Anglie bez trenéra. Allardyce po skandálu končí po jediném zápase

ČTK ČTK
27. 9. 2016 21:10
Anglická Fotbalová asociace odvolala trenéra Sama Allardyce po 67 dnech, během nichž stihl pouze jediný zápas. Jedenašedesátiletý trenér na zveřejněném videu radil novinářům přestrojeným za investory z Asie jak ohnout pravidla pro přestupy. Dohodl si i provizi 400 000 liber.
Sam Allardyce
Sam Allardyce | Foto: Reuters

Londýn - Trenér Sam Allardyce skončil po pouhých 67 dnech na lavičce anglické fotbalové reprezentace. Odchod jednašedesátiletého kouče oznámila v oficiálním prohlášení anglická Fotbalové asociace s konstatováním, že Allardyce u týmu končí po vzájemné dohodě.

Předcházel tomu skandál, který rozpoutal deník Daily Telegraph zveřejněním tajné nahrávky, na níž Allardyce řekl novinářům přestrojeným za asijské investory, že umí obejít pravidla při přestupech, a dohodl si i provizi 400 tisíc liber (asi 12,4 milionu korun).

Allardyce se dnes vedení FA za své jednání omluvil, práci mu to ale nezachránilo. "Vzhledem k závažnosti jeho chování se FA s Allardycem dohodla na ukončení smlouvy s okamžitou platností," uvedla v prohlášení FA. "Nebylo to snadné rozhodnutí, ale prioritou FA je ochrana širších zájmů fotbalu a udržení nejvyšších standardů chování ve fotbale."

Ukončení smlouvy vzápětí v oficiálním prohlášení potvrdil i Allardyce. "Bylo pro mne velkou ctí, když jsem byl v červnu jmenován, a jsem z tohoto závěru hluboce zklamaný," uvedl kouč.

Ze zveřejněné nahrávky vyplývá, že Allardyce se s údajnými byznysmeny sešel dvakrát, poprvé ještě před svým vítězným debutem u národního týmu v zářijové kvalifikaci mistrovství světa na Slovensku (1:0).

Allardyce svolil k tomu, že jako konzultant odcestuje do Singapuru a Hongkongu a bude smyšlenou společnost zastupovat na různých akcích. Zdůraznil však, že k tomu bude potřebovat povolení od Fotbalové asociace.

Pravidla FA a FIFA nařizují, že ekonomická práva hráčů nesmí vlastnit třetí strana. Praktiky často využívané v Jižní Americe jsou v Anglii zakázané od roku 2008 a celosvětově od loňska.

Allardyce řekl, že zná agenty, kteří přestupové regule ohýbají celou dobu. Jako příklad uvedl dva roky starý transfer Ekvádorce Ennera Valencii z mexické Pachucy do West Hamu, který tehdy trénoval.

Na nahrávce Allardyce rovněž kritizoval svého předchůdce u reprezentace Albionu Roye Hodgsona a bývalého asistenta Garyho Nevillea nebo plánovanou přestavbu londýnského stadionu Wembley.

 

Právě se děje

Další zprávy