Komňacký: Sparta bezpečně postoupí do skupiny Ligy mistrů

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
16. 7. 2014 13:30
František Komňacký a Václav Němeček se shodují na tom, že Sparta postoupí do základní skupiny soutěže.
Sparťané podle expertů naznačili velkou sílu. Základní skupina Ligy mistrů by jim neměla uniknout.
Sparťané podle expertů naznačili velkou sílu. Základní skupina Ligy mistrů by jim neměla uniknout. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - I když nemá výhra 7:0 nad Levadií Tallin v úterním úvodním zápase 2. kola Ligy mistrů pro Františka Komňackého a Václava Němečka žádnou vypovídající hodnotu, oba se shodují na tom, že Sparta postoupí do základní skupiny soutěže.

Podle Komňackého, jenž vedl v Jablonci čtyři roky Davida Lafatu, který zařídil Spartě výhru pěti góly, má Sparta výhodu v tom, že jako jeden z mála týmů v Evropě dokáže hrát vysoký presink po celou dobu utkání.

"Hrají výborný fotbal, neuspokojí se ani tehdy, když vedou 3:0. Po ztrátě balonu okamžitě presují i klidně vysoko na soupeřově polovině. S tím má problém každý tým. I proto si myslím, že Sparta bezpečně postoupí v Lize mistrů do základní skupiny," řekl Aktuálně.cz 62letý trenér.

"Otázkou pak ale je, jak s tímto způsobem uspěje ve skupině, kde hrají týmy s velkou technickou kvalitou, které jsou schopné se dvěma třemi přihrávkami dostat za její obranu. Pokud by tomu neuzpůsobili taktiku, mohli by s touto hrou tvrdě narazit," doplnil Komňacký.

Němeček: Sparta je ve výborné kondici

I někdejší kapitán Sparty a české reprezentace Němeček si myslí, že je v silách současného týmu postoupit do základní skupiny.

"Pokud nebude mít Sparta smůlu na los a nedostane třeba Celtic, tak do skupiny postoupí. A i kdyby náhodou vypadli, s tímto kádrem mají šanci dojít daleko v Evropské lize. Sparta je teď ve výborné fyzické i psychické kondici," uvedl někdejší defenzivní záložník. 

"Samozřejmě nelze usuzovat ze zápasu s Tallinem, který nepředvedl téměř nic. Loni s Häckenem to bylo mnohem těžší, na soupeře podobných kvalit Sparta narazí až v dalším předkole. Je ale sympatické, že Sparta hrála ve stejném tempu až do konce utkání," dodal Němeček.

"To už Lafata nikdy nezopakuje"

47letý internacionál, který si zahrál například za FC Toulouse přiznal, že v celé své seniorské kariéře nikdy nezažil, aby jeden hráč dal v zápase pět gólů, tak jako Lafata.

"S ničím takovým jsem se nikdy nesetkal, myslím, že ani David už to nikdy nezopakuje. Ale pamatuju si, jak jsme porazili Reykjavík doma 8:0," připomněl výhru v 1. kole tehdejšího PMEZ v sezoně 1987/88 s Framem Reykjavík.

"Na druhou stranu to byla až odveta. V tom prvním zápase u nich jsme to měli mnohem těžší a na výhru 2:0 jsme se natrápili. Tentokrát to bude pro Spartu jednodušší v tom, že bude zápas už jen formalitou. Přesto věřím, že kvůli koeficientu vyhraje Sparta i v odvetě," věří Němeček. 

"Tak Lafata nepálil ani v tréninku"

Také Komňacký přiznal, že na podobné úrovni u žádného pětigólového střeleckého zápisu nikdy nebyl.

"Možná jen v nějakém pouťáku ve čtvrté třídě jsem byl u toho, když někdo dal pět gólů, na této úrovni ale opravdu ne. Pamatuju se, že jsme v roce 2011 s Jabloncem porazili Hradec také 7:0, ale to byla jen souhra několika okolností. Nestává se to příliš často," přiznal Komňacký.

"Davidovi těch pět gólů moc přeju. To se mu nestávalo často ani na tréninku, byl to jeho den. Dostal se po určitém útlumu zase do střelecké pohody, což mu moc pomůže, navíc zase o sobě dal opět vědět v Evropě."

"Kdo jiný by se ale měl zapsat do historie než právě on. Budu na něj vždycky moc rád vzpomínat jako na výborného fotbalistu, který vždycky kladl na první místo úspěch týmu, ale i na perfektního člověka i mimo hřiště," doplnil někdejší kouč Jablonce.

"Sparta se opět utká o titul s Plzní"

Spolu s Němečkem se pak shodli na tom, že Sparta bude opět hrát o titul s Plzní. Ale pokud se podaří Spartě udržet stejný kádr po celou sezonu, oba by si vsadili na ní.

"Sparta na to má kádr, samozřejmě se může stát, že do základní skupiny Ligy mistrů nepostoupí a někteří hráči odejdou, i tak si myslím, že by měl být titul v jejich silách," myslí si Němeček.

"Oba týmy budou chtít postoupit do Ligy mistrů, zvlášť když o ní budou od příští sezony moci hrát dva týmy, což je pro Spartu i Plzeň velké lákadlo," podotkl Komňacký.

"Navíc si myslím, že oba týmy postoupí v pohárech do základních skupin, takže budou na stejné startovací čáře," poukázal Komňacký na fakt, že Sparta po brzkém vyřazení od švédského Häckenu měla oproti Plzni výhodu, protože ta hrála evropské poháry až do března.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy