Krize lapila i Chelsea. Abramovič utáhl kohoutek

Martin Jůzek
31. 10. 2008 12:00
Chelsea koupí hráče jen tehdy, když nějaké prodá

Londýn - Ekonomická krize už začíná mít vliv i na fotbalové dění. Podle britského listu The Times nemilosrdně zasáhne Chelsea, tedy klub, který vlastní ruský miliardář Roman Abramovič.

Na Stamford Bridge budou utahovat opasky.

"Chcete nové hráče do týmu? Potom musíte někoho ze stávajícího kádru prodat." Tak přesně takový pokyn dostal před zimním přestupovým obdobím Luiz Felipe Scolari, trenér londýnského celku.

Čtěte dále: Chelsea se raduje: Levný Deco, to je přestup roku

Je to logické řešení. Mužstvo je nyní prošpikováno hvězdami, jejichž příchod k "Blues" stál miliony liber. Jenže některá velká jména nepředvádí výkony, s nimiž se počítalo. A jsou i fotbalisté, kteří se sotva dostanou na trávník.

Mecenáš z Čukotky si toho nemohl nevšimnout.

Vůbec není spokojen s angažmá Nicolase Anelky a Branislava Ivanoviče, kteří přišli v lednu v přepočtu za více než sedm set milionů korun. A jejich pomoc Chelsea je minimální.

Scolari dostane posilu, jen když se kádr rozpadne

Anelka během jarní části sezony vstřelil dva góly a neproměnil penaltu ve finále Ligy mistrů. Letos sice zaznamenal "už" šest gólů, nicméně jen proto, že Drogba je zraněn. Ivanovič zase nastoupil k jedinému utkání v Premier League!

Podobným neuváženým přestupům teď chtějí v Londýně zabránit.

Scolari počítal s tím, že na zimní přestupy dostane alespoň část z osmadvaceti milionů liber, které nebyly v létě použity na příchod Robinha.

Čtěte také: Manchester City vyfoukl Chelsea Robinha. Dal miliardu

Peníze ale nebude mít k dispozici. Proč? Chelsea hledá možnosti, jak minimalizovat vysoké výdaje.

A proto se brazilský kouč bude muset smířit s tím, že doba lanaření světových hvězd do klubu skončila. Posily má slíbené jen v krajním případě, kdyby se kádr rozpadl kvůli zraněním. Příchod sledovaného Fabiana ze Sevilly tak zřejmě padne.

Abramovič ztratil. A šejkové?

Není zcela jasné, jak velkou částku zatím Roman Abramovič prodělal během globální ekonomické krize. Mluvčí ruského miliardáře jen odmítl informace o ztrátě ve výši dvanácti miliard liber (téměř 370 miliard korun) v jeho majetku.

Nicméně se dá odhadnout, že ztráty zasáhnou i do chodu Chelsea.

Poslední zpráva z června roku 2007 říká, že deficit klubu dosáhl skoro 75 milionů liber (2,3 miliardy korun). Trend se asi nezměnil, zvláště když se řadě hráčů zvyšoval plat.

I takové kroky má omezit šéf klubu Peter Kenyon.

A jinde v Premier Lague. Machester United je sponzorován pojišťovnou AIG, což fanouškům přidělalo už nejednu starost.

Podobné úvahy by naopak neměli mít v jiném londýnském klubu. Arsenal drží nad vodou mimo jiné i sponzor z Emirátů, podle letecké společnosti byl pojmenován nový chrám "Kanonýrů" - Emirates Stadium.

Také Manchester City se nemusí ekonomické krize příliš obávat. Místo Thaksina Šinavatry se týmu ujali šejkové z Abú Zabí a ačkoliv šla cena ropy dolů, dá se očekávat, že výrazně na tom tratit nebudou. Snížili totiž radši její těžbu.

Čtěte dále: Plán na anglický Dream Team: Za ropu nový Real Madrid

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy