Kosovo vítá Angličany jako bratry, reaguje tím na rasismus. Nápisy doplňuje vlčí mák

mar mar
17. 11. 2019 14:15
V posledním zápase kvalifikace už o nic nepůjde. Ze skupiny A postupují na fotbalové Euro Angličané a Češi. Pro Kosovo je přesto zápas na jeho území proti Albionu obrovským svátkem.
Ulice Prištiny před zápasem Kosovo - Anglie, kvalifikace o Euro 2020.
Ulice Prištiny před zápasem Kosovo - Anglie, kvalifikace o Euro 2020. | Foto: Reuters

Anglické reprezentanty a fanoušky překvapila atmosféra v hlavním městě nejmladšího evropského státu, ti na sociálních sítích nadšeně sdílejí své dojmy z Prištiny.

"Byl jsem s anglickým nároďákem ve více než třiceti zemích a nikde se nám nedostalo takového uvítání," řekl pro britskou ambasádu Matt ze svazu anglických fotbalových fanoušků.

Před nedělním utkáním bulváry Prištiny lemují anglické a kosovské vlajky, z oken visí transparenty, které v angličtině vítají hostující tým a jeho fanoušky nápisy "Vítejte, bratři" a "Respekt".

Kosovo tím reaguje na incidenty z kvalifikačních zápasů v Bulharsku a sousední Černé Hoře, které provázely rasistické projevy vůči anglickým hráčům. V Prištině dělají všechno pro to, aby se reprezentace Albionu cítila komfortně.

 "Místní jsou fantastičtí, dostalo se nám velké pohostinnosti, ale taky vidíme, jak moc nás chtějí porazit," usmíval se na předzápasové tiskové konferenci trenér Anglie Gareth Southgate.

Díky čtvrteční výhře 2:1 v Plzni si česká reprezentace zajistila postup na Euro 2020 právě na úkor Kosova. Pro Dardanët, jak se kosovské reprezentaci přezdívá, je tak poslední možností, jak se kvalifikovat, jarní fáze Ligy národů. Utkání s Anglií je z pohledu hlavní kvalifikace už jen povinnou formalitou.

Jenže v Kosovu je hlad po fotbale obrovský. Domácí liga toho fanouškům příliš nenabízí, a tak je utkání proti anglickým hvězdám neobvyklým svátkem.

Nečekaný zájem o lístky dokonce vedl ke kolapsu serverů s prodejem vstupenek. Místní asociace evidovala přes 300 tisíc žádostí na stadion Fadila Vokrriho, který má kapacitu pouze 13 500 míst. Systém pro příjem žádostí při nečekaném náporu dokonce havaroval.

Nápisy "Respekt" a "Vítejte, bratři" často doplňuje i symbol vlčího máku, který má uctít válečné veterány a jehož oficiální použití během mezinárodních zápasů FIFA v minulosti trestala pokutami. Oháněla se přitom pravidlem, které zakazuje hráčům mít na dresech "politické, náboženské či komerční sdělení".

Kosovo vlčím mákem zároveň odkazuje na operaci NATO Spojenecká síla z roku 1999. Události z doby před více než 20 lety připomíná i fotografiemi, na kterých britští vojáci hrají fotbal s obyvateli Kosova.

Za použití symbolu byly v minulosti potrestány právě fotbalové asociace Anglie a Skotska během vzájemného přátelského zápasu v roce 2016. Vlčí mák anglické týmy tradičně nosí v období okolo Dne válečných veteránů (11. listopad).

 

Právě se děje

před 3 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 19 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Rusku zadržela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy