Kuka přeje titul Plzni: Jediná má šanci na Ligu mistrů

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 5. 2012 10:15
Tři kluby sahají po titulu, dnešní kolo už mnohé napoví
Prosadí se ještě Plzeň ze zadních pozic?
Prosadí se ještě Plzeň ze zadních pozic? | Foto: Eduard Erben

Praha - To je finiš! Liberec, Sparta, Plzeň, hned tři kluby mají pořád šanci potěžkat trofej pro mistra Gambrinus ligy. Předposlední kolo soutěže už dnes večer mnohé napoví.

Liberec zatím nastřádal 62 bodů, Sparta 60, Plzeň 59. Matematické možnosti, které je mohou posunout k prvenství lize, jsme propočítali zde.

Středeční 29. kolo se hraje v jednotný čas od 18 hodin. A na Aktuálně.cz z něj přineseme komentovanou on-line reportáž.

S jakou silou a s jakými šancemi jdou aspiranti titulu do posledních kol podle expertů? "Fotbalově je nejlepším týmem z těch tří Plzeň," míní Pavel Kuka. "Podle mě Liberec," kontruje Vítězslav Lavička.

O fotbalu čtěte více:

Kuka by vsadil na Plzeň, Lavička na Liberec

Kovaný slávista Kuka je v mistrovském trojboji nezaujatým pozorovatelem.

"Ale titul bych přál Plzni, už z toho pragmatického důvodu, že jako jediná z těch tří má podle mě reálnou šanci dostat se přes kvalifikaci do Ligy mistrů. Přinejmenším proto, že má zkušenosti z této sezony."

To Lavička má v mistrovském finiši srdce "roztrojené". Plzeň ho fotbalově odkojila, hrál a trénoval pak ve Spartě - a Liberec přivedl jako kouč k titulu.

"Stále si myslím, že právě Liberec má největší šanci titul získat. Pořád má dvoubodový náskok. I když minusem pro něj může být relativně těžší los v závěrečných dvou kolech," přemítá Lavička.

Liberec jede na derby do Jablonce, končí v sobotu doma s Plzní. Spartu čeká boj na Julisce a finále s novým týmem Tomáše Řepky, tedy s Českými Budějovicemi. Plzeň hostí Příbram a končí v Liberci.

Štajnere a spol., pozor na karty!

Rozhodčí Jiří Adam dostal za neuznání libereckého gólu do slovácké sítě od slečny Damkové stopku, ale body do tabulky už Slovanu nikdo nevrátí.

"Víme, o co hrajeme. Po remíze se Slováckem jsou kluci zdravě nabizení, jsou si vědomi, že i přes chybu rozhodčího měli zápas zvládnout a nechtějí to opakovat," říká liberecký kouč Jaroslav Šilhavý.

Kvůli čtyřem žlutým kartám mu chybí útočník Rabušic, pozor na čtvrté napomenutí si musí dát Štajner, Rilke a Bosančič.

K jistotě titulu zbývá Liberci uhrát 4 body, aniž by se ohlížel na zápasy soupeřů. Pokud by náhodou Sparta i Plzeň v tomto kole klopýtly, může se na severu teoreticky slavit titul už ve středu večer.

Sparta: Přijďte nám fandit na Julisku! Nastoupí Kweuke?

I fanoušci Sparty pořád doufají, že i navzdory problematickému jaru klub jejich srdce pořád ještě může dosáhnout na titul.

"Sparta není v optimálním rozpoložení, ale její výhra nad Bohemkou a relativně snazší los jí pořád dávají reálnou šanci titul získat," přitakává expert Vítězslav Lavička.

Martin Hašek to z lavičky Sparty vidí podobně. "Jestli vyhrajeme zbylé dva zápasy, tak je šance na titul reálná. Může se to podařit, budeme o to bojovat," říká Hašek a burcuje fanoušky, aby na Julisku přišli letenský tým povzbudit.

Není jisté, zda zdravotní stav pustí na hřiště útočníka Kweukeho.

Plzeň útočí zezadu. I Horváth musí hlídat karty 

Pavel Horváth je v karetním ohrožení
Pavel Horváth je v karetním ohrožení | Foto: Eduard Erben

Plzeňská potíž spočívá v tom, že by se k titulu musela prodrat zezadu hned přes dva protivníky.

"Potřebujeme, aby Liberec klopýtl, nejlépe s námi v posledním kole, a aby ztratila i Sparta," cituje ČTK plzeňského kouče Pavla Vrbu.

Dobře ví, že podmínkou k tomu, aby Viktoria mohla v sobotu útočit na titul v Liberci, je vyhrát nad Příbramí. I Plzeňští si musí dávat dobrý pozor na žluté karty. Tři zatím posbírali Pavel Horváth, David Limberský a Marek Bakoš.

V triu namočených jsou na tom nejhůř "klokani"

Vedle boje o titul se stále hraje také o záchranu v soutěži. Viktorii Žižkov mohou do druhé ligy doprovodit Sigma Olomouc (28 bodů), Baník Ostrava (24 bodů), nebo Bohemians 1905 (23 bodů).

Olomouci stačí k záchraně bod, reálně se tedy souboj na dálku odehrává mezi Baníkem a "klokany" Ostravané hrají se Slavií, Bohemka s Teplicemi, v posledním dějství si tyto soupeře prohodí.

Nevýhodou Bohemians je vedle manka 1 bodu v tabulce i fakt, že při vyrovnané bilanci vzájemných utkání s Baníkem mají výrazně horší celkové skóre v soutěži. Takže pokud se chtějí před Ostravu dostat, musí v posledních dvou kolech reálně získat o dva body víc než ostravský protivník.

 

Právě se děje

Další zprávy