Košťál: Uplatit výsledek Čechů na MS? To naprosto vylučuju

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 9. 2012 5:00
Pokud na utkání Česko-Ghana někdo zbohatnul, pak to byly české sázkové kanceláře
Tahle dvojice šéfovala českému týmu na MS 2006: manažer Košťál a trenér Brückner
Tahle dvojice šéfovala českému týmu na MS 2006: manažer Košťál a trenér Brückner | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Na fotbal se moc dobře sází tomu, kdo ví dopředu, jak to dopadne. Jsou bohužel lidé, kteří kýžený výsledek umí zařídit. A nejspíš i na mistrovství světa.

"Nějací chlapíci mi na MS 2006 nabízeli, že když zajistím výhru Česka nad Ghanou 2:0, dostanu 300 000 dolarů," rozvyprávěl se po šesti letech pro nigerijskou televizi Richard Kingson, tehdy brankář afrického týmu. Zápas dopadl opačně, byla to Ghana, kdo 2:0 vyhrál.

"Děsnej blábol." Přesně taková byla první reakce Vlastimila Košťála, tehdy manažera českého národního týmu, na Kingsonova slova.

I současný mluvčí Fotbalové asociace ČR Jaroslav Kolář hned začal Kingsonovi vyhrožovat právními důsledky jeho slov.

Ghana měla na MS 2006 podezřelých mačů víc

Jenže Kingson nespecifikoval, kdo se ho pokoušel uplatit. Ano, primární prospěch z domluvené výhry by samozřejmě měl český tým. Jenže jsou tu hned dva aspekty, které odkazují na to, že v tomhle budou asi Košťál a spol. nejspíš opravdu nevinně.

1) Kingson mluví o požadavku na přesné skóre 2:0. Přitom šlo teprve o druhý zápas ve skupině, takže Čechům by vyhovovala jakákoli výhra.

2) Kanadský spisovatel Declan Hill už před čtyřmi lety publikoval knihu, v níž tvrdí, že na MS 2006 byly zmanipulovány právě zápasy Ghany, a to s Itálií ve skupině a také s Brazílií v osmifinále.

Pokud malajský sázkařský gang, který popisuje Hill, "zajel" do Ghaňanů ve dvou jmenovaných zápasech, proč by to nezkusil i před mačem s Čechy?

"Fixing-matches" = fotbalový mor

Hill píše o tom, jak se v Bangkoku potkal s malajským velmistrem "cinklých" sázek, který správně předpověděl, jak zmiňované zápasy Ghany skončí. Po jeho boku na oné schůzce v Bangkoku viděl muže jménem Damba Abukar. Bývalý brankář a trenér mládežnických týmů Ghany se pak v průběhu MS 2006 pohyboval ve Würzburgu poblíž ghanského výběru. A zápasy dopadly tak, jak bylo sázkařským šejdířem předpovězeno...

"O žádném sázení nic nevíme. Každopádně mohu vyloučit, že by se ten zápas pokoušel ovlivňovat kdokoli z fotbalových kruhů," říká Petr Fousek, tehdy generální sekretář české fotbalové asociace. "Žádná podezření s tím zápasem nikdy spojena nebyla, FIFA nikdy nic nenaznačovala, ani nevyšetřovala," dodává Fousek.

Takzvané "fixing-matches", zmanipulované zápasy, označují šéfové FIFA a UEFA Blatter s Platinim za největší mor současného fotbalu. "Tehdy v roce 2006 ale sázení vůbec nebylo téma, mluví se o něm až poslední dva roky," říká Košťál.

Ghana Čechy drtila, Čech zabránil debaklu

Vraťme se ale ke gólmanu Kingsonovi. Ten tvrdí, že tehdy nabídku 300 000 dolarů odmítl. Jeho tým pak v utkání jasně dominoval. Šel do vedení už ve 2. minutě zásluhou Gyana Asamoaha, od 65. minuty pak bylo obzvlášť ouvej, neboť byl vyloučen Ujfaluši, kterému se i předtím v utkání herně nedařilo.

Nebýt vynikajícího výkonu brankáře Čecha, zápas by skončil horší porážkou než 0:2. Čechy na turnaji výrazně oslabilo zranění Kollera v prvním vyhraném zápase s USA. Proti Itálii pak nastoupil kulhající nedoléčený Baroš, ale všechny naděje vzalo vyloučení Poláka - a Češi jeli domů s neúspěchem.

Pokud se někdo radoval z jejich propadáku v utkání s Ghanou, pak to byly sázkové kanceláře: takový jednorázový výdělek se jim totiž urodí jen výjimečně.

Sázkové kanceláře měly díky Ghaně žně

Na výhru Čechů měla např. Fortuna vypsaný kurz 1,53, na remízu 3,7 a na triumf Ghany 5,34. "Na ten zápas jsme měli náběry zhruba 10 milionů korun, 95 procent sázek bylo uzavřeno na českou výhru," hledá v archivech Petr Šrain, mluvčí Fortuny.

"Byl to zápas, na který se nezapomíná," dodává pak s odkazem na to, že takřka všechny peníze tehdy nad tipéry vyhrála sázková kancelář.

Že by ale s utkáním na českém sázkařském trhu byly spojeny nějaké podezřelé jevy, Šrain vylučuje. "Žádný ukazatel tenkrát nevyčníval z normálu, žádné negativní signály jsme nedostali."

Možná někoho napadne, že když sázkařské gangy neuspěly u Ghaňanů, mohly to s opačným domluveným výsledkem zkusit v táboře soupeře. "To naprosto vylučuju," odmítá Košťál. Žádný náznak toho, že by mu někdo zvenku "dělal" do hráčů, prý na turnaji rozhodně nezaznamenal.

Metody mafie: úplatky, prostitutky, vydírání

Pokud ale svodům sázkařských mafií nepodlehl Kingson, který v té době jako hráč Galatasaray pobíhal po hostováních po tureckých klubech, těžko si představit, že by kšeftmani z Asie uspěli u hvězd Brücknerova týmu. Ty tehdy působily na nejlepších evropských adresách a na úplatky typu 300 000 dolarů by je asi v utkání vysněného MS jen tak někdo nenalákal.

To fotbalisté Ghany měli podle investigativce Declana Hilla jiné vychování - a zkušenosti. Hill tvrdí, že mu kapitán ghanského týmu Stephen Appiah přiznal, že sice nikdy nevzal od sázkařských syndikátů peníze za porážku svého týmu, ale prý se od nich nechal odměnit prémiemi za výhru.

Hlavním nástrojem sázkařských gangů jsou podle Hilla rozhodčí. Ty podle něj umí syndikáty podchytit skrze nákladné dary a pozornosti, nebo třeba vydíráním, když nasadí do hry prostitutky. Žádná manželka na světě nevidí fotografie či videozáznamy jistého druhu ráda...

Pravé jméno neprozradí. Zabili by ho

Kanadský novinář Declan Hill popsal své dobrodružství časopisu Spiegel. S osobou, kterou ve své knize nazývá falešným jménem Lee Chin, se poprvé potkal v listopadu 2005 v Bangkoku. Ten muž podle něj tou dobou už 15 let organizoval manpulace sportovními výsledky především na asijském kontinentu. Jeho pravé jméno Hill neuvádí z jednoduchého důvodu: "Mohl by mě zabít."

"Řekl mi, že má pod kontrolou 16 osob, které se dostanou do blízkosti rozhodčích, hráčů či trenérů," vypráví Kanaďan.

Pak mu Lee naservíroval příběh o OH v Atlantě, kde chtěl po tuniských fotbalistech, aby prohráli s Portugalskem. Z náboženských důvodů prý odmítli peníze, ale mexické prostitutky už jim vyhovovaly. "Prohráli 0:2 a všichni jsme byli spokojeni," vyprávěl prý tajemný mafián.

Ten měl před Hillem mluvit také o ovlivnění zápasu německé bundesligy mezi Hannoverem a Kaiserslauternem.

Obálka s kulkou, poslední varování

Dva další novináři, Johnson Fernandez a Lazarus Rokk, které v Asii zajímalo stejné "sázkařské" téma, prý podle Hilla dostali v obálce kulku jako poslední varování.

Kanadského reportéra si však "Lee" nejspíš oblíbil, podle Hillova mínění se před ním chtěl tak trochu pochlubit tím, co dokáže. A 25. května 2006 se v severním Bangkoku sešli v restauraci KFC.

Tam "Lee" řekl, že na MS 2006 "zajede" do Ghany, s níž už prý má dobré zkušenosti od OH v Aténách. Schůzce byl vedle Asiatů přítomen i jeden černoch.

"Lee" posléze řekl Hillovi, že je to trenér ghanské reprezentace do 17 let, který má otevřené dveře přinejmenším k osmi hráčům, jež za Ghanu budou hrát na MS 2006.

Nakonec mafián Hillovi řekl, že Itálie porazí Ghanu alespoň o dva góly. Stalo se. Předpověděl i vysokou výhru Brazílie v osmifinále - duel skončil 3:0.

Abukar otevřel syndikátu dveře k hráčům

V černochovi z bangkogského KFC Hill později poznal muže jménem Damba Abukar. Býval brankářem ve slavném ghanském týmu kolem Abedi Pelého, hráčská kariéra ho pak zavála do Malajsie. Jako trenér působil u reprezentační "17" a "23". Od ghanské asociace nakonec dostal trest, když přiznal, že byl v kontaktu s lidmi, co chtěli ovlivnit výsledek zápasu mezi mladíky Ghany a Íránu.

Hillovi pak v soukromém rozhovoru údajně přiznal, že ve Würzburgu v průběhu MS 2006 zprostředkoval setkání hráčů ghanského týmu se zástupci sázkařského syndikátu z Asie.

Hill říká, že poté hovořil s kapitánem týmu Appiahem a pozor! - také s brankářem Richardem Kingsonem. Všichni hráči prý odmítli, že by si byli vědomi jakýchkoli realizovaných manipulací v průběhu MS 2006.

Appiah ovšem přiznal, že několikrát v průběhu kariéry sázkařskými syndikáty osloven byl. A dokonce od nich vzal peníze, ovšem ne za prohru, ale za výhru týmu. Stalo se tak prý na MS "17" v roce 1997 v Malajsii, a také na OH v Aténách. Pak prý peníze rozdělil mezi všechny spoluhráče.

Nekalé kontakty prý Appiah zaznamenal i na MS 2006, ale nabídky podle svých slov odmítl.

Pokud je Hillovo vyprávění pravdivé: bylo by s podivem, kdyby brankáře Kingsona mafie opravdu oslovila i před zápasem proti Čechům?

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 44 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy