Lafata a Krejčí. Turky popravily v přáteláku hvězdy ligy

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
6. 2. 2013 21:03
Českým fotbalistům vyšel první zápas v letošním roce, v přípravě v Turecky zvítězili brankami Krejčího a Lafaty 2:0.
Takto slavil Lafata proti Slovensku, gólovou radost si užil také proti Turkům.
Takto slavil Lafata proti Slovensku, gólovou radost si užil také proti Turkům. | Foto: CPA - Eduard Erben

Manisa - Jak čeští fotbalisté rok 2012 ukončili, tak rok 2013 otevřeli. Po demolici Slovenska 3:0, zvítězili Bílkovi svěřenci především díky povedenému prvnímu poločasu nad Tureckem 2:0 (on-line reportáž zde!).

Branky vítězů vstřelili ve 3. minutě Ladislav Krejčí, po něm se ve 28. minutě prosadila nová útočná jednička české reprezentace David Lafata. Turci měli ve druhém poločase několik šancí na změnu skóre, výtěčně chytající Jan Laštůvka ale udržel čisté konto.

Bez Čecha, ale s Rosickým

Ten nastoupil místo zraněného Petra Čecha, do sestavy národního týmu se naopak poprvé od loňského června vrátil kapitán Tomáš Rosický, který vydržel na hřišti více jak hodinu.

Češi vyhráli dvě utkání v řadě poprvé od loňského Eura a do kvalifikačního souboje s Dánskem tak půjdou v rozhodně lepším rozpoložení než soupeř. Seveřané totiž dnes inkasovali tříbrankový debakl od Makedonců (všechny mezistátní zápasy sledujeme v on-line reportáži zde!).

Raketový start českého týmu

Stejně jako ve výše zmíněném duelu se Slovenskem se povedl české partě vstup do zápasu. Ve 3. minutě putoval míč po rychlé akci po ose Rosický-Darida-Krejčí a sparťanský záložník v obklíčení tureckých obránců otevřel skóre zápasu.

Turky start do souboje zaskočil a dlouho se hledali. I díky vysunutému presinku českého týmu měli domácí často problém se dostat s míčem na kopačkách alespoň za půlku a již po patnácti minutách uslyšeli domácí pískot zaplněného hlediště.

Lafata se prosadil v repre podruhé za sebou

Ten se ještě zvýšil ve 28. minutě. Po rohovém kopu napálil z hranice vápna, jak je jeho dobrým zvykem, z první míč zpět do ohně Darida a Lafata šikovnou tečí upravil skóre na 2:0 pro hosty.

O tři minuty později to mohlo být o jeden gól, jenže přímý kop Selcuka vytáhl parádním zákrokem na břevno a následně na roh Laštůvka. Také proto proběhl nejspíše o poločasové pauze v domácí šatně pořádný Avciho fén, který zabral.

Druhý poločas ovládli Turci a Laštůvka

Turci totiž vtrhli na hřiště pořádně nažhavení. Na přízemní centr Topala si v 52. minutě naběhl Sararer a druhý parádní zákrok večera vykouzlil čaroděj Laštůvka.

I po následném prostřídání na obou stranách byli pány na hřišti borci v bílém, jenže Češi měli v brance Laštůvku. Po výborné kolmici Selcuka na Sararera tváří v tvář ztlumil jeho střelu natolik, že ji dokázal Kadlec vykopnout před brankovou čarou, o dvanáct minut později zasáhl reflexivně po hlavičce Umuta z bezprostřední blízkosti.

Češi tak nakonec dotáhli zápas do vítězného konce a fanouškům výsledek přinesl dvě dobré zprávy: že fotbal omlazený Bílkův kádr s generálem Rosickým hrát umí a že se v případě nutnosti jeví Laštůvka jako více než kvalitní záskok za šestinásobného nejlepšího fotbalistu Česka Petra Čecha.

Přípravný fotbalový zápas v Manise:

Turecko - Česká republika 0:2 (0:2)

Branky: 4. Krejčí, 28. Lafata. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Belözoglu - Plašil. Diváci: 13.000.

Turecko: Kivrak - Irtegün, Toprak, Gönül (46. Hamit Altintop), Ali Kaldirim - Topal (68. Özek) - Turan, Sahin (61. Bulut), Inan, Sararer (68. Belözoglu) - Erding (46. Yilmaz). Trenér: Avci.

ČR: Laštůvka - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Plašil, Darida (88. Suchý) - Vydra (56. Dočkal), Rosický (73. Ordoš), Krejčí (64. Jiráček) - Lafata (63. Tecl). Trenér: Bílek.