Krok od průšvihu. Fanoušci Sparty už se chystali vtrhnout na hřiště a ukončit finále

Sport ČTK Sport, ČTK
19. 5. 2022 17:07
Fanoušci Sparty hodlali vtrhnout při středečním finále fotbalového MOL Cupu v Uherském Hradišti na trávník a zápas proti Slovácku, který jejich tým vůbec nezvládal, předčasně ukončit. Uvedla to policie, jejíž zásah během utkání snahu příznivců pražského klubu překazil.
Zásah policie při finále MOL Cupu v Uherském Hradišti
Zásah policie při finále MOL Cupu v Uherském Hradišti | Foto: ČTK

"V průběhu druhého poločasu zjistil bezpečnostní aparát fotbalové asociace informaci, že se sparťanští fanoušci chystají vniknout na hřiště a ukončit tím utkání," prozradila Simona Kyšnerová, vedoucí oddělení Krajského ředitelství Policie Zlínského kraje.

"Tato informace byla nezávisle na tom potvrzena také ze strany našich kriminalistů. Chystanému útoku nasvědčovalo rovněž chování sparťanských fanoušků, kteří se začali zahalovat," vysvětlila Kyšnerová.

"V tu chvíli nás hlavní pořadatel požádal o součinnost nastoupením pořádkových jednotek, čemuž jsme vyhověli," doplnila. 

V 70. minutě za stavu 3:1 pro vítězné Slovácko přišli těžkooděnci se psy nezvykle i před hlavní tribunu stadionu v Uherském Hradišti. Postavili se podél postranních čar a před střídačkami jen pár metrů od hráčů a členů realizačních týmů. Po necelých pěti minutách se těžkooděnci se psy od podélných tribun stáhli a policisté zůstali jen před oběma sektory za brankami.

"Policisté jednali na základě svých interních postupů, které jsou v jejich pravomoci," uvedla v prohlášení Fotbalová asociace České republiky (FAČR).

Kyšnerová se vyjádřila i k přítomnosti psů před oběma střídačkami. "Služební kynologie je nedílnou součástí Policie České republiky a běžně se při akcích využívá," dodala s tím, že momentálně policie vyhodnocuje kamerové záznamy.

"Z pohledu FAČR bylo na výběr ze dvou variant - buď riskovat možné předčasné ukončení zápasu, nebo preventivní zásah, aby k vpádu fanoušků na hrací plochu nedošlo. Prioritou asociace bylo v tu chvíli bezprostřední vyhodnocení rizik a přednostní ochrana života a zdraví všech účastníků utkání," uvedla v prohlášení FAČR.

Frustrovaní příznivci pražského klubu po zápase napadli na dálnici autobus, v němž si mysleli, že cestují hráči mužstva. Ve vozidle však jeli zaměstnanci Sparty včetně žen.

Finále poháru v minulosti mnohokrát provázely výtržnosti a použití zakázané pyrotechniky. Fanoušci se také tradičně snaží dostat na hrací plochu a oslavit titul s hráči svého klubu. V minulých letech se ale často hrálo na neutrálním stadionu před slabší diváckou kulisou než ve středu v Uherském Hradišti.

V letech 2020 a 2021 se finále uskutečnila kvůli koronavirové pandemii před omezeným počtem diváků. Poslední incident se odehrál v roce 2018, kdy fanoušci Slavie a Jablonce poničili při finále v Mladé Boleslavi vybavení stadionu. Také tehdy 20 minut před koncem preventivně nakráčeli za postranní lajny těžkooděnci.

O rok dřív pořadatelské služba v Olomouci nedokázala zabránit při utkání Opavy se Zlínem jednomu z diváků v proniknutí na hrací plochu.

Největší incident se odehrál před 11 lety v Jihlavě, kdy došlo už během zápasu ke střetům olomouckých a mladoboleslavských fanoušků. Oba tábory navíc po závěrečném penaltovém rozstřelu vtrhly na hřiště a spustila se hromadná rvačka. Situaci se snažila vyřešit pořadatelská služba, diváky ale zahnali až těžkooděnci, kteří vběhli na trávník zhruba pět minut po propuknutí chaosu.

Také v roce 2006 rozhodovaly pokutové kopy a během vypjatého duel Sparty s Ostravou bylo při potyčkách zraněno několik diváků i policistů. Stejní soupeři se střetli i o dva roky dřív na Strahově, kdy policejní těžkooděnci zabránili konfliktům nástupem k tribunám čtvrthodinu před koncem. Celkem 14 zraněných si vyžádaly potyčky fanoušků Ratíškovic s policisty během finále v roce 2000 proti Liberci.

 

Právě se děje

Další zprávy