Lafata za simulování proti Teplicím zaplatí rekordní pokutu

Sport Sport
Aktualizováno 2. 4. 2015 15:36
David Lafata vyvázl z incidentu, který rozbouřil fotbalovou veřejnost, jen s pokutou.
David Lafata
David Lafata | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Pokuta ve výši padesát tisíc korun. Takový je trest pro kapitána fotbalové Sparty Davida Lafatu za nasimulovaný pád v utkání 21. kola Synot ligy proti Teplicím, po němž domácí skórovali z penalty a zápas vyhráli 1:0. O vysoké pokutě pro nedávno vyhlášeného Fotbalistu roku rozhodla ve čtvrtek disciplinární komise.

"Padesát tisíc je zatím nejvyšší pokuta za podobné provinění. Alespoň podle historických zápisů disciplinární komise," řekl podle ČTK předseda komise Richard Baček. O zastavení činnosti disciplinárka neuvažovala. "Řády nám sice teoreticky umožňují udělit v podobných případech až čtyřzápasový distanc, ale vzhledem k předchozím trestům v podobných případech jsme o tom ani nehlasovali."

"Trest přijímám. Ale vyjadřovat se k tomu už nebudu, už toho bylo napsáno dost," řekl sám Lafata novinářům po jednání disciplinárky na Strahově. Klub se proti verdiktu odvolávat nebude.

Lafata se k simulování přiznal

Přitom ještě po zápase forvard Sparty i národního týmu tvrdil, že kontakt mezi ním a bránícím Krobem byl. Ovšem po mediální smršti, která se následně strhla, vydal prohlášení s doznáním, že skutečně pád přibarvil, aby si na rozhodčím Kovaříkovi vymodlil pokutový kop.

"Ano, pád v pokutovém území Teplic jsem přihrál, přestože mu předcházel kontakt s protihráčem. Uvědomuji si, že to nebylo správné a opravdu na to nejsem pyšný. Lidé, kteří mě dobře znají, vědí, že to není můj styl," uvedl Lafata.  "Moje jednání vyplynulo částečně z frustrace z vývoje důležitého utkání a také z toho, že mi nebyla uznána regulérní branka."

"Vzali jsme v úvahu přitěžující okolnost, že utkání bylo zásadním způsobem ovlivněno. Stejně jako jsme vzali v potaz polehčující okolnost, že David Lafata napomohl objasnění provinění a vyjádřil lítost," uvedl k doznání hříšníka Baček.

Pokutu za simulování dostal Lafata podruhé v kariéře. V září 2011 musel zaplatit třicet tisíc korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy