Kuka: Rosického musíme nahradit, generační obměna se blíží

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 9. 2015 6:02
Český tým musí podle expertů zvládnout dva veledůležité kvalifikační duely o evropský šampionát s Kazachstánem a v Lotyšsku i bez kapitána Tomáše Rosického a dalších reprezentačních opor.
Nahradí Rosického tvůrčí roli v reprezentaci Vladimír Darida?
Nahradí Rosického tvůrčí roli v reprezentaci Vladimír Darida? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Český tým musí bezpodmínečně zvládnout dva veledůležité kvalifikační duely o evropský šampionát s Kazachstánem a v Lotyšsku i bez kapitána Tomáše Rosického a dalších reprezentačních opor.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz se na tom shodli někdejší útočník národního celku Pavel Kuka a fotbalový expert Vladimír Táborský.

"Tyhle dva zápasy jsou povinnost. Musí se udělat šest bodů. Jestli jsou rozhodující? Ano, ale to jsou všechny čtyři zbývající zápasy. Teď už jde o všechno," uvedl Kuka. "Jakákoli další ztráta bodů může být fatální. Nicméně myslím si, že tyhle dva zápasy Češi zvládnou," doplnil Táborský.

Kuka: Kvalitních hráčů máme dost

Podle názoru Pavla Kuky nelze žádnému ze čtyř posledních zápasů kvalifikačního cyklu přikládat menší či větší význam. "Jeden jako druhý může rozhodnout. Už jsme viděli v této kvalifikaci, jak rychle proměnlivá ta situace může být. Měli jsme skvělý začátek, pak ale stačilo zaškobrtnout a najednou jsou vyhlídky českého týmu jiné, o dost horší," poznamenal bývalý hráč Slavie či německého Kaiserslauternu.

Smolné je, že výběr Pavla Vrby vstupuje do závěrečné fáze kvalifikace se širokou marodkou, především v záložní řadě. Kromě Rosického chybí také Plašil, Vácha a Pilař, jindy stabilní členové nejužšího reprezentačního kádru.

"Nedá se nic dělat. Ale kvalitních hráčů máme dost a musíme si s tím poradit. Myslím, že zmíněné fotbalisty bychom měli umět nahradit. Jednou za čas potká taková smůla každý tým," upozornil Kuka.

Podle Táborského musí být pořád kvalita na straně české reprezentace. Obzvlášť v prvním utkání s Kazachstánem. "To je úplná povinnost vyhrát, v jakémkoli složení. V Lotyšsku to zřejmě bude složitější, Holanďané tam rozhodli až v závěru," podotkl odborník.

Když je plán A, musí být i plán B

Klíčovou otázkou je, jak Pavel Vrba nahradí Rosického. Táborský si myslí, že by podhrotového špílmachra měl hrát Vladimír Darida, který je na tuto roli zvyklý ze svého nového působiště, Herthy Berlín.

"Hraje velmi dobrou a těžkou soutěž. Jde na něj chvála. Tvořit může i Dočkal, ale ten si umí zbíhat i ze strany. Do středu bych dal Daridu," volil by Táborský.

Hráč kalibru Rosického podle něj chybí vždycky, ovšem reprezentační výběr se s tím musí vyrovnat. "Je to škoda, ale není to poprvé. Když je plán A, musí být i plán B, to je jasné," řekl expert. Podle Kuky už si musí národní tým pomalu zvykat na hru bez dlouholetého kapitána, záložníka Arsenalu.

"Speciálně proti takovým soupeřům bude hodně chybět, protože umí sám přečíslit. Navíc papírově slabší soupeři mívají velký respekt z jeho jména. Ovšem máme spousty hráčů, kteří ho prostě nějak musí nahradit. Jsou mladí, nadějní, do budoucna se stejně musí chytit. Generační obměna se blíží, nemůžeme čekat, že bude Rosický držet reprezentaci dalších pět let," konstatoval Pavel Kuka.

Táborskému se líbí Skalák

S Táborským se shodl na tom, že příležitost mohou postupně dostávat tři středopolaři, kteří byli nominováni do reprezentace vůbec poprvé. David Pavelka, Martin Frýdek i Jiří Skalák mají velký potenciál.

"Ukazují kvalitu jak v mládežnických reprezentacích, tak v klubech. Myslím, že Pavel Vrba dobře ví, co dělá, když je povolává," souhlasil s Vrbovým výběrem Kuka.

Táborský by rád viděl v sestavě Jiřího Skaláka. "Sice hrál ještě před rokem za průměrné ligové mužstvo, tedy za Brno, teď ale chytil velkou formu a září. Určitě si dovedu představit, že by za národní tým nastoupil. Nebál bych se toho. Je dravý, střelec, pracovitý, 90 minut v pohybu, nábězích," pochválil křídelníka Mladé Boleslavi.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Největší tuzemský poskytovatel venkovní reklamy BigBoard spustil nový portál BigZoom. Nabízí ubytování a zážitky v Česku

Nový web vznikl transformací portálu Hyperslevy, který BigBoard ovládl loni. ČTK to řekli zástupci společnosti.

"BigZoom je výsledkem plánované transformace konceptu portálu Hyperslevy, který nahradil k 1. červnu. Veškeré vouchery na Hyperslevách ale samozřejmě zůstávají v platnosti a zákazníci je budou moci řádně vyčerpat," řekla ČTK mluvčí BigBoardu Pavlína Stránská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy