělý fotbal hráli příště třeba i proti Jihlavě?

"Určitě máme co zlepšovat. Pro mě je krásným příkladem Bayern Mnichov. Má úžasnou sezonu, kraluje suverénně na německé půdě i na evropské. V bundeslize proti němu soupeři také nehrají nijak otevřeně, ale on to dokáže zvládat na výbornou a naprosto suverénně, tomu bychom se chtěli přiblížit."

Čtěte i druhou část rozhovoru s Vítězslavem Lavičkou. Pokud vás zajímá, co si kouč Sparty myslí o výsledcích akce "Křetínského taška", jak vnímá kritiku rozhodčích z úst Milana Baroše či Jiřího Štajnera nebo co teď čeká Leonarda Kweukeho, pak dokončení rozhovoru NAJDETE ZDE.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Expertní komise, jejíž vznik sama iniciovala, našla několik vědeckých pochybení v odborných článcích a doporučila jejich stažení z časopisů. Konference rektorů teď žádá od profesora Adama vysvětlení pochybností o jeho odborných článcích. Podle rektorů případ vrhá špatné světlo na českou vědu.

Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. Vojtěch se měl ve středu zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, ale kvůli nemoci nebyl přítomen. Funkce se měl ujmout od 1. února.

Adam uvedl, že rezignovat na funkci nehodlá. Vytýkaná pochybení nepokládá za tak zásadní, aby vyžadovala rezolutní a nevratný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy