Kolumbijci zkrotili také africké "Slony" a postupují

FOTO V hlavní roli Rooney: břevno, gól i nekonečný smutek
Wayne Rooney se na světovém šampionátu potýká se střeleckou smůlou, v předchozích devíti zápasech se ještě ani jednou netrefil za záda soupeřova brankáře.
Anglický útočník zahrozil už v 10. minutě, z přímého kopu však mířil těsně nad.
Po půlhodině byl znovu velmi blízko skórování, když ale jeho hlavička po přímém kopu Gerrarda skončila na břevně.
Rooney se dočkal v 64. minutě, kdy po akci Sturridge s Johnsonem uklidil míč do prázdné branky.
Aktualizováno 20. 6. 2014 1:53
Fotbalisté Kolumbie vyhráli i svůj druhý zápas ve skupině C světového šampionátu v Brazílii, když zdolali tým Pobřeží slonoviny 2:1. Díky remíze Řecka s Japonskem 0:0 Los Cafeteros postupují.

Brasília - Fotbalisté Kolumbie vyhráli i svůj druhý zápas ve skupině C světového šampionátu v Brazílii, když ve čtvrtek zdolali tým Pobřeží slonoviny 2:1.

Los Cafeteros díky následné remíze Řecka s Japonskem v poměru 0:0 postupují do osmifinále. Řekové přitom hráli od 38. minuty bez vyloučeného Kostase Katsuranise.

Snížení přišlo pozdě

Všechny tři góly padly ve skvělém druhém poločase. Kolumbii dostali do vedení 2:0 James Rodríguez a Juan Quintero, snížení Gervinha v 73. minutě bylo pro tým z Afriky jediným výsledkem drtivé snahy o vyrovnání.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

V základní sestavě Slonů dostal Bony Wilfried opět přednost před Didierem Drogbou, Lamouchiho tým ale v úvodu nehrál dobře. Africký tým působil mdle, pomale a jako by kalkuloval s tím, že bod proti Kolumbii bude stačit.

Cuadrádo, nejlepší hráč zápasu

Naopak Jihoameričané hráli agresivně, byli pohybliví a využívali každou příležitost, jak vyrazit do rychlého útoku. Fantastický byl zejména Cuadrádo, jasně nejlepší hráč zápasu.

V první půli se příliš šancí neurodilo, tu největší měl Teofilo Guttiérez, který selhal na malém vápně.

Druhé dějství bylo o poznání atraktivnější. Po úvodních velkých šancích Cuadráda, který trefil břevno, a Bonyho, jenž na malém vápně netrefil míč v akrobatické poloze, už přišly branky.

Gervinhova paráda byla málo

V 64. minutě se po rohovém kopu prosadil přes hlídajícího Drogbu přesně hlavičkující James Rodriguez. O šest minut později už Kolumbijci vedli o dvě branky. Po velké chybě Serey Dieho ve středu pole se před brankářem nemýlil střídající Quintero.

Sloni okamžitě vrhli všechno do útoku a hodně hrozili. Snížení přišlo rychle, do vápna se skvěle prokličkoval Gervinho, ustál pravděpodobně penaltový kontakt a trefil se k bližší tyči. Africký tým měl dost šancí na vyrovnání a především velký tlak. Výborně hrající pravý bek Serge Aurier, o nějž se zajímá Arsenal, posílal do vápna centr za centrem, ale marně. Sloni se kýženého gólu nedočkali.

Souboj defenzivních ulit

Souboj dvou poražených týmů z prvního kola základní skupiny dlouho nabízel nudu. Tradiční vyznavači defenzivní hry Řekové, kteří v šesti ze sedmi předchozích zápasů na MS neskórovali, se v deseti zatáhli na svou polovinu a Japonci se skrz obranný blok nemohli protlačit do šancí.

Katsuranis v rozmezí jedenácti minut závěru prvního poločasu dvakrát obdržel žlutou kartu a stal se v osmém utkání prvním vyloučeným Řekem na světových šampionátech.

V japonské přesilovce ale zpočátku hrozili Řekové. Ve 40. minutě se procpal ke střele aktivní obránce Torosidis a Kawašima musel předvést výborný zákrok. Ihned po výkopu druhé půle málem zaskočil japonského gólmana Samaras, ale pokus po rozehrání přeletěl brankáře i břevno.

Komplikace způsobil i Mitroglu

Mistrům Evropy z roku 2004 Řekům zkomplikovalo situaci i vynucené střídání zraněného Mitroglua, za něhož ještě v první půli nastoupil Gekas. Právě on mohl po hodině otevřít skóre, Kawašima ale jeho hlavičku vyrazil.

Řekové hráli v oslabení paradoxně lépe než v plném počtu a hrozili ze standardek. Až v 68. minutě Japonci po přímočaré akci překonali soupeřův blok, ale Okubo sám u tyče vysoko přestřelil. Pak Učida po závaru minul. Řekové se v závěru velkému tlaku ubránili a v osmém utkání na MS poprvé udrželi čisté konto, i když premiérově hráli v deseti.

"O druhé příčce za Kolumbií není rozhodnuto. Pobřeží slonoviny je v lepší pozici, my jsme závislí i na druhém výsledku," uvědomuje si řecký kouč Fernando Santos.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina C:

Kolumbie - Pobřeží slonoviny 2:1 (0:0)

Branky: 64. Rodríguez, 70. Quintero - 73. Gervinho. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Cann (všichni Anglie). ŽK: Zokora, Tioté. Diváci: 68.748.

Kolumbie: Ospina - Zúňiga, Zapata, Yepes, Armero (72. Arias) - Aguilar (79. Mejía), C. Sánchez - Cuadrado, J. Rodríguez, Ibarbo (53. Quintero) - T. Gutiérrez. Trenér: Pekerman.

Pobřeží slonoviny: Barry - Aurier, Zokora, Bamba, Boka - Dié (73. Bolly), Tioté - Gervinho, Y. Touré, Gradel (67. Kalou) - Bony (60. Drogba). Trenér: Lamouchi.

Japonsko - Řecko 0:0

Rozhodčí: Aguilar - Torres, Zumba (všichni Salv.). ŽK: Hasebe - Katsuranis, Samaras, Torosidis. ČK: 38. Katsuranis. Diváci: 39.485.

Japonsko: Kawašima - Učida, Jošida, Konno, Nagatomo - Hasebe (46. Endo), Jamaguči - Okubo, Honda, Okazaki - Osako (57. Kagawa). Trenér: Zaccheroni.

Řecko: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopulos, Cholevas - Katsuranis - Fetfatzidis (41. Karagunis), Maniatis, Kone (81. Salpingidis), Samaras - Mitroglu (35. Gekas). Trenér: Santos.

1. Kolumbie 2 2 0 0 5:1 6
2. Pobřeží slonoviny 2 1 0 1 3:3 3
3. Japonsko 2 0 1 1 1:2 1
4. Řecko 2 0 1 1 0:3 1

před 48 minutami

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.