V zápase podzimu bez kapitána? Lafatu stále bolí záda

ČTK ČTK
10. 12. 2014 11:23
Fotbalisté Sparty dnes odletěli na utkání Evropské ligy s Bernem i s Davidem Lafatou, zatím však stále není jisté, zda kapitán a nejlepší střelec letenského týmu nastoupí od začátku
David Lafata
David Lafata | Foto: CPA Eduard Erben

Bern - Fotbalisté Sparty dnes odletěli na utkání Evropské ligy s Bernem i s Davidem Lafatou, zatím však stále není jisté, zda kapitán a nejlepší střelec letenského týmu nastoupí od začátku. Zranění zad ho totiž stále limituje, a tak rozhodne až to, jak se bude cítit večer na předzápasovém tréninku.

"Zatím je to tak padesát na padesát. Buď to půjde, nebo ne. Není to velká bolest, ale je to na blbém místě a omezuje mě to. Při každém pohybu to cítím," řekl Lafata na letišti novinářům.

Trenér Vítězslav Lavička doufá, že klíčového hráče bude moci nasadit, rozhodnutí však nechává na Lafatovi a jeho pocitech. "David i celý lékařský tým dělali a dělají maximum pro to, aby byl připraven. Konečné slovo bude mít on a lékaři. Bude záležet na dnešním tréninku a jeho pocitech," prohlásil kouč Sparty.

Nebýt Bernu, nehrál by

Třiatřicetiletý Lafata se zranil v posledním zápase ligového podzimu v Jihlavě, kde odstoupil už po 17 minutách. Sparta poté bez něj minulý týden odehrála i odvetné osmifinále Poháru FAČR s Příbramí, které na umělé trávě v tréninkovém centru na Strahově vyhrála 3:1 a po remíze z úvodního duelu postoupila.

"Měl jsem klid, léčil jsem se u profesora Koláře a dělali jsme maximum pro to, abych se z toho dostal. Nebýt tohoto zápasu, tak to nechám být a počkal bych, až to přejde, ale moc chci týmu pomoct. Uvidíme, co tělo řekne na hřišti," řekl Lafata, který dříve podobné problémy se zády neměl. "Asi je to stářím," dodal s úsměvem.

Přikryl jako záskok?

Lafatova absence by byla pro Spartu citelnou ztrátou. V dosavadních 16 kolech české nejvyšší soutěže dal deset branek a v Evropské lize se s pěti góly dělí o druhé místo v tabulce střelců. Lepší je pouze Brazilec Alan ze Salcburku, který se trefil šestkrát.

"Ztráta by to byla, vždyť je to náš kapitán," připustil Lavička, který by v takovém případě zřejmě ukázal na Tomáše Přikryla, který na hrotu útoku nastoupil i proti Příbrami. "Poslední zápasy a tréninky bez Davida naznačily, kdo by mohl být jeho alternací," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy