Kosovo dalo Anglii tři góly, ta přesto vyhrála. Ronaldo se čtyřikrát trefil s Litvou

10. 9. 2019 23:02
Vypadalo to na jasnou výhru Angličanů, ale Kosovo nakonec dalo na ostrovech hned tři góly a prohráli v evropské fotbalové kvalifikaci 3:5. Portugalci si zastříleli v Litvě a vyhráli 5:1.
Jadon Sancho a Harry Kane slaví anglický gól v zápase kvalifikace ME 2020 s Kosovem | Foto: Reuters

Kosovo začalo v Southamptonu skvěle. Obránce Keane rozehrál přímo na Muriqiho, který posunul míč na Valona Berishu a ten otevřel skóre. Jenže poté si vzal slovo Sterling, který v osmé minutě srovnal hlavou. Útočník Manchesteru City, který v březnu nasázel Čechům hattrick, se v kvalifikaci trefil i ve čtvrtém duelu a celkově pošesté.

V 19. minutě Sterling ve středovém kruhu obehrál Rrahmaniho a přihrál Kaneovi, který se prosadil střelou z vápna. V 38. minutě Sancho odcentroval před branku a míč si do vlastní sítě srazil Vojvoda. O šest minut později se Sterling znovu ujal míče na polovině hřiště a po sprintu nahrál Sanchovi, který zařídil čtvrtý gól Albionu. V první minutě nastavení úvodní půle potom Sancho opět po Sterlingově přihrávce přidal další zásah.

Domácím nevyšel ani úvod druhého poločasu. V rozmezí 49. a 55. minuty snížil znovu Berisha a následně Muriqi. Anglie inkasovala tři branky před vlastními diváky poprvé od února 2012, kdy podlehla Nizozemsku 2:3. Uklidnění mohl svěřencům trenéra Garetha Southgatea dodat kapitán Kane, který však v 65. minutě z pokutového kopu neskóroval. O osm minut později nastřelil Sterling tyč.

Čtyřiatřicetiletý Ronaldo otevřel ve Vilniusu skóre z pokutového kopu. Stav 1:1 po úvodním poločase určil Andriuškevičius. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce si však vzal slovo Ronaldo, jenž v rozmezí 62. a 76. minuty posunul Portugalce do třígólového trháku. Hvězda Juventusu zaznamenala v reprezentačním dresu osmý hattrick a druhý čtyřgólový zápas. Předtím se jí to podařilo v roce 2016 proti Andoře.

Ronaldovi chybí 16 branek k dorovnání rekordu Íránce Aliho Daeího, který je díky 109 trefám ve 149 duelech nejlepším mezinárodním kanonýrem všech dob.

Portugalci jsou ve skupině B druzí o pět bodů za Ukrajinou, oproti níž mají utkání k dobru. O bod za Portugalci jsou Srbové, kteří uspěli v Lucembursku 3:1.

Francie díky gólům Comana, Lengleta a Ben Yeddera porazila Andorru 3:0. Stejně jako v sobotu proti Albánii ani tentokrát Griezmann neproměnil penaltu. "Les Bleus" si ve skupině H díky lepšímu skóre udrželi první místo před Turky, kteří si z Moldavska odvezli výhru 4:0 a stejně jako Francouzi triumfovali v pátém ze šesti duelů. Dvakrát se trefil Tosun. O tři body pozadu je Island, který prohrál v Albánii 2:4.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina A:

Southampton: Anglie - Kosovo 5:3 (5:1)

Branky: 44. a 45.+1 Sancho, 8. Sterling, 19. Kane, 38. vlastní Vojvoda - 1. a 49. V. Berisha, 55. Muriqi.

Skupina B:

Vilnius: Litva - Portugalsko 1:5 (1:1)

Branky: 28. Andriuškevičius - 7. z pen., 62., 65. a 76. Ronaldo, 90.+2 Carvalho.

Lucemburk: Lucembursko - Srbsko 1:3 (0:1)

Branky: 66. Turpel - 37. a 78. A. Mitrovič, 55. Radonjič.

Skupina H:

Kišiněv: Moldavsko - Turecko 0:4 (0:1)

Branky: 37. a 80. Tosun, 58. Turuc, 88. Yazici.

Elbasan: Albánie - Island 4:2 (1:0)

Branky: 32. Dermaku, 52. Hysaj, 78. Roshi, 83. Cikalleshi - 47. G. Sigurdsson, 58. K. Sigthórsson.

St. Denis: Francie - Andorra 3:0 (1:0)

Branky: 18. Coman, 52. Lenglet, 90.+1 Ben Yedder.