reklama
 
 

Křetínský: Rosického návrat do Sparty? To je mé velké přání

6. 5. 2015 6:00
Majitel Sparty Daniel Křetínský připustil, že stojí o návrat Tomáše Rosického. A přiznal, že klub z Letné sleduje i Erika ten Haga, kouče rezervy Bayernu.

Praha -  Vlastní fotbalovou Spartu a řídí kolos jménem Energetický a průmyslový holding (EPH). Mediální aktivity mladého miliardáře Daniela Křetínského, zejména směrem k fotbalu, jsou přitom dlouhodobě vskutku minimální.

Tentokrát, jen několik dní před klíčovým zápasem ligy, ve kterém se mezi Spartou a Plzní dost možná rozhodne o držiteli ligového titulu, udělal ovšem Křetínský velkou výjimku.

Nechal se zlákat do Studia Ligy mistrů na kanále Prima Cool, kde s Markem Jankulovským, bývalým hráčem AC Milán, a moderátorem Liborem Boučkem glosovali první semifinálový zápas Juventus Turín - Real Madrid (2:1).

V bloku určeném pro dotazy diváků se Křetínský vyjádřil k zájmu Sparty o služby Tomáše Rosického a také k míře pozornosti, kterou letenský klub věnuje osobě Erika ten Haga, nizozemského kouče rezervy Bayernu Mnichov.

Při hodnocení zápasu Juventus - Real Madrid se blýskl řadou strategických postřehů, při nichž osvědčil, že v uplynulých letech patrně velmi pozorně naslouchal odborníkům na fotbalovou taktiku, v první řadě nejspíš Jaroslavu Hřebíkovi, sportovnímu řediteli Sparty.

Rosický? Otázkou je kdy

"Tomáš Rosický? Nijak se netajím, že mým velkým osobním přáním je, aby se do Sparty vrátil. Jedinou otázkou je kdy," řekl Daniel Křetínský.

Tím, že má Sparta o kapitána české reprezentace zájem, se v letenském klubu dlouhodobě nijak netají, pomyslnou udičku nahazovali například už letos v zimě.

Rosický působí v Arsenalu, kde na podzim nehrál prakticky vůbec, kolem Nového roku se to spravilo, ale poslední týdny už si opět plní jen náhradnickou roli.

"Arsenal má na mě na příští sezonu opci, budeme jednat hned po sezoně," řekl nedávno Rosický na reprezentačním srazu.

Pokud by Arséne Wenger opci uplatnil, Rosický by patrně v Arsenalu rád zůstal.

V opačném případě se mu vedle Sparty a jistě i celé řady dalších evropských angažmá nabízí i možnost odejít hrát do americké Major League Soccer. Podle lidí blízkých Rosickému je to pro něj varianta velmi lákavá.

Sledují kouče mnichovské rezervy

I jméno Erik ten Hag už v českých médiích proskočilo, nejčastěji v prosinci, kdy se na Letné po vyřazení z Evropské ligy v Bernu smrákalo nad trenérem Vítězslavem Lavičkou. Jeho odchod se nakonec o několik měsíců odložil, nyní už ovšem Spartu v závěru sezony vede Zdeněk Ščasný.

Eriku ten Hagovi je 45 let, v nizozemské lize odehrál jako stoper přes 300 zápasů, nejvíc v Enschede. Tam začal svou trenérskou dráhu jako asistent, pokračoval v tom v Eindhovenu, následně vedl i tým Go Ahead Eagles. A od roku 2013 působí v Bayernu Mnichov jako trenér rezervního týmu.

"Patří mezi trenéry, které Sparta sleduje," přiznal Křetínský. "Nicméně momentálně není dostupný. Na našem seznamu potenciálních trenérů Sparty se ovšem pohybuje vysoko," dodal.

Křetínský přiznal, že když před 11 lety vstupoval do Sparty, čekal, že se Ligy mistrů dočká přeci jen častěji. Tím pádem musí klub dotovat, za ta léta ho to stálo už více než miliardu. "Ale finance nejsou to, co nás trápí. Rádi bychom za to ale přeci jen o něco lepší výsledky," připustil Křetínský.

Ten se vyznal ze svých sympatií k Chelsea. "Vídávám ji naživo poměrně často. Už když jsem vstoupil do Sparty, měla tehdy to první mourinhovské období. A tenkrát jsem ji po večerech hodně studoval, pohyby hráčů a tak podobně," řekl předseda představenstva Sparty.

Postřeh: Juventusu pomohlo jiné rozestavení

Strategickými rozbory pak nešetřil, ani když se o poločase diskutovalo o brankách, které padly v první půli. "To, jak si Real absolutně nepokryl ten náběh, to je hrůza," nebral si servítky, když si prohlížel gól domácího Moraty.

Madrid ovšem vyrovnal a měl i další šance. "Nechali tam odcentrovat Jamese Rodrigueze," upozorňoval Křetínský. "Obecně Juventus ani na velmi zúženém hřišti nezachytával náběhy soupeře za obranu. Hrozný," řekl k obraně Turína.

Celkově měl v poločase dojem, že Real je silnější a že už si nějaký pěkný výsledek do odvety pohlídá. "Juventus by musel začít útočit ve větším počtu hráčů a nabíhat si víc do prostoru, zatím vůbec neví, kudy dopředu," řekl Křetínský ve studiu.

A druhá půle přinesla Tévezův průnik, odpískaný faul a pokutový kop, který rozhodl o vítězi zápasu, tedy Juventusu, a to v poměru 2:1.

I tady měl Křetínský ihned po ruce klíč. "Juventusu k větší aktivitě pomohla změna rozestavení. Hrál vzadu na tři zadáky, v podstatě stopery, a hráči na stranách začali hrát mnohem ofenzivněji. Byl to nádherný poločas a Juventus už to v závěru zvládl," podotkl Křetínský.

"Celkově mě zaskočilo jen až nečekaně velké množství nevynucených chyb, třeba Pirlo tam ztrácel balony," dodal vlastník Sparty.

V úvodu jeho pobytu ve studiu ležela u stolku poblíž jeho levé nohy černá (Křetínského) taška. "Ale neprozradím, co v ní bylo," řekl šéf Sparty s úsměvem.

autor: Luděk Mádl | 6. 5. 2015 6:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama