Kolaps v Bundeslize: Özata na trávníku zradilo srdce

29. 8. 2008 22:21
Kapitán Kolínu ztratil na hřišti vědomí
Ümit Özat. Bude v pořádku?
Ümit Özat. Bude v pořádku? | Foto: Reuters

Karlsruhe - Měl to být nudný zápas, ve kterém loňský bundesligový nováček z Karlsruhe nastoupil proti letošnímu debutantovi z Kolínu nad Rýnem. Avšak podobné předpoklady vzaly brzo za své.

Běžela 27. minuta pátečního zápasu nejvyšší neměcké ligy.

Najednou zvednutou rukou hlásí problémy Ümit Özat, kapitán hostujícího výběru. O pár sekund později padá bezvládně na trávník. Kolabuje přímo na hřišti.

Sbíhají se k němu ostatní fotbalisté, rozhodčí a po chvíli i zdravotníci. Jednatřicetiletého Turka ihned odnášejí z hrací plochy.

Nikdo neví, co bude dál. Někteří hráči pláčou, dokonce i kontroverzní kouč Daum se neubrání slzám. Po chvíli se však stadionem nese hlášení: "Už není v ohrožení života." Kolín střídá a rozhodčí Florian Meyer dává pokyn, aby se hrálo dál.

Zřejmě se jednalo o náhlou srdeční příhodu. Po několika minutách se fanoušci dozvídají, že Ümit Özat je zpět při vědomí. Byl transportován do nemocnice, kde musí podstoupit několik vyšetření.

Zbylá část prvního poločasu odpovídala tomu, co se na trávníku přihodilo. Fotbal se téměř nehrál, ani jeden tým se nemohl oklepat z hrozivých okamžiků. Karlsruhe mělo jednu šanci, ale skóre se neměnilo.

Novakovič: Tři zápasy, tři góly

Druhá pětačtyřicetiminutovka byla přece jen o něčem jiném. I stadion ožil a s postupem času jako by se zapomnělo na předchozí situaci.

Čtěte dále: Fenin dal gól. Pomohl Frankfurtu k remíze

Gólu se fanoušci dočkali v 71. minutě. Postaral se o něj hostující kanonýr Novakovič, který zaznamenal už třetí branku ve třech zápasech. Geromel obalamutil obránce, nacentroval míč přesně na hlavu slovinského reprezentanta a ten neměl problém zakončit.

Deset minut před koncem mohla hostující obrana děkovat brankáři Mondragonovi, který po závaru ve vápně a střele Freise s pomocí břevna zachránil Kolín od vyrovnání.

Nedáš, dostaneš. Toto fotbalové pravidlo se potvrdilo i o chvíli později. Novakovič přehlavičkoval obránce, defenziva zapomněla na nabíhajícího Radua a ten najednou šel sám na brankáře. A také ho prostřelil - 0:2.

Skóre se již nezměnilo, a Kolín nad Rýnem tak mohl slavit premiérovou výhru v Bundeslize. Na svém kontě má po třech zápasech čtyři body, Karlsruhe získalo o bod méně. Třetí kolo pokračuje v sobotu a v neděli.