Bez diváků, nebo vůbec? Svazy počítají do stovky, hokejové extralize hrozí zrušení

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2020 13:40
Stát kvůli epidemii koronaviru zakázal do odvolání veškeré sportovní akce s účastí přesahující sto osob. Opatření vstoupí v platnost od dnešní 18. hodiny. Na tiskové konferenci po jednání bezpečnostní rady státu to oznámil premiér Andrej Babiš. Sportovní akce se budou moci konat bez diváků.
Také fotbalová Fortuna:Liga si musí dát kvůli epidemii koronaviru přestávku.
Také fotbalová Fortuna:Liga si musí dát kvůli epidemii koronaviru přestávku. | Foto: Reuters

Jednotlivé sportovní svazy proto v průběhu úterý postupně řeší, jak budou nařízení vlády ve svých soutěžích aplikovat. 

Prezident českého hokeje Tomáš Král po jednání s vedením soutěží oznámil, že soutěže budou pokračovat podle rozpisu s maximální návštěvou do 100 diváků. Během tiskové konference se ale objevily neoficiální informace z ministerstva vnitra, podle nichž počet osob zahrnuje všechny účastníky akce včetně hráčů. I kvůli velkému počtu "účinkujících" v hokejových zápasech se tak čeká na další rozhodnutí.

"Dostali jsme zprávu, že na ministerstvu vnitra se diskutuje o tom, jestli by do té stovky lidí neměli být zahrnuti všichni. Pokud dostaneme oficiální rozhodnutí, že se do toho počítají všichni, tak hokej v tuto chvíli skončil," řekl Král.

Nižší fotbalové soutěže se hrát budou

Fotbalisté už vědí, že středeční fotbalová dohrávka 23. ligového kola mezi Teplicemi a Libercem se odehraje s tím, že pořádající klub je povinen zajistit splnění výše uvedeného mimořádného opatření.

Osud dalších zápasů Fortuna, včetně víkendového šlágru mezi Spartou a Plzní, je zatím nejasný, rozhodnout se má na zítřejším zasedání Ligového výboru. Ale například šéf lídra tabulky Slavie Jaroslav Tvrdík na Twitteru uvedl, že podporuje variantu odložení zápasů. 

Naopak fotbalové zápasy organizované Fotbalovou asociací ČR, tedy všechny soutěže od třetí ligy níž, se kvůli epidemii koronaviru zatím nebudou odkládat, nýbrž se odehrají bez diváků.

Drtivé opatření pro sport

Již zrušeno bylo dnešní slavnostní vyhlášení ankety Nejlepší handicapovaný sportovec roku 2019, příští týden v neděli se neuskuteční ani vyhlášení svazové ankety Fotbalista roku 2019. 

Zákaz dopadl i na běžecké závody. Akce naplánované na nadcházející víkend se neuskuteční. Stejně zřejmě dopadne Pražský půlmaraton, na který se 28. března chystá více než deset tisíc účastníků.

V ohrožení je středeční úvodní čtvrtfinále Evropské ligy basketbalistek mezi USK a Schiem. Zatím je v plánu odehrát utkání v pražské hale Královka bez diváků, vedení pražského týmu ale ještě čeká na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, zda zakáže italským soupeřkám vstup do země.

Pokud opatření vlády setrvá v platnosti i v nejbližších týdnech, jsou v ohrožení také větší jednorázové akce, které by se měly v nejbližší budoucnosti na území Česka konat. Namátkou například zápasy hokejové reprezentace v rámci Euro Hockey Challenge a Czech Hockey Games (duben), tenisové Prague Open (přelom dubna a května), Pražský maraton (3. května), nebo mistrovství Evropy v judu (začátek května). 

"Současné rozhodnutí rady státu nás mrzí, ale rozumíme mu. Zvláště pro sport je to drtivé opatření také proto, že jeden z mála zdrojů na jeho podporu (vstupné a zájem sponzorů) je ohrožen. Ale nezbývá, než to respektovat," uvedl šéf České unie sportu Miroslav Jansta.

Opatření se týká také divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, od středy mají být navíc uzavřeny školy. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. V pondělí ale testy odhalily prvního pacienta, u kterého není znám zdroj infekce. Česko má zatím 40 lidí nakažených novým typem.

Zákaz shromažďování kvůli koronaviru | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 26 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 47 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy