Kauza cinklých sázek: Policie obvinila dalších jedenáct lidí

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2015 12:10
Podle zprávy protikorupční policie se mělo uplácet ve druhé lize, ČFL a juniorské lize.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Korupční kauza kolem sázkařskými gangy zmanipulovaných zápasů v českém a slovenském fotbale se rozrůstá.

Protikorupční policie totiž v úterý oznámila, že obvinila z korupčního jednání dalších jedenáct lidí, další je pak viněn z legalizace výnosů trestné činnosti. Celkem je tak kvůli "cinklým sázkám" stíháno už sedmadvacet osob.

Nová obvinění se týkají jedenácti zápasů ve druhé lize, juniorské lize a ČFL.

Někteří oslovení hráči nabídku odmítli

Podle kriminalistů mělo v období od května do srpna předloňského roku docházet k pokusům o ovlivnění zápasů ze strany obviněných osob, které hráčům nabízely řádově desítky až stovky tisíc korun za to, že svým výkonem na hřišti ovlivní průběh fotbalových utkání dle daných instrukcí.

Dohoda měla spočívat v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasu či v počtu branek jedním mužstvem ve stanoveném časovém rozmezí. Ne všichni hráči ale tyto nabídky přijali, podle policie se našli tací, kteří je odmítli. 

V několika případech z uzavřené dohody navíc sešlo, protože na dané utkání bookmakeři sázkových kanceláří kurzy nevypsali, nebo byly nevýhodné.

První tresty už padly

Za účast v této sázkařské aféře udělila loni na jaře disciplinární komise Fotbalové asociace ČR první trest. David Placák, který naposledy působil v královéhradeckém krajském přeboru, dostal zákaz činnosti ve fotbale na pět let a pokutu 50 000 korun za to, že se pokusil ovlivnit dvě utkání třetí ligy.

Disciplinárka pak na jaře vyslechla další údajné aktéry případu Davida Jablonského z Teplic, Jana Halamu z tehdejších druholigových Bohemians Praha a také Michala Macháčka a Vítězslava Brožíka z nižších soutěží. Žádné další sankce však nevynesla.

V případě prokázání viny může civilní soud za přijetí úplatku uložit až dvanáctiletý trest odnětí svobody, za podplácení až šest let vězení.

Na Slovensku už se přiznal Hodúr

Vyšetřování probíhá ve spolupráci se slovenskými policisty v rámci společného vyšetřovacího týmu, neboť k ovlivňování zápasů týmiž osobami docházelo i na Slovensku.

Na Slovensku přitom už padly za korupci mnohem vyšší tresty. Šestice fotbalistů, mezi které patří i bývalý slovenský reprezentant Ivan Hodúr a český obránce Tomáš Huber, byla za ovlivňování výsledků ve slovenské lize kvůli sázkám potrestána zákazem činnosti na 14 až 25 let.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy