Kováč skóroval, šance Barcelony žije

ČTK, SportPlus
22. 11. 2006 22:48
Praha - Fotbalová Liga mistrů zná po 5. kole další dva účastníky osmifinále. Ze základních skupin mají jistý postup hráči Interu Milán a Chelsea. Uvnitř: Galerie
Radoslav Kováč ze Spartaku Moskva (v červeném) dává gól do sítě gólmana mnichovského Bayernu Olivera Kahna. | Foto: Reuters

Italský klub si účast v osmifinále zajistil výhrou 1:0 nad Sportingem Lisabon, postup Chelsea nepřekazila ani mírná prohra 0:1 na půdě Werderu Brémy. V posledním kole soutěže za dva týdny půjde ještě o šest volných míst ve vyřazovací části.

Hráči Barcelony dokázali v předposledním utkání ve skupině A výhrou 2:0 na hřišti Levski Sofia odvrátit blamáž v podobě vyřazení z Ligy mistrů, ale na postup se ještě nadřou v posledním utkání s Brémami. V něm musí obhájce titulu bezpodmínečně vyhrát.

Německý klub dnes totiž dokázal překvapivě porazit Chelsea a bodově ji dohnal. To však londýnskému klubu nezbránilo v postupu, neboť první duel s Brémami vyhrál 2:0 a oba soupeři ji už nemohou současně předstihnout.

Barcelona nenechala nikoho na pochybách, že z Bulharska nehodlá ztratit. Už v páté minutě po přesné trefě Giulyho vedla, druhý gól Iniesty vítězství potvrdil. Méně radosti katalánskému týmu dělaly zprávy z Brém, kde Werder dokázal jít ve 27. minutě do vedení po hlavičce Mertesackera, který zakončil jeden z řady rohových kopů.

Němci ve zbytku utkání výhru udrželi, i když Ševčenko s Ballackem měli slibné šance, oba v nich však selhali. Zraněného brankáře Petra Čech mezi tyčemi zastoupil znovu Carlo Cudicini.

Daniel Borimirov z Levski Sofia (v modrém) atakuje barcelonského Deka.
Daniel Borimirov z Levski Sofia (v modrém) atakuje barcelonského Deka. | Foto: Reuters

Gól českého reprezentanta Radoslava Kováče rozhodl o remíze Spartaku Moskva s Bayernem Mnichov ve skupině B.

Po rohovém kopu Kaliničenka v 72. minutě Kováč vyrovnal na konečných 2:2 a pomohl ruskému týmu ke druhému bodu v soutěži. Český obránce skóroval ve svém devatenáctém utkání v Lize mistrů poprvé.

Bayern tak promarnil šanci zajistit si prvenství ve skupině B, nicméně večerní duel Interu Milán se Sportingem Lisabon mu ho může přihrát. Německý klub v předchozích čtyřech zápasech udržel čisté konto, ale v Lužnikách inkasoval už v 16. minutě.

Ruský tým poslal do vedení Kaliničenko, jenž z volného kopu překonal brankáře Kahna. Vzápětí však přesnou hlavičkou
vyrovnal Pizarro a krátce před přestávkou svým čtvrtým gólem v letošním ročníku peruánský kanonýr otočil skóre zápasu.

O výhru obral hosty Kováč a Spartak díky němu ještě může pomýšlet na třetí místo. Moskvané svedou v posledním kole přímý souboj o účast v jarní části Poháru UEFA se Sportingem na jeho hřišti.

Bayern promarnil šanci zajistit si prvenství ve skupině přímo na umělém moskevském trávníku, protože Inter Milán večer porazil Sporting Lisabon 1:0 brankou kanonýra Crespa, čímž si zajistil definitivně postup ze skupiny.

Ve skupině C bylo rozhodnuto o postupu Liverpoolu a Eindhovenu již dříve, ovšem souboj o třetí místo mezi Bordeaux a Galatasaray Istanbul byl hodně emotivní.

Hernan Crespo z Interu Milán se napřahuje, aby dal gól do sítě Sportingu Lisabon. | Foto: Reuters

Hosté po pauze inkasovali dva rychlé góly, po nichž prohrávali už 0:3. Od 60. minuty navíc hráli bez vyloučeného záložníka Turana Ardy, který neudržel v souboji s Juriettim na uzdě svůj temperament a byl vyloučen.

Hosté přes početní oslabení zápas zdramatizovali, ale srovnat krok už nestačili a skončí na čtvrtém místě. Duel dvou postupujících v Liverpoolu pro sebe rozhodli domácí v poměru 2:0.

Do utkání Šachtar Doněck - AS Řím sice nezasáhl český obránce Tomáš Hübschman, ale ukrajinský tým si i bez něj dokázal zachovat postupovou naději, když vyhrál 1:0 po brance Marici ze 61. minuty.

Pokud chce Doněck myslet na postup, musel by vyhrát na závěr na půdě Olympiakosu a věřit, že současně římský soupeř podlehne Valencii. První vzájemný zápas totiž vyhráli Italové 4:0.

Valencie si postup zajistila již dříve a dnes ho potvrdila výhrou 2:0 nad Olympiakosem, o níž rozhodly dva slepené góly na konci prvního a začátku druhého poločasu. Druhou branku dal Morientes a s pěti zásahy se dělí o vedení v tabulce střelců s Drogbou a Kaká.

Výsledeky - 5. kolo:

Skupina A:
Werder Brémy - Chelsea 1:0 (1:0)
Branka: 27. Mertesacker. Rozhodčí: Micheľ (SR). Diváci: 37.000.

Levski Sofia - Barcelona 0:2 (0:1)
Branky: 5. Giuly, 65. Iniesta. Rozhodčí: Baskakov (Rus.). Diváci: 42.000.

1. Chelsea 5 3 1 1 8:4 10
2. Brémy 5 3 1 1 7:3 10
3. Barcelona 5 2 2 1 10:4 8
4. Levski Sofia 5 0 0 5 1:15 0

Skupina B:
Inter Milán - Sporting Lisabon 1:0 (1:0)
Branka: 36. Crespo. Rozhodčí: De Bleeckere (Bel.). Diváci: 69.000.

Spartak Moskva - Bayern Mnichov 2:2 (1:2)
16. Kaliničenko, 72. Kováč - 22. a 39. Pizarro. Rozhodčí: Gilewski (Pol.). Diváci: 35.000.

1. Bayern 5 3 2 0 9:2 11
2. Inter Milán 5 3 0 2 4:4 9
3. Sporting 5 1 2 2 2:3 5
4. Spartak Moskva 5 0 2 3 4:10 2