Kosovo vítá Angličany jako bratry, reaguje tím na rasismus. Nápisy doplňuje vlčí mák

mar mar
17. 11. 2019 14:15
V posledním zápase kvalifikace už o nic nepůjde. Ze skupiny A postupují na fotbalové Euro Angličané a Češi. Pro Kosovo je přesto zápas na jeho území proti Albionu obrovským svátkem.
Ulice Prištiny před zápasem Kosovo - Anglie, kvalifikace o Euro 2020.
Ulice Prištiny před zápasem Kosovo - Anglie, kvalifikace o Euro 2020. | Foto: Reuters

Anglické reprezentanty a fanoušky překvapila atmosféra v hlavním městě nejmladšího evropského státu, ti na sociálních sítích nadšeně sdílejí své dojmy z Prištiny.

"Byl jsem s anglickým nároďákem ve více než třiceti zemích a nikde se nám nedostalo takového uvítání," řekl pro britskou ambasádu Matt ze svazu anglických fotbalových fanoušků.

Před nedělním utkáním bulváry Prištiny lemují anglické a kosovské vlajky, z oken visí transparenty, které v angličtině vítají hostující tým a jeho fanoušky nápisy "Vítejte, bratři" a "Respekt".

Kosovo tím reaguje na incidenty z kvalifikačních zápasů v Bulharsku a sousední Černé Hoře, které provázely rasistické projevy vůči anglickým hráčům. V Prištině dělají všechno pro to, aby se reprezentace Albionu cítila komfortně.

 "Místní jsou fantastičtí, dostalo se nám velké pohostinnosti, ale taky vidíme, jak moc nás chtějí porazit," usmíval se na předzápasové tiskové konferenci trenér Anglie Gareth Southgate.

Díky čtvrteční výhře 2:1 v Plzni si česká reprezentace zajistila postup na Euro 2020 právě na úkor Kosova. Pro Dardanët, jak se kosovské reprezentaci přezdívá, je tak poslední možností, jak se kvalifikovat, jarní fáze Ligy národů. Utkání s Anglií je z pohledu hlavní kvalifikace už jen povinnou formalitou.

Jenže v Kosovu je hlad po fotbale obrovský. Domácí liga toho fanouškům příliš nenabízí, a tak je utkání proti anglickým hvězdám neobvyklým svátkem.

Nečekaný zájem o lístky dokonce vedl ke kolapsu serverů s prodejem vstupenek. Místní asociace evidovala přes 300 tisíc žádostí na stadion Fadila Vokrriho, který má kapacitu pouze 13 500 míst. Systém pro příjem žádostí při nečekaném náporu dokonce havaroval.

Nápisy "Respekt" a "Vítejte, bratři" často doplňuje i symbol vlčího máku, který má uctít válečné veterány a jehož oficiální použití během mezinárodních zápasů FIFA v minulosti trestala pokutami. Oháněla se přitom pravidlem, které zakazuje hráčům mít na dresech "politické, náboženské či komerční sdělení".

Kosovo vlčím mákem zároveň odkazuje na operaci NATO Spojenecká síla z roku 1999. Události z doby před více než 20 lety připomíná i fotografiemi, na kterých britští vojáci hrají fotbal s obyvateli Kosova.

Za použití symbolu byly v minulosti potrestány právě fotbalové asociace Anglie a Skotska během vzájemného přátelského zápasu v roce 2016. Vlčí mák anglické týmy tradičně nosí v období okolo Dne válečných veteránů (11. listopad).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy