K.O. pro Liberec: Slovan padl s Alkmaarem gólem v závěru

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
20. 2. 2014 20:51
Reportáž z prvního zápasu prvního kola play off Evropské ligy mezi Libercem a AZ Alkmaar.
Fotbalisté Liberce prohráli s Alkmaarem.
Fotbalisté Liberce prohráli s Alkmaarem. | Foto: Reuters

Liberec - Fotbalisté Slovanu Liberec sahali doma proti AZ Alkmaar po bezbrankové remíze, nakonec ale gólem z 89. minuty prohráli v úvodním zápase prvního kola play off Evropské ligy s nizozemským soupeřem 0:1. Autorem důležitého gólu pro odvetu byl Viergever.

Zápas Liberec vs. Alkmaar jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE!

Zápas Plzeň vs. Šachťar jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE!

OHLASY PO ZÁPASE LIBEREC - ALKMAAR

Jaroslav Šilhavý (trenér Liberce): "Zápas probíhal podle očekávání, Alkmaar držel míč, měl převahu a zatlačil nás na naší půlce. My jsme dobře bránili, nepouštěli jsme soupeře do šancí a čekali jsme na brejky, kterých ale bylo bohužel málo. Věřil jsem, že bychom mohli mít šance ze standardek, ale ani z nich jsme se neprosadili. U gólu jsme asi chybovali, propadlo to na zadní tyč. Moc jsem to neviděl, takže nevím, jestli tam Přema (brankář Kovář) šel. Pořád ale věřím, že se za týden popereme o postup."

Dick Advocaat (trenér Alkmaaru): "Radši bych vyhrál 2:0, ale beru i jeden gól. Liberec ukázal, že hrát umí, předvedl dobrý výkon. Jsme blízko, ale rozhodnuto ještě není. V odvetě očekávám útočný fotbal."

Slovan vsadil hlavně na obranu

Liberečtí byli na vstup do jarní části soutěže jistě patřičně nažhaveni, ovšem proti Alkmaaru působili dojmem zimního spánku, na čemž se jistě podepsaly i čerstvé změny v sestavě. Svěřenci kouče Šlihavého od prvních minut zalezli do pečlivé obranné ulity se snahou především rozbíjet snahu favorizovaných hostů.

Jenže ani nizozemského soupeře míč příliš neposlouchal, a tak byly jeho pokusy o zteč hodně jalové. Nepomohla mu ani série tří rohových kopů na konci úvodní desetiminutovky, a tak se Liberec postupně oklepával z jeho nástupu. Kovář musel zasahovat až ve 24. minutě, i když Ortizův pokus z dálky byl spíše propagační.

Slovan se pokoušel ohrožovat bránu AZ nákopy ze standardních situací, ovšem ani on nebyl nebezpečnější.

Rána přišla minutu před koncem

Po změně stran už partie U Nisy přece jen začala nabírat fotbalovější rozměr. V 53. minutě vyrazil Esteban míč k Šuralovi, jehož pokus si však cestu do brány neproklestil. Na druhé straně zase Gouweleeuw prověřil Kováře.

Do opravdu gólové šance se dostal až v 66. minutě Beerens, k němuž se dostal skákající míč, ovšem z úhlu pálil i díky Kovářovu vyběhnutí nad. Pěknou střelu Budnika k bližší tyči pak musel likvidovat Esteban.

Rozuzlení nepěkného duelu přišlo minutu před koncem. Po Rybalkově faulu uprostřed hřiště hosté nakopli míč do vápna, kde jej Kovář nejistým zákrokem vyrazil k Viergever, jenž si už s odkrytou brankou věděl rady.

Úvodní zápas 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - AZ Alkmaar 0:1 (0:0)
Branka: 89. Viergever. Rozhodčí: Tudor - Onita, Sovre (všichni Rum.). ŽK: Sackey, Rybalka - Reijnen, Wuytens. Diváci: 6790.

Liberec: Kovář - Coufal, Kováč, Rajnoch, Fleišman - Sackey - Šural, Pavelka, Rybalka, Frýdek - Budnik (86. Pimpara). Trenér: Šilhavý.

Alkmaar: Esteban - Reijnen, Gouweleeuw, Wuytens, Viergever - Gudelj, Ortiz, Elm - Gudmundsson, Jóhannsson, Beerens. Trenér: Advocaat.