Kokeš není kokain, Kokeš je strašidlo! Kauza kolem fotbalového dealera proslavila rodinný pivovar

Marek Janoš Marek Janoš
15. 6. 2017 16:01
Rodinný pivovar Kokeš se dočkal nečekané slávy. Postaral se o ni fotbalista Ondřej Vaněk, který u soudu s drogovým dealerem prohlásil, že slovo "kokeš", které hojně padalo v policejních odposleších, odkazuje právě ke zmíněnému pivu, nikoliv ke kokainu, za jehož distribuci byl v procesu nepravomocně odsouzen Vítězslav Meišner. "Pravda je, že ten název už dřív v kamarádech evokoval tohle slangové označení. Ale nenapadlo mě, že to může nabrat takovou podobu, že se za to někdo schová u soudu," směje se spolumajitel pivovaru Tomáš Kopačka.
Ondřej Vaněk
Ondřej Vaněk | Foto: Tomáš Liška

Praha - Obyvatelé okolí městečka Kamenice nad Lipou museli být docela překvapení, když se dověděli, že fotbalista Ondřej Vaněk zmínil název místního rodinného pivovaru v souvislosti s kauzou drogového dealera Vítězslava Meišnera.

Co řekl Ondřej Vaněk před soudem?

Otázka: Pane svědku, čeho jste si měl dát půlku?
Vaněk: To je Kamagra, abyste měli co nejlepší sex. To je prášek pro kluky, prostě to spolknete.

Otázka: Co je to "kokeš"?
Vaněk: Pivo, značka piva.

Otázka : Co znamená, že když si na to dáte ten bílej, že vás to zabrzdí?
Vaněk: Že když si dáte moc alkoholu, tak vám to nepomáhá.

Otázka : Proč jste si před vyšetřovatelkou na Kamagru nevzpomněl?
Vaněk: To nevím, teď se mi to vybavilo.

Otázka: Jste si vědom následků křivé výpovědi?
Vaněk: Já neříkám nic špatného.

Na otázku, co myslel pojmem "kokeš", totiž odpověděl, že se jedná o značku piva, nikoliv o slangové označení kokainu, jak všichni přítomní předpokládali. A na své výpovědi trval, i když mu kvůli tomu hrozí trestní stíhání (více zde).

Spolumajitele pivovaru Kokeš Tomáše Kopačku to překvapilo jen zčásti. "Pravda je, že ten název už dřív v kamarádech evokoval tohle slangové označení. Ale nenapadlo mě, že to může nabrat takovou podobu, že se za to někdo schová u soudu," směje se Kopačka, který má navíc vzhledem ke kauze příznačné příjmení. Ovšem pozor, "kopačka" se říká také speciálnímu dřevěnému pivovarnickému noži a od něj je pravděpodobně odvozené i jméno sládka pivovaru Kokeš.

"Soud neuvěřil svědkovi Vaňkovi, když uváděl, že od obžalovaného odebíral pouze kamagru a kokeš a že pro něj tento výraz znamená značku piva. Je pravdou, že pivo Kokeš existuje, nicméně neexistuje žádná studie, podle které by kombinace piva značky Kokeš a kamagry mohla vyvolat halucinační stavy tak, jak o nich hovořil svědek Vaněk ve své výpovědi," podotkla soudkyně Monika Křikavová. Podle ní z provedeného dokazování jednoznačně vyplývá, že "kokeš" byl kokain.

Kopačkův příspěvek na facebookovou stránku pivovaru se navíc rozšířil po internetu a rodinný minipivovar nyní v Česku zná kdekdo. "Už teď můžu říct, že registruju o naše pivo větší zájem. Je výrazně větší než normálně. Jen náš příspěvek na Facebooku měl mnohonásobně větší dosah než jakýkoliv jiný, který jsme doteď měli," podivuje se vystudovaný sládek.

Pivovar Kokeš reaguje na fotbalistu Vaňka.
Pivovar Kokeš reaguje na fotbalistu Vaňka. | Foto: Aktuálně.cz

Nicméně Tomáš Kopačka dodává, že příspěvek byl opravdu jen legrace. Žádného Bílého Kokeše se fanoušci piva z úpatí Českomoravské vrchoviny nedočkají. "Vařit ho nebudu. Byla to spíš sranda v reakci na to, co se tady v Česku odehrává."

Z Vaňkovy výmluvy u soudu si mezitím začali tropit na internetu žerty sportovní fanoušci. "Jestli je to reklama dobrá, nebo špatná, to si musí přebrat každý sám v sobě. Těší nás hlavně to, že lidé z toho mají srandu a ve srandě se na nás obracejí," říká sládek. "Kauza samotná asi tak veselá není," dodává vážněji.

Jak samotný název pivovaru vůbec vznikl? "Kokeš je moje přezdívka, kterou jsem dostal od rodičů podle pražského strašidla Kokeše. Nejspíš jsem byl tak ošklivé malé dítě," žertuje Tomáš Kopačka. "Podle této přezdívky jsem pojmenoval následně i pivovar."

V souvislosti s fotbalem se otevírá přitom ještě jedna možnost. Pivovar Gambrinus oznámil, že odstoupí od sponzoringu nejvyšší fotbalové soutěže v Česku. Kokeš jej ale nenahradí. "Náš pivovar je spíš velikosti hobby, takže asi nehrozí, že bychom se toho ujali," uzavírá s pousmáním Kopačka.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy