Koubek: Body ztrácí Sparta. Ona se bude muset snažit vyhrát

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
30. 10. 2014 7:00
Čtyři z posledních pěti zápasů fotbalisté pražské Sparty nad Viktorií Plzeň vyhráli, v tom zbylém si pak oba týmy body rozdělily.
Miroslav Koubek věří, že Plzeň v sobotu zlomí bídnou sérii proti Spartě.
Miroslav Koubek věří, že Plzeň v sobotu zlomí bídnou sérii proti Spartě. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Čtyři z posledních pěti zápasů fotbalisté pražské Sparty nad Viktorií Plzeň vyhráli, v tom zbylém si pak oba týmy body rozdělily. Zatímco ve všech těchto zápasech byl na lavičce Sparty Vítězslav Lavička, Miroslava Koubka čeká v roli trenéra Plzně první klání proti Letenským, v němž by rád sérii Viktorie bez výhry prolomil.

Viktoria vede před sobotním kláním 13. kola Synot ligy před Spartou o bod, což podle Koubka staví Letenské do role toho, kdo musí ve Štruncových sadech zvítězit.

"Myslím, že je to takový určitý bonus, že hrajeme doma. Mužstvo do toho zápasu vstupuje jako lídr a ten, kdo se musí snažit nás předhonit, je Sparta," řekl Koubek pro web Plzně.

"Nelze význam zápasu nevnímat, určitě to vnímám, ale zase je to ve fázi ještě rané a to utkání prakticky nerozhodne. Pro mě z hlediska toho, co ještě bude následovat, to znamená zbytek podzimu a celá jarní část, je to v tuto chvíli jedno utkání v řadě," doplnil trenér Plzně.

"Z minulosti se teď chceme poučit"

Podle něj bude utkání stejně jako v předchozích vzájemných duelech spíše taktickou bitvou. "Z pohledu útočné síly jsme to my, kdo dal doposud víc branek. Takže na druhou stranu i soupeř bude mít respekt. Bude to určitě i taktická bitva, ale zároveň bych si přál, aby týmy předvedly právě v ofenzivě pro diváka zajímavý fotbal," přiznal Koubek.

Viktoria vyhrála nad Spartou naposledy v září 2012, když po nasimulovaném pádu Davida Limberského rozhodl o její výhře gólem z penalty Pavel Horváth, od té doby na výhru čeká. V posledním vzájemném duelu letos v červenci navíc prohrála v Superpoháru na Letné 0:3.

"Já viděl všechny ty zápasy a samozřejmě jsem shledal aspekty, které asi vedly k tomu, že se teď Plzni tolik nedařilo. Hráče jsem seznámil s tím, kde byly hlavní příčiny, a věřím, že se dokážeme z minulosti poučit a věci, které tam byly minusové, zlepšit. Kluci vědí, co se mi jako divákovi zvenčí nelíbilo," přiznal Koubek.

"Moje bilance proti Spartě není špatná"

Někdejší brankář a asistent trenéra Sparty proti letenskému týmu stál naposledy loni na podzim, když v té době ještě jako trenér Slavie musel skousnout prohru 0:2.

"Myslím, že ta moje bilance ale není úplně špatná. Například s Boleslaví jsme je v ročníku 2011/2012 dvakrát porazili, takže kéž by se něco takového opakovalo," doufá Koubek.

Podle jeho protějšku Vítězslava Lavičky čeká Spartu náročnější souboj než v předchozích vzájemných duelech, což je dáno tím, že se podle něj zlepšila po Koubkově příchodu k týmu defenziva mužstva. 

"Viktorka je ofenzivní mužstvo, ale v této sezoně se změnila v tom, že inkasuje méně branek. Stále si udržuje stejnou kvalitu ve hře dopředu, ale dřív ji brzdilo to, že dostávala hodně branek. To se teď změnilo. O to je jejich kvalita a síla komplexnější," přiznal Lavička na středečním setkání s novináři.

Lavička: Výhra nám zvedne sebevědomí

Důležitější než útok na první místo je pro Lavičku fakt, že Sparta by v případě výhry získala proti Plzni psychologickou výhodu. "Očekávání je patrné v celém klubu. Blíží se zápas, který hodně přitahuje pozornost fanoušků, médií i nás. Bude to nesporně důležitý zápas z psychologického pohledu," uvedl kouč Sparty.

"Ale neberu ho jako rozhodující v boji o titul. Každý průběžný úspěch v sezoně však přináší zdravou dávku sebevědomí a výhru v tomto utkání za dílčí úspěch lze považovat. Zápas proto nebude důležitý jen z pohledu tabulky, ale i získaného sebevědomí. To může být ku prospěchu do dalších zápasů," doplnil Lavička.

Podle něj by Plzeň mohla překvapit tím, že by na hrotu mohl od úvodu zápasu hrát odchovanec Sparty Jan Holenda. "Viděli jsme jeho přínos v posledním kole na Slovácku, jeho příchodem se zvýšila údernost plzeňského útoku. Znám ho, je to sparťan, společně jsme působili i v Liberci, takže vím, že když má den, umí být nebezpečný pro každého soupeře."

"Přínos Pepy Hušbauera postrádáme"

Lavičku mrzí, že vedle zraněných Michala Breznaníka, Martina Nešpora, Lukáše Juliše a Patrika Schicka nebude moci stále počítat ani s nejlepším střelcem minulé sezony Josefem Hušbauerem, jenž se zotavuje po zranění kotníku.

"I když to tak nemusí vypadat, tak Pepu postrádáme. Nejen jeho góly, ale i herní přínos. Je však potřeba, aby byl stoprocentně v pořádku. Ve druhé polovině listopadu by už mohl být k dispozici," prozradil kouč Sparty.

"Každopádně je zapotřebí, aby dostal čas a vrátil se stoprocentně v pořádku," dodal Lavička.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy