19. 6. 2010 18:15
Ze skupiny D stále mohou postoupit všechny týmy
Gyan nařízený pokutový kop proměnil.
Gyan nařízený pokutový kop proměnil. | Foto: Reuters

Rustenburg -   Remízou 1:1 skončilo sobotní dohrávané utkání druhého kola skupiny D na mistrovství světa mezi Austrálií a Ghanou.

Oba góly padly ještě v prvním poločase, kdy se nejprve po standartní situaci dostal k dorážce Holman, za Afričany pak srovnal v 25. minutě svým druhým gólem na turnaji Asamoah Gyan, který proměnil penaltu, nařízenou po ruce a červené kartě Kewella.

Ghana se díky získanému bodu dostala do čela skupiny před Srbsko a Německo, jenž včera překvapivě Srbům podlehlo, Austrálie je s jediným získaným bodem poslední, ale i ona má stále naději na postup ze skupiny, i když spíše teoretickou.

Holandsko porazilo Japonsko 1:0 a je blízko postupu
Rooneyho rozzlobil pískot anglických fanoušků
Anglické zjištění: Rooney se nesmí dotýkat míče

O něco atraktivnější zápas, než polední utkání mezi Nizozemskem a Japonskem odstartoval už v jedenácté minutě Brett Holman, jenž využil velké chyby brankáře Kingsona, který vyrazil dalekonosný přímý kop Bresciana přímo před sebe a australský útočník zblízka neměl problém do poloodkryté brány zakončit.

Radost Australanů z první branky na šampionátu ovšem netrvala dlouho. Už v pětadvacáté minutě totiž míč po pravé straně hřiště zatáhl Ayew, nahrál Jonathanovi a jeho střelu zastavila až ruka Harryho Kewella.

Sudí Rosetti nezaváhal ani na okamžik, a i když se ruka Kewella nacházela v době blokování střely u těla, okamžitě vytáhl z kapsičky červenou kartu.

Australané tak zápas s Ghanou, stejně jako utkání s Německem, museli dohrát o deseti. Co hůř, nařízenou penaltu proměnil střelou k tyči Asamoah Gyan, který pokutový kop dokázal jistě proměnit již proti Srbům.

Ghana byla ve zbytku zápasu pochopitelně aktivnější, nicméně do šancí se dostávala jen ztěžka a hodně bylo znát, jak jí chybí zraněný Essien.

Aktivní byl v útočení především Gyan, který na Schwarzera pálil jednu ránu za druhou, když asi nejblíže měl ke vstřelení své druhé branky v 71. minutě, kdy jeho rána jen o centimetry minula soupeřovu branku.

Hned o minutu později měli obří šanci Australané, ale osamocený Wilkshire sám před Kingsonem zazmatkoval a trefil jen brankáře, který v zápětí lapil i dorážku Kennedyho.

V samotném závěru se dopředu opět tlačili Afričané, ale ani rána Ayewa z dálky, ani hlavička Mensaha, která skončila na boční síti, ke kýžené vítězné brance nevedly.

MS ve fotbale - základní skupina D:

Ghana - Austrálie 1:1 (1:1)

Branky: 25. Gyan z pen. - 11. Holman. Rozhodčí: Rosetti - Calcagno, Ayroldi (všichni It.). ŽK: Addy, Jonathan Mensah, Annan - Moore. ČK: 24. Kewell (Austr.). Diváci: 34.812.

Sestavy:

Ghana: Kingson - Paintsil, Jonathan Mensah, Addy, Sarpei - Annan, K. Boateng (87. Amoah) - Tagoe (56. Owusu-Abeyie), Asamoah (77. Muntari), Ayew - Gyan. Trenér: Rajevac.

Austrálie: Schwarzer - Wilkshire (85. Rukavytsya), Neill, Moore, Carney - Culina, Valeri - Emerton, Holman (68. Kennedy), Bresciano (66. Chipperfield) - Kewell. Trenér: Verbeek.