reklama
 
 

Lafata: Odejít ze Sparty? To si vůbec nedovedu představit

6. 12. 2014 7:00
Se solidním náskokem 112 bodů vede David Lafata po podzimní části novinářskou anketu Zlatý míč, a má tak poprvé v kariéře šanci anketu Klubu sportovních novinářů ovládnout.

Praha - Se solidním náskokem 112 bodů vede David Lafata po podzimní části novinářskou anketu Zlatý míč ČR, a má tak poprvé v kariéře šanci anketu Klubu sportovních novinářů ovládnout.

Třiatřicetiletý kapitán pražské Sparty a současná útočná jednička české reprezentace totiž prožívá nejúspěšnější sezonu v kariéře. Za reprezentaci vstřelil jeden gól, v Synot lize se prosadil desetkrát a v evropských pohárech dokonce hned třináctkrát.

Přesto na pátečním vyhlášení první poloviny ankety přiznal, že je vedením v anketě velmi překvapený.

"Nejen tenhle půlrok, ale celý rok 2014 byl pro mě životní. Ale stejně mě to umístění ve Zlatém míči překvapilo. Já si dřív ani neuměl představit, že se ještě dostanu do Sparty, natož že vyhraju takovou anketu," řekl novinářům tradičně skromný Lafata.

Davide, v posledních pěti letech ovládl anketu Petr Čech. Nyní to vypadá, že jeho kralování přerušíte právě vy. Co na to říkáte?
Já tyhle ankety moc nesleduju. Stejně se ale o moc nehrálo, když všechno vyhrával Petr (Čech). Každopádně to beru jako ocenění celé Sparty, protože bez spoluhráčů bych tady neseděl. Vyhráli jsme ligu, pohár, Superpohár, hraju pravidelně ve Spartě i v národním týmu.

Navíc hned za vámi jsou v průběžném pořadí vaši spoluhráči z reprezentace a Sparty Bořek Dočkal a Pavel Kadeřábek. To vás asi také těší, ne?
Nevím, jestli se někdy v historii povedlo, že jsme první tři z jednoho týmu. O to větší ocenění pro Spartu to je. A kdybych mohl hlasovat pro někoho já, asi bych vybral Pavla (Kadeřábka).

Nastřílel jste hned 24 soutěžních gólů, kterého z nich si nejvíce vážíte?
Možná by se nabízelo pět gólů proti Levadii Tallinn, ale nejvíc se pamatuju na gól nůžkami proti Jablonci. Moc hezkých gólů nedávám a tenhle se líbit musel. I mně se líbil a hodně si ho cením.

Naopak asi jediným negativem je vyřazení v předkole Ligy mistrů s Malmö, že?
To je taková piha na sezoně. Kdyby se povedlo i to, tak můžu skončit, protože víc už bych dokázat asi nemohl. Takhle ještě musím pokračovat.

Pokračujete však alespoň v Evropské lize. Zvládnete postoupit potřetí za sebou do její vyřazovací fáze, k čemuž vám stačí ve čtvrtečním zápase na hřišti Young Boys Bern i remíza?
Kdybychom postoupili, tak by to byla ta nejlepší tečka za tímhle rokem. Pro postup uděláme všechno. Ale i kdyby se to nepovedlo, tak ten rok můžeme hodnotit kladně. Už jenom to, že jsme se dostali do Evropské ligy, je cenné. Někdy se to bere jako povinnost, ale loni jsme byli bez pohárů. Měli bychom si toho vážit. Vezměte si Plzeň nebo Liberec, které loni hrály Evropskou ligu, ale teď v ní chybějí. Není to tak, že české kluby musí v pohárech automaticky být.

Vy jste kvůli zranění zad nedohrál nedělní zápas v Jihlavě a nenastoupil jste ke čtvrtečnímu pohárovému zápasu proti Příbrami. Stihnete se dát do zápasu v Bernu zdravotně do pořádku?
Děláme pro to všechno, ale ještě to nemohu s jistotou slíbit.

I tak se ale už asi těšíte na zimní přestávku, že?
Rok byl dlouhý, takže teď se budu snažit hlavně odpočinout. Jak říká trenér, připravit se na přípravu. Vánoce strávím doma, přál bych si, aby napadl sníh, protože máme doma rádi bílé Vánoce. Budou tam návštěvy a pak skočíme do přípravy, která začíná druhý týden v lednu.

A jste si jistý, že do ní nastoupíte? Mluví se totiž o tom, že o vás má zájem řada klubů ze zahraničí...
Přestup nehrozí. Jsem spokojený a díky angažmá ve Spartě jsem si splnil sen. O přestupu rozhodně nepřemýšlím. Ani to v mém věku není aktuální. Můžu to vyloučit.

autor: Jaroslav Šindelář | 6. 12. 2014 7:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama