Kováčovi premiéra nevyšla, Pardubice v poháru končí. Rokycany si na Liberec nepřišly

14. 9. 2022 18:33
Fotbalisté Pardubic jsou prvním vyřazeným ligovým týmem z domácího poháru.
Smutný Matěj Helešic (Pardubice)
Smutný Matěj Helešic (Pardubice) | Foto: ČTK

Poslední celek nejvyšší soutěže nezvládl hned svůj úvodní duel v této sezoně MOL Cupu a v druhém kole nečekaně prohrál 0:1 na půdě třetiligových Velvar. Novému pardubickému trenérovi Radoslavu Kováčovi nevyšla premiéra na lavičce Východočechů.

Další pětice prvoligových týmů naopak vstup do poháru zvládla. Jablonec zvítězil v Praze nad Motorletem 4:0, stejným výsledkem porazila Zbrojovka Brno domácí Rosice, Liberec vyhrál v Rokycanech 5:1 a Zlín na půdě Startu Brno 3:0. Teplice na hřišti lídra třetí ligy Viktorie Žižkov zvítězily 2:1 až po prodloužení.

"Vyřazení z poháru je pro nás určitě problém, hlavně kvůli sebevědomí jsme chtěli zvítězit. Bohužel jsme ale tečovanou střelou dostali gól do šatny a stav nedokázali otočit. Možná to bude znít jako divné hodnocení, já ale v naší hře vidím hodně potenciálu. Když vidím Vlčka, Hranáče, Tischlera, který se zvedl, ale i Sychru, který hru rozhýbal, tak mám dobrý pocit," uvedl Kováč ve vyjádření pro ČTK.

Už myslí na nedělní ligový zápas s Bohemians 1905. "Potřebujeme to hlavně co nejdříve výsledkově zlomit, aby si i hráči začali věřit. Musíme se rychle oklepat, protože v neděli to bude válka a je opravdu potřeba ještě před reprezentační přestávkou urvat nějaké body," doplnil bývalý český reprezentant.

Tepličtí o víkendu překvapivě remizovali v lize se Spartou 2:2, na Žižkově se ale pořádně natrápili. Až ve 101. minutě rozhodl střídající Tadeáš Vachoušek, osmnáctiletý syn legendy severočeského klubu Štěpána Vachouška.

"Bylo to trápení. Bohužel jsme k tomu přistoupili špatně, i když jsme to hráčům několikrát říkali. Chtěli jsme sestavu prorotovat a dát šanci i hráčům, kteří tolik nenastupují, aby si řekli o místo. Ale bohužel výkon celého týmu nebyl takový, jaký bych si představoval," citoval klubový web teplického trenéra Jiřího Jarošíka.

Liberec v minulém ročníku vypadl hned ve 2. kole s třetiligovými Zbuzany, s divizním lídrem Rokycany ale tentokrát problémy neměl. Úvodní dva góly dal před 1200 diváky obránce Slovanu Gebre Selassie. "Bylo to typické pohárové utkání, pro domácí se jednalo o zápas roku. Jsem spokojený, že jsme do utkání dobře vstoupili a dali rychlou branku, poté druhou a následně třetí," řekl liberecký trenér Luboš Kozel.

Jablonec o víkendu poprvé v sezoně zvítězil v lize a navázal na to v poháru v Praze proti Motorletu. Dva góly dal při výhře 4:0 střídající Chramosta, skóre při své premiéře v dresu severočeského klubu otevřel malajsijský reprezentant Cools.

"Splnili jsme povinnost a postoupili jsme. Bylo to dobré až na nějakých prvních 10 minut, kdy to bylo neurovnané. Pak jsme už hru ovládali a včas dali první branku. Celkově jsme dali čtyři góly a měli nějaké další šance. Jsem spokojený i s přístupem hráčů," uvedl jablonecký trenér David Horejš.

Také Zlín zvládl úlohu favorita proti Startu Brno s přehledem a diviznímu soupeři dal všechny tři branky už do přestávky. "V poháru se hraje o postup, to jsme splnili, takže můžeme být spokojeni. Po prvním poločase bylo v podstatě hotovo. Pak jsme si to zkomplikovali červenou kartou. Rozhodčí to takhle necitlivě posoudil a dohrávali jsme v deseti," uvedl asistent zlínského trenéra David Hubáček.

Už v úterý do poháru jako první z ligových celků vstoupila Sigma Olomouc vítězstvím 4:2 po prodloužení v Uničově. Zbylé zápasy 2. kola jsou na programu příští týden. Čtveřice účastníků letošní kvalifikace evropských pohárů Plzeň, pražské kluby Slavia se Spartou a Slovácko a také vítěz ligové nadstavbové skupiny o umístění Mladá Boleslav zasáhnou do MOL Cupu až v dalším kole.

2. kolo českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Rokycany - Slovan Liberec 1:5 (1:3)

Branky: 41. Glazer - 5. a 15. Gebre Selassie, 35. Fukala, 51. Varfolomejev, 89. Rabušic.

Sestava Liberce: Stejskal - Gebre Selassie (46. Varfolomejev), Talovjerov (73. Matoušek), Plechatý (46. Prebsl) - Fukala, Purzitidis, Mara (59. Polyák), Višinský (59. Rabušic), Mészáros - Rondič, Kozák. Trenér: Kozel.

Viktoria Žižkov - FK Teplice 1:2 po prodl. (1:1, 0:1)

Branky: 49. Batioja - 4. Žák z pen., 101. Vachoušek.

Sestava Teplic: Grigar - Chaloupek, Knapík, Hybš (90. Jukl) - Dramé - Kodad (56. Procházka), Mareček, Křišťan (56. Trubač), Shejbal (68. Švanda) - Žák (68. Vachoušek), Fila (100. Gning). Trenér: Jarošík.

Velvary - FK Pardubice 1:0 (1:0)

Branka: 44. Kott.

Sestava Pardubic: Budinský - Svoboda (46. Chlumecký), Hranáč, Vlček - Kostka (71. Zahradníček), Hlavatý (46. Tischler), Icha, Kurka - Janošek, Akosah-Bempah (46. Sychra) - Černý (46. Červenka). Trenér: Kováč.

Motorlet Praha - FK Jablonec 0:4 (0:2)

Branky: 57. a 77. z pen. Chramosta, 17. Cools, 45. Martinec.

Sestava Jablonce: Richter - Akpudje (75. Surzyn), Martinec, Krob (65. Štěpánek) - Cools, Považanec, Houska (65. Souček), Patrák, Polidar - Šulc (46. Ikaunieks) - Sejk (46. Chramosta). Trenér: Horejš.

Rosice - Zbrojovka Brno 0:4 (0:2)

Branky: 31. a 63. Nečas, 24. Blecha, 70. Rogožan.

Sestava Brna: Šiman - Matejov (77. Hrabina), Hlavica, Štěrba, Granečný - Nečas, Blecha, Texl (66. Rogožan), Přichystal (66. Alli) - Falta (82. Souček) - Fousek (77. Hladík). Trenér: Dostálek.

Start Brno - Trinity Zlín 0:3 (0:3)

Branky: 9. Janetzký, 27. Dramé z pen., 36. Silný. ČK: 53. Hlinka (Zlín).

Sestava Zlína: Dostál - Reiter (46. Hrdlička), Kolář, Simerský, Hloušek - Hlinka - Dramé, Janetzký (46. Hrubý), Hellebrand (78. Kovinič), Vukadinovič (63. Bartošák) - Silný (78. Jawo). Trenér: Jelínek.

Další výsledky: Přepeře - Táborsko 0:1 po prodl., Libčany - Dukla Praha 1:3 (0:1), Zápy - Chrudim 2:1 (2:1), Ústí nad Orlicí - Chlumec nad Cidlinou 0:1 (0:1), Soběslav - Přeštice 3:1 (1:1), Domažlice - Aritma Praha 4:1 (2:0), Tasovice - Prostějov 2:2 po prodl. (2:2, 0:1), na pen. 2:3, Hlučín - Líšeň 2:0 (1:0), Všechovice - Vyškov 2:9 (0:5), Frýdek-Místek - Opava 2:0 (0:0).