Klimenta zkoušeli Slováci i Nizozemci, vykvetl ale na Letné

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 6. 2015 11:35
Z bezejmenného mladíka se zrodila hvězda českých fotbalových lvíčat.
Jan Kliment
Jan Kliment | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Před dvěma týdny ho znali snad jen skalní fanoušci fotbalové Jihlavy, v sobotu večer ho ze hřiště potleskem vestoje vyprovázela téměř vyprodaná Letná. Jednadvacetiletý útočník Jan Kliment hattrickem rozhodl reprezentační duel proti Srbsku a zásadně tak přispěl k prvnímu tříbodovému zisku českých lvíčat na domácím evropském šampionátu.

Přitom se mistrovství ani neměl účastnit a když, tak jen jako nepříliš důležitý náhradník. Jenže trenér Jakub Dovalil dostal veta od anglického Watfordu, který odmítl pustit jasnou útočnou jedničku Matěje Vydru, a musel hledat náhradu. Našel ji v dosud nepříliš okoukaném jihlavském odchovanci.

Na Vysočině strávil Kliment celé dětství a prošel všemi mládežnickými kategoriemi. Do áčka nakoukl poprvé před třemi lety pod Romanem Pivarníkem, ale spíše jen paběrkoval poslední minuty zápasů.

Rok nato dal svůj první ligový gól Teplicím a vzápětí přišla pozvánka na třídenní testy do nizozemského Heracles Almelo. Zajímal se o něho i tamější Arnhem. V zemi tulipánů neuspěl, ale dodnes tuhle zkoušku považuje za důležitou životní zkušenost.

Dovalil: I takové příběhy se dějí

V Jihlavě poté pořád jen pendloval mezi lavičkou A-týmu a juniorkou, a tak se loni rozhodl odejít na hostování. Stáhla si ho na Slovensko Dukla Bánská Bystrica. Jenže ani tam to nevyšlo, za půl roku odehrál 13 zápasů bez jediného gólu.

Letos dostal pořádnou šanci až v závěru jara, kdy už Jihlavě o moc nešlo, ale stihl dvě trefy, které možná převážily misku vah na stranu místenky v týmu lvíčat. Dnes už kouč Dovalil ví, že udělal správné rozhodnutí.

"Jsem rád, že mu to vyšlo, v podstatě to byl jeho zápas. Moc mu to přeju a takové příběhy se občas dějí," culil se po Klimentově hattricku proti Srbsku Dovalil.

Jihlavský mladík byl vidět už na začátku června v přípravě v Rakousku, kde si vlastně odbýval herní premiéru v jednadvacítce. V přípravném duelu dokonce skóroval do sítě Ukrajiny. V prvním utkání šampionátu proti Dánsku také patřil k nejlepším lvíčatům na hřišti. Nebyla na něm vidět žádná nervozita.

Brabec: Ještě, že jsme ho vytáhli

"Do týmu zapadl. Měl tu dva kluky z Jihlavy, Adama Jánoše a Matěje Hybše, takže to měl snazší. Dostal čuchnout a teď mu to tam i padá, jsem rád, že jsme ho na euro vytáhli," chválil nového snajpra kapitán Jakub Brabec.

Hattrick na mistrovství Evropy to není jen tak, vždyť dosud dal Kliment za Jihlavu tři góly maximálně diviznímu Slovanu Rosice ve 3. kole domácího poháru. Poplatek do týmové kasy ale prý házet nebude, spíš naopak.

"To my bychom se na něj měli složit," vtipkoval Brabec, který mu právě na třetí gól do sóla nahrál. Ani zato kapitán nic požadovat nebude. "Jsem tam od toho, abych bránil a když se poštěstí někoho vyslat do gólové šance, jsem za to strašně rád," dodal.

Takový výkon pochopitelně může přilákat fotbalové skauty z Evropy, kteří se na šampionátech tradičně pohybují, mezi první gratulanty Klimentovi se připojil i sportovní ředitel Juventusu Pavel Nedvěd.

"Přestup? Na to je ještě brzo, nad tím vůbec nechci přemýšlet, teď nás ještě čeká minimálně jeden důležitý zápas a uvidíme, co bude pak," prohlásil jihlavský útočník.

V 82. minutě ho každopádně trenér stáhl a on si mohl vychutnat potlesk 16 253 diváků, kteří ho zdravili vestoje.

"Je to fantastický pocit, každému bych to přál zažít, myslím, že nikoho v celé republice, včetně mě, nenapadlo, co předvedu," rozplýval se šťastný střelec.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy