Kolář s Rajtoralem o angažmá u syrských hranic: Nic velkého se tam neděje, zprávy přehánějí

ČTK ČTK
28. 8. 2016 18:38
Fotbalisté Daniel Kolář a František Rajtoral odchází z plzeňské Viktorie do tureckého Gaziantepsporu. Nové angažmá berou jako výzvu, mrzí je, že se ale s ostatními nestihli rozloučit.
Daniel Kolář
Daniel Kolář | Foto: Tomáš Liška

Praha – U fotbalistů Plzně končí jedna éra. Odchodem Daniela Koláře a Františka Rajtorala do tureckého Gaziantepsporu přišla Viktoria o další dva ze strůjců nejúspěšnějšího období v historii klubu. Oba ale nyní čeká nová výzva a věří, že ve svých kariérách ještě neřekli poslední slovo.

"Na Viktorku budu vzpomínat jen v dobrém. Zažil jsem tam to, o čem jsem ani nesnil. Mohu odejít se vztyčenou hlavou. Neberu to tak, že jsem tam já něco dokázal, ale že jsme to dokázali my všichni. Výsledek je za námi vidět a jsem za to rád," řekl ČTK a deníku Sport na letišti před odletem do Turecka Kolář, který je nejlepším střelcem v historii Viktorie.

"Neumím popsat pocit, který z toho mám. Byly to fajn roky, sešla se tam skvělá parta a fajn lidi. Pěkně to do sebe zapadlo a byla z toho taková éra. Vzpomínám na to rád a teď je čas otočit stránku," doplnil Rajtoral.

Oba budou vzpomínat především na výjimečnou partu v kabině a na velké zápasy v Lize mistrů. "Těch krásných vzpomínek je více, ale určitě tam patří zápasy v Lize mistrů s Barcelonou, Bayernem a AC Milán. Ale nebylo by fér říkat jednu, protože jich bylo opravdu spoustu. Ale to je jen dobře. Kdyby byla jen jedna, tak by to nebylo tak dobré," prohlásil Rajtoral. "Těch šest let bylo fantastických. Viktorce budu dál držet palce a kluky sledovat a věřím, že se jim povedou ještě lepší věci než za naší éry," dodal.

Ještě v úvodu sezony to nevypadalo, že by dlouholeté opory mohly odejít. Pak ale přišlo několik nevydařených zápasů, změna koncepce a vedení klubu dalo oběma hráčům souhlas vyjednávat o možném odchodu do zahraničí, který oba hráči z různých důvodů odkládali.

"Už třikrát nebo čtyřikrát jsem Turecko odmítl, tak asi mi je to souzené," řekl Kolář s úsměvem. "Měl jsem i jiné nabídky, ale vedení Gaziantepsporu přijelo do Prahy s námi jednat a projevilo největší zájem. Co nám říkali, mělo hlavu a patu a dávalo to smysl. To mě přesvědčilo, že je to krok správným směrem," vysvětlil Kolář.

Oba mrzelo jen to, že jejich odchod se uskutečnil narychlo, neměli tak ani možnost se pořádně rozloučit s fanoušky a kabinou. "Já jinačí než rychlé akce ani neumím. Trochu nás mrzí, že jsme se nestihli rozloučit, ale čas neuteče a snad k tomu ještě dojde. Snad na nás do té doby nezapomenou," řekl Rajtoral.

Radili se i s Procházkou

Turecké angažmá berou jako novou výzvu. "Nemyslím si, že bych Plzni už neměl co dát. Ale na druhou stranu tahle šance je pro mě jen dobře, protože s Plzní jsem vyhrál už vše, co se dalo. Tohle je pro mě nová výzva," řekl Kolář. "V Plzni mě to neomrzelo. Naskytla se ale tato příležitost, tak zkusím něco nového a věřím, že to bude stejně úspěšné jako ve Viktorce," dodal Rajtoral.

Svůj přestup konzultovali i s Václavem Procházkou, který z Plzně odešel do Turecka loni a působí v Osmanlisporu. "Spojil jsem se s ním i s dalšími kluky, co to tam zažili. Převládala u nich spokojenost. Když v tom člověk je, tak to vnímá jinak než z novin a televize. Tamní liga má kvalitu, jsou tam dobří hráči, týmy jako Besiktas, Fenerbahce a Galatasaray mluví za vše," mínil Rajtoral.

Jelikož Gaziantep leží poblíž hranic se Sýrií, kde probíhá válka, oba v důsledku zpráv z médií řešili i otázku bezpečnosti. "To byla první věc, o které jsem přemýšlel. Ale byli jsme ubezpečeni, že je tam všechno v pohodě. Tady, co se píše, je něco pravda a něco přitažené za vlasy. Tam se nic velkého neděje. To jsem si zjišťoval," řekl Kolář.

"Jak se říká, pod svícnem je největší tma. Takže až tam budu, tak možná zjistím, že je tam takový klid a bezpečno, že budu překvapený. Samozřejmě otázky na tohle téma mě napadly, ale obavy byly vyvráceny," dodal Rajtoral.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy