Kauza cinklých sázek: Policie obvinila dalších jedenáct lidí

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2015 12:10
Podle zprávy protikorupční policie se mělo uplácet ve druhé lize, ČFL a juniorské lize.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Korupční kauza kolem sázkařskými gangy zmanipulovaných zápasů v českém a slovenském fotbale se rozrůstá.

Protikorupční policie totiž v úterý oznámila, že obvinila z korupčního jednání dalších jedenáct lidí, další je pak viněn z legalizace výnosů trestné činnosti. Celkem je tak kvůli "cinklým sázkám" stíháno už sedmadvacet osob.

Nová obvinění se týkají jedenácti zápasů ve druhé lize, juniorské lize a ČFL.

Někteří oslovení hráči nabídku odmítli

Podle kriminalistů mělo v období od května do srpna předloňského roku docházet k pokusům o ovlivnění zápasů ze strany obviněných osob, které hráčům nabízely řádově desítky až stovky tisíc korun za to, že svým výkonem na hřišti ovlivní průběh fotbalových utkání dle daných instrukcí.

Dohoda měla spočívat v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasu či v počtu branek jedním mužstvem ve stanoveném časovém rozmezí. Ne všichni hráči ale tyto nabídky přijali, podle policie se našli tací, kteří je odmítli. 

V několika případech z uzavřené dohody navíc sešlo, protože na dané utkání bookmakeři sázkových kanceláří kurzy nevypsali, nebo byly nevýhodné.

První tresty už padly

Za účast v této sázkařské aféře udělila loni na jaře disciplinární komise Fotbalové asociace ČR první trest. David Placák, který naposledy působil v královéhradeckém krajském přeboru, dostal zákaz činnosti ve fotbale na pět let a pokutu 50 000 korun za to, že se pokusil ovlivnit dvě utkání třetí ligy.

Disciplinárka pak na jaře vyslechla další údajné aktéry případu Davida Jablonského z Teplic, Jana Halamu z tehdejších druholigových Bohemians Praha a také Michala Macháčka a Vítězslava Brožíka z nižších soutěží. Žádné další sankce však nevynesla.

V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení.

Na Slovensku už se přiznal Hodúr

Vyšetřování probíhá ve spolupráci se slovenskými policisty v rámci společného vyšetřovacího týmu, neboť k ovlivňování zápasů týmiž osobami docházelo i na Slovensku.

Na Slovensku přitom už padly za korupci mnohem vyšší tresty. Šestice fotbalistů, mezi které patří i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a český obránce Tomáš Huber, byla za ovlivňování výsledků ve slovenské lize kvůli sázkám potrestána zákazem činnosti na 14 až 25 let.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy