Květ v Plzni rozkvetl. Dvěma góly sestřelil Budějovice a přiblížil Viktorku Slavii

12. 2. 2023 17:12
Fotbalisté Plzně zvítězili v 19. kole první ligy doma nad Českými Budějovicemi 2:1 a z druhého místa tabulky opět ztrácí bod na vedoucí Slavii. Oba góly úřadujících mistrů vstřelila zimní posila Roman Květ, za hosty snížil vlastní brankou Václav Jemelka. Jihočeši počtvrté za sebou v nejvyšší soutěži prohráli a jsou na 14. místě.
Roman Květ slaví gól Plzně.
Roman Květ slaví gól Plzně. | Foto: ČTK

Českobudějovičtí začali aktivně, ale svého bývalého gólmana Staňka neohrozili. Naopak ve 12. minutě po Mršičově zaváhání darovali Plzni protiútok, který po ose Kopic, Bucha zakončil Květ střelou do odkryté branky. Zimní akvizice z Bohemians 1905 zaznamenala premiérový soutěžní zásah za Viktorii.

Plzeňští poté spíše vyčkávali a spoléhali se na protiútoky. Po jednom z nich mohli náskok navýšit, ale Kopicovu střelu ve 29. minutě zneškodnil Janáček.

Hostující brankář na začátku druhého poločasu chytil Květovu dalekonosnou střelu, Mosquera následně jednu nadějnou akci favorita "zazdil" nepřesnou ranou a další zase špatnou přihrávkou.

Viktoria zlepšený výkon po změně stran korunovala v 57. minutě druhou trefou. Kopic ideálně našel Květa a ten zblízka snadno zakončil. Pětadvacetiletý záložník si v ligové sezoně polepšil na 11 gólů a dotáhl nejlepší kanonýry soutěže Řezníčka (Brno) a Van Burena (Slavia). Devětkrát se Květ trefil na podzim v dresu Bohemians.

Už za čtyři minuty ale České Budějovice snížily. Po rychlé akci si Čoličův střílený centr srazil do vlastní branky Jemelka a zařídil Dynamu první ligový gól v jarní části ročníku. Chvíli nato hostující Čermák v nadějné pozici vypálil nad břevno.

Obhájci titulu se v nervózním závěru snažili o pojistku, v koncovce se jim však nedařilo. Několik pokusů skončilo vedle, branku minul i Milan Havel z efektního voleje. Pokus Vlkanovy zase vyrazil Janáček.

Západočeši těsné vedení udrželi, v nejvyšší soutěži od října 2006 neprohráli s Budějovicemi ve 23. utkání po sobě a posledních pět vzájemných duelů vyhráli. Plzeň doma v lize porazila Dynamo poosmé v řadě.

Pardubice překvapily Mladou Boleslav

Fotbalisté Pardubic nečekaně zvítězili v Mladé Boleslavi 1:0. Zápas ve prospěch posledního týmu tabulky rozhodl ve 23. minutě Dominik Janošek. Východočeši v šestém vzájemném ligovém duelu podruhé vyhráli, v Boleslavi uspěli i v minulé sezoně.

Pardubičtí zvítězili po čtyřech kolech a ztrácejí tři body na předposlední Zlín. Boleslav ani ve třetím utkání jarní části nevyhrála, podruhé za sebou utrpěla porážku a je desátá.

Olomoučtí remizovali doma s Hradcem Králové 2:2 a i ve třetím jarním duelu uhráli nerozhodný výsledek. Hosté dvakrát vedli zásluhou Michala Leibla a Matěje Koubka. O vyrovnání se postarali nejprve Denis Ventúra a pak osm minut před koncem střídající Jan Vodháněl. Hanáci jsou na šestém místě, jejich dnešní soupeř je hned za nimi se stejným počtem 27 bodů.

19. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Dynamo České Budějovice 2:1 (1:0)

Branky: 12. a 57. Květ - 61. vlastní Jemelka. Rozhodčí: Petřík - Hájek, Slavíček - Hocek (video). ŽK: Chorý, Ndiaye - Zajíc. Diváci: 8432.

Plzeň: Staněk - M. Havel, Pernica, Hejda, Jemelka - Bucha, Ndiaye (90.+4 Kaša) - Kopic (81. Holík), Květ (69. Vlkanova), Mosquera (69. Pilař) - Chorý. Trenér: Bílek.

Č. Budějovice: Janáček - Čolič (83. Potočný), L. Havel, Králik, Skovajsa - Hora, Čermák (89. Čavoš) - Mršič (65. Zajíc), Hellebrand (83. Sladký), Matoušek (89. Penner) - Škoda. Trenér: Nikl.

Sigma Olomouc - FC Hradec Králové 2:2 (1:1)

Branky: 25. Ventúra, 82. Vodháněl - 8. Leibl, 63. Matěj Koubek. Rozhodčí: Všetečka - Pečenka, Líkař - Zelinka (video). ŽK: Jílek (trenér), Ventúra, Beneš, Fortelný - Ryneš, Čihák, Leibl, Pudhorocký. Diváci: 2202.

Olomouc: Trefil - Pokorný (67. Vodháněl), Beneš, Vraštil - Navrátil (67. Matoušek), Breite (62. Zorvan), Ventúra, Zmrzlý (67. Sláma) - Fortelný (90.+4 Poulolo) - Růsek, Chytil. Trenér: Jílek.

FK Mladá Boleslav - FK Pardubice 0:1 (0:1)

Branka: 23. Janošek. Rozhodčí: Berka - Mokrusch, Pfeifer - Adámková (video). ŽK: Škoda, D. Šimek - Mareš, Nita. Diváci: 1240.

M. Boleslav: Šeda - D. Šimek (74. Skalák), Suchý, Karafiát - Tomič, Mareček, Kubista (64. Matějovský), Fulnek (64. Suchomel) - Ladra, Kušej (77. Jawo) - Škoda (46. Žitný). Trenér: Hoftych.

Pardubice: Nita - Mareš, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Vacek - Tischler (61. Sychra), Hlavatý, Janošek (84. Koukola), Pikul (69. Helešic) - Černý (70. Huf). Trenér: Kováč.

Hradec: Reichl - Čihák, Ševčík, Leibl (45.+1 Čech) - Gabriel, Smrž, Rada (75. Pudhorocký), Kodeš, Novotný (46. Harazim) - Ryneš, Matěj Koubek (90.+3 Dvořák). Trenér: Miroslav Koubek.