Kuka: Němci si jdou pro titul, Brazílie bude pod tlakem

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 7. 2014 13:02
Bývalý reprezentant a fotbalový internacionál Pave Kuka věří před boji o medaile Německu.
Pavel Kuka.
Pavel Kuka. | Foto: Eduard Erben

Praha - Pavel Kuka, dlouholetý útočník pražské Slavie i národního mužstva, oblékal celkem šest sezon také dresy bundesligových celků Kaiserslauternu, Norimberku a Stuttgartu.

Německý fotbal tedy dobře zná a netají názor, že svěřenci trenéra Löwa si poradí jak v semifinále s Brazilci, tak i ve finále jedním z dvojice Argentina – Nizozemsko.

"Mají hned několik osobností, dávají góly, jsou silní v osobních soubojích, hrají obětavě a s plnou zodpovědností. Jejich mužstvo je velice dobře složené a nechybí jim ani kvalitní lavička náhradníků. A v neposlední řadě jsou i takticky na výši, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Myslíte si, že Německo má v utkání s domácí Brazílii větší šanci na vítězství?

Může to být zase velice vyrovnaný zápas, nevylučuji ani prodloužení i penalty, ale věřím, že Němci cestu do finále najdou. Jsou typickým fyzicky skvěle připraveným turnajovým týmem.

To by však na zdolání Brazilců asi nestačilo. Které jsou podle vás jejich největší přednosti?

Především jako kompaktní tým produkují fotbal na vysoké úrovni. Mají hned několik osobností, dávají góly, jsou silní v osobních soubojích, hrají obětavě a s plnou zodpovědností. Jejich mužstvo je velice dobře složené a nechybí jim ani kvalitní lavička náhradníků. A v neposlední řadě jsou i takticky na výši. Všechny tyto své přednosti ukázali ve všech předchozích zápasech a především pak v dramatickém čtvrtfinálovém střetnutí proti výborně hrající Francii.

Domníváte se, že neúčast zraněného Neymara bude pro Brazílii velkým handicapem?

Neymar je samozřejmě výjimečný fotbalista, ale do jaké míry bude jeho absence citelná, ukáže až samotný zápas. Dost možná, že to může být do jisté míry i jejich výhoda, protože místo něj bude muset nastoupit náhradník, který se bude chtít ukázat v co nejlepším světle.

Brazílie však bude mít výhodu domácího prostředí, která v podobných případech hraje důležitou roli. Nebo jste jiného názoru?

To je sice pravda, ale zároveň její reprezentanti budou pod obrovským tlakem, protože se od nich čeká jen vítězství, včetně titulu mistra světa. A jakmile hráči nastoupí k utkání s úkolem, že musejí vyhrát, stane se to rázem jejich obrovská nevýhoda. Dvojnásob by to platilo v případě, kdyby se jim nepovedl začátek zápasu a Němci šli třeba do vedení.

Největším favoritem letošního mistrovství světa je tedy pro vás Německo?

Vzhledem k jeho uvedeným přednostem a všem dosavadním vystoupením mu na zisk titulu dávám největší šance. Ať už bude ve finále hrát proti Argentině, nebo Nizozemsku.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 45 minutami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 46 minutami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy