Koubek: Jsme rádi první, třetí místo bychom určitě nebrali

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
30. 11. 2014 20:30
Jablonec v prvním poločase zahazoval jednu gólovou šanci za druhou, naopak viktoriáni, které před zápasem postihla rozsáhlá marodka, gólem v nastavení druhého poločasu rozhodlio o své výhře 2:1.
Miroslav Koubek přiznal, že na jeho týmu bylo především v prvním poločase znát, že v kabině Viktorie řádí viróza. | Foto: Tomáš Liška

Jablonec nad Nisou - V nedělním šlágru 16. kola Synot ligy mezi Baumitem Jablonec a plzeňskou Viktorií to dlouho vypadalo, že Viktoria se propadne tabulkou z první až na třetí příčku.

Jablonec však v prvním poločase zahazoval jednu gólovou šanci za druhou, naopak viktoriáni, které před zápasem postihla rozsáhlá marodka, tlak svého soupeře ustáli a gólem v nastavení druhého poločasu rozhodli o výhře 2:1, díky čemuž přezimují na prvním místě tabulky o bod před Spartou.

"Byla to dramatická bitva dvou špičkových týmů. Není tak důležité, že jsme zůstali před Spartou, ale hlavně to, že jsme si teď vytvořili pětibodový náskok na třetí místo. To bychom určitě nebrali, kdybychom byli celou zimu třetí. Jsme proto rádi, že zůstáváme po zimě na příčkách pro Ligu mistrů," řekl na tiskové konferenci po zápase trenér Plzně Miroslav Koubek.

Pane Koubku, jak moc vás těší dnešní výhra s ohledem na to, že jste v první půli přestáli bez újmy řadu gólových šancí soupeře?
Beru ten zápas s velkou pokorou, protože jsme hráli první poločas hodně špatně a vyhráli jsme se štěstím. Bylo to nahoru-dolů, vyhrát mohly oba dva týmy. Hájit remízu jsme ale na konci nechtěli, chtěli jsme vyhrát a zůstat první. Díky otevřené hře se nám to povedlo, dá se říci, že jsme tomu šli naproti.

Vaši hráči po zápase přiznali, že několik z nich trápí viróza. Nakolik se podle vás podepsala na výkonu vašeho týmu?
Polovina z nás má virózu, o to víc jsem rád, že jsme ten první poločas přežili bez gólů. Vaška Pilaře to skolilo úplně, až teprve včera vstal z postele a bylo na něm znát, že nemá z čeho brát. Jablonec byl agresivní, dobře nás napadal, my jsme byli těžkopádní, neudrželi jsme míš na zemi a oni nás trestali rychlým přechodem do útoku. Naštěstí nás buď podržel Kozáčik, nebo Jablonec nevyřešil tu koncovou fázi dobře.

Musel jste v kabině o přestávce zvýšit hlas? Ve druhé půli totiž už váš tým hrál s Jabloncem vyrovnanou partii...
Ani ne, hráče jsem se spíš snažil povzbudit. Ve druhé půli jsme hráli dobře, tak jsem si představoval, Dan Kolář připravil hezky první gól. Měli jsme šanci ten náskok zvýšit, bohužel Ondra Vaněk ji neproměnil, Jablonec nás po chybě ve středu hřiště potrestal, Kopic dal pěkný gól. Na konci už to bylo o štěstí a to se přiklonilo k nám.

Po podzimu máte na kontě 38 bodů, což je nejvíce po sezoně, kterou Plzeň vyhrála v roce 2011 s velkým náskokem. Asi tedy musíte být s bodovým ziskem spokojen, že?
Jsem rád, kolik máme po podzimu bodů, mrzí mě jen ztráta bodů v Jihlavě, to ještě dlouho neskousnu. Budeme se proto snažit v zimě zlepšit efektivitu v koncovce, buď na tom budeme muset zapracovat na tréninku, a nebo budeme muset tým nějakým útočníkem doplnit.

Takže se budete snažit tým přes zimu ještě zkvalitnit?
Vždycky si přejete mít silné mužstvo, máme dobrou lavičku, ale doplnění mužstva je čas od času na místě. Ten hráč ale musí být lepší než ten, kterého nahrazuje. A takoví se u nás těžce hledají.

Dnes jste dal na dvacet minut příležitost Františku Rajtoralovi, který si na podzim už podruhé v kariéře prošel únavovým syndromem. Jak těžké je pro něj nyní vrátit se do herního rytmu?
Franta Rajtoral zažil těžké období, ale teď pracuje už na sto procent, nepotřebuje žádné úlevy, naopak hráče svým zápalem motivuje.

A co Pavel Horváth? Počítáte s ním ještě pro zimní přípravu?
Samozřejmě, Pavel má týmu ještě pořád co dát, ať už v tréninku nebo v kabině. Navíc je velmi platný při vymýšlení signálů při standardních situací.