Kolumbijci rozstříleli Řecko, Bony načal obrat nad Japonskem

15. 6. 2014 6:00
Fotbalisté Kolumbie do svého prvního mistrovství světa po 16 letech vstoupili přesvědčivou výhrou 3:0 nad Řeckem.
Teófilo Gutiérrez (vlevo) se raduje z druhého gólu Kolumbujců společně se střelcem prvního gólu Pablem Armerem and Victorem Ibarbem. | Foto: Reuters

Belo Horizonte - Fotbalisté Kolumbie do svého prvního mistrovství světa po 16 letech vstoupili přesvědčivou výhrou 3:0 nad Řeckem a zaznamenali svou vůbec nejvyšší výhru v historii šampionátu.

V pohledném zápase skupiny C šampionátu v Brazílii se Kolumbijci ujali vedení už v 5. minutě, kdy se trefil Pablo Armero, v 58. minutě se rovněž z bezprostřední blízkosti řeckého brankáře trefil Teófilo Gutiérrez a ve třetí minutě nastavení druhé půle uzavřel skóre James Rodríguez.

Pobřeží slonoviny otočilo duel s Japonskem, když po poločase prohrávalo gólem Hondy, ale rychlé góly bývalého hráče Sparty Bonyho a Gervinha přinesly vítězství.

Kolumbijcům pomohl rychlý gól

Kolumbie, které chyběl zraněný kanonýr Radamel Falcao, vstoupila do zápasu ve velkém stylu.

Už v páté minutě se díky lehce tečované střele prosadil Armero a postaral se o nejrychlejší kolumbijskou branku v historii mistrovství světa. Předchozím maximem byl gól Francisca Zuluagy z 19. minuty proti Uruguayi v roce 1962.

Pak se dlouho hrálo bez šancí a až po půlhodině hry po přímém kopu Cholevase hlavičkoval mimo Torosidis. V závěru poločasu neuspěl ani Kone, který se dostal k odraženému míči, ale s jeho technickou střelou si poradil kolumbijský brankář Ospina.

Do první šance po přestávce se dostal Rodríguez, ale proti Karnezisovi neuspěl. Druhou branku přidala Kolumbie v 58. minutě po kombinaci Aguilara s Gutiérrezem a Řecko po téměř roce a půl dostalo v soutěžním zápase dva góly.

Gekas zahodil šanci na zvrat

Vzápětí mohl snížit Gekas, ale z malého vápna zamířil hlavou pouze do břevna. Stejně dopadl pět minut před koncem i Samaras, který po závaru před šestnáctkou mířil těsně vedle pravé tyče.

V nastavení se o historický zápis postaral Rodríguez, který třetí brankou zařídil nejvyšší vítězství Kolumbie na mistrovství světa. Dosud byla pro jihoamerický tým nejlepšími výsledky vítězství 2:0 nad Spojenými arabskými emiráty z roku 1990 a Švýcarskem v roce 1994.

Řecko naopak potvrdilo, že na šampionátech se střelecky trápí, když v šesti z dosavadních sedmi zápasů nedalo gól.

"Prohra 0:3 nejde omluvit. Prvních pět deset minut jsme měli problémy, protože jsme nebyli dostatečně koncentrovaní. Po první brance jsme začali hrát, zápas jsme kontrolovali a měli jsme remizovat. Teď nám nezbývá nic jiného než se soustředit na další zápasy," uvedl po zápase brazilský trenér Řeků Fernando Santos.

Pobřeží Slonoviny otočilo během dvou minut

Japonec Honda měl v šestnácté minutě duelu s Pobřežím slonoviny spoustu času, aby napřáhl a střelou pod břevno otevřel skóre. Záložník AC Milán se svou třetí brankou stal nejlepším japonským střelcem v historii světových šampionátů.

Afričanům pomohl až příchod kapitána Drogby z lavičky. Ofenzivu rozhýbal okamžitě. Dvě minuty po jeho příchodu zacentroval z pravé strany Aurier a Bony hlavičku umístil přesně k tyči. Pětadvacetiletý útočník se radoval z nejcennějšího ze svých devíti reprezentačních gólů.

Ještě než se Japonci vzpamatovali z vyrovnání, inkasovali z podobné akce podruhé. Opět po Aurierově centru se tentokrát hlavou na bližší tyči prosadil Gervinho. Oba zásahy dělilo 99 sekund.

"Špatně jsme začali, chyběla nám koncentrace a Japonsko potrestalo naší chybu. Ale byli jsme schopni vrátit se do hry a zaslouženě jsme vyhráli. Pomohl nám příchod Drogby, protože to je hráč, který mění pravidla hry. Hráči jsou teď velmi šťastní, ale nesmíme zapomenout, že jsme ještě nikam nepostoupili," hodnotil utkání trenér Pobřeží slonoviny Sabri Lamouchi.

Výsledky skupiny C:

Kolumbie - Řecko 3:0 (1:0)

Branky: 5. Armero, 58. Gutiérrez, 90.+3 Rodríguez. Rozhodčí: Geiger - Hurd (oba USA), Fletcher (Kan.). ŽK: C. Sánchez - Papastathopulos, Salpingidis. Diváci: 57.174.
Kolumbie: Ospina - Medina, Zapata, Yepes, Armero (74. Arias) - Cuadrado, Aguilar (68. Mejía), Rodríguez, C. Sánchez, Ibarbo - Gutiérrez (76. Martínez). Trenér: Pekerman.
Řecko: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopulos, Cholevas - Salpingidis (58. Fetfatzidis), Maniatis, Katsuranis, Kone (78. Karagunis), Samaras - Gekas (64. Mitroglu). Trenér: Santos.

Pobřeží slonoviny - Japonsko 2:1 (0:1)

Branky: 64. Bony, 66. Gervinho - 16. Honda. Rozhodčí: Osses - Astroza, Roman (všichni Chile). ŽK: Bamba, Zokora - Jošida, Morišige. Diváci: 40.267.

Pobřeží Slonoviny: Barry - Aurier, Bamba, Zokora, Boka (75. Djakpa) - Tioté, Y. Touré, Dié (62. Drogba) - Kalou, Bony (78. Ya Konan), Gervinho. Trenér: Lamouchi.

Japonsko: Kawašima - Učida, Morišige, Jošida, Nagatomo - Jamaguči, Hasebe (53. Endo) - Okazaki, Honda, Kagawa (86. Kakitani) - Osako (68. Okubo). Trenér: Zaccheroni.

1. Kolumbie 1 1 0 0 3:0 3
2. Pobřeží slonoviny 1 1 0 0 2:1 3
3. Japonsko 1 0 0 1 1:2 0
4. Řecko 1 0 0 1 0:3 0