Kubina vlastníkem Baníku? Ta varianta pořád žije

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 2. 2012 5:30
Dluhy Baníku Ostrava nabobtnaly na 100 milionů korun.
Pavel Kubina vlastníkem Baníku?
Pavel Kubina vlastníkem Baníku? | Foto: Reuters

Ostrava - Vlastnická struktura fotbalového klubu Baník Ostrava se bude nadále vyvíjet. Vstoupit do ní stále může i slavný hokejista Pavel Kubina.

"Patrně ho oslovíme," připustil Libor Adámek, jehož firma SMK Reality včera koupila 95 procent akcií klubu od Tomáše Petery.

Baník převzal nový vlastník i s dluhy ve výši sto milionů korun. Ligový tým je navíc akutně ohrožen sestupem do druhé nejvyšší soutěže.

O Baníku Ostrava čtěte více:

Předchozí vlastník Petera se Baník pokoušel prodat už delší čas. Jednání s miliardářem Janem Světlíkem ale ztroskotala. A zdálo se, že ani výlet na Floridu za Pavlem Kubinou na přelomu roku úspěch nepřinesl.

Budou se žhavit telefonní linky na Floridu

"Dohodu jsme tam s Pavlem neučinili. Nechtěl to řešit takhle na dálku, z Ameriky. Tak jsme věc odložili na duben, až se Pavel vrátí do Ostravy," vypráví Tomáš Petera. 

"Pak ale přišla rychlá jednání s Liborem Adámkem, s nímž jsme obchod uzavřeli. To ovšem ještě neznamená, že se Pavel Kubina nemůže v Baníku objevit."

"Není vyloučeno, že Pavlu Kubinovi budeme telefonovat. Do Stanley Cupu asi nepostoupí, tak uvidíme," říká Libor Adámek, zástupce aktuálního vlastníka.

Pavel Kubina, trojnásobný mistr světa v ledním hokeji, obléká barvy Tampa Bay Lighting. Čtyřiatřicetiletý rodák z Čeladné je vášnivým fanouškem ostravského Baníku.

Spekulovalo se, že jeho vstup do Baníku by na jeho lavičku patrně přilákal Kubinova velkého kamaráda - Radoslava Látala.

Petera: Zlom? Když město ustoupilo od nového stadionu

Kubinovi zatím nový vlastník žádné akcie nenabídl, městu Ostrava už ano. "Ano, ta nabídka padla," přitakává Adámek. Ten chce s městem navázat intenzivní spolupráci. Na její nízkou úroveń si právě předchozí vlastník Tomáš Petera stěžoval.

"Ten zlom, kdy to s Baníkem začalo jít z kopce, je jasný. Bylo to v momentu, kdy město ustoupilo od projektu stavby nového stadionu," vyčítá Petera primátoru Petru Kajnorovi.

"Nový stadion byl základním prvkem velkého projektu, který měl z Baníku vybudovat velkoklub. Ale nestalo se."

Adámek: Žádné stěhování, zůstáváme na Bazalech!

Počítalo se s tím, že se  Baník v létě přemístí z tradičních Bazalů na Městský stadion ve Vítkovicích. "Takřka jistě zůstaneme na Bazalech," rozjasňuje líce fanoušků nový vlastník Adámek.

Stadion ovšem nesplňuje některé parametry, které vyžaduje fotbalový svaz.

"S jeho zástupci o tom budeme jednat. Předpokládám, že požadované úpravy zvládneme a žádné stěhování nebude," vysvětluje Adámek, který od Petery koupil Bazaly několik týdnů před Baníkem.

"Zjistili jsme, že klub není možno zachránit jinak, nežli jeho opětovným propojením se stadionem. To byl hlavní důvod, proč jsme klub koupili," říká Adámek. Ten nechce prozradit, kolik zaplatil. Každopádně převzal všechny dluhy Baníku.

Na otázku, zda při transakci zbylo ještě něco pro Peterovo konto, bývalý vlastník odpovídá: "K tomu se nebudu vyjadřovat."

V kolonce dluhy Baníku svítí suma 100 milionů korun

"Dluhy Baníku činí sto milionů korun," konstatuje nevesele Adámek. Největším věřitelem je Raiffeisen banka. "Máme s ní dohodu, že na nás nebude tlačit," říká Adámek, který už největší věřitele oslovil.

S některými z nich se domluvil i na variantě opčních práv na akcie. Svou pohledávku by tak věřitelé teoreticky mohli vyměnit za akciový podíl v klubu.

S návrhem spolupráce osloví nové vedení Baníku velkého výrobce oceli ArcelorMittal. Ten už v minulosti ostravský klub sponzoroval.

 "Vyhráli jsme s Baníkem titul, pohár, čtyřikrát jsme hráli evropské poháry. Myslím, že to byla nejúspěšnější éra v novodobé historii. S komunistickou érou bych to příliš nesrovnával, tehdy byl Baník protežovaný klub, to byly úplně jiné podmínky," vypráví Petera.

Bez pomoci města to nešlo, tvrdí Petera

Pád z výšin přisuzuje tomu, že on jako rodák z Prahy neuměl v Ostravě navázat úspěšnou spolupráci s tamními politiky a podnikateli. "Bylo zapotřebí, aby se Baníku chopil místní subjekt," míní Petera."Bez podpory města se fotbal dělat nedá."

Podle informací Aktuálně.cz přitom získal Baník z městské kasyv letech 2007 až 2011 celkem 85 milionů korun. Jen v uplynulém roce takto inkasoval 16 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy