Kisel: Kauza Juhar? Proč pracovat s někým, kdo nechce hrát

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 2. 2015 6:15
Sportovní ředitel fotbalové Slavie Karol Kisel musel před jarním pokračováním Synot ligy řešit posílení v obraně i odchody některých důležitých hráčů.
Karol Kisel
Karol Kisel | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Na nedostatek práce si v zimním přestupovém období zrovna stěžovat nemohl. Sportovní ředitel fotbalové Slavie Karol Kisel musel před jarním pokračováním Synot ligy řešit složitou situaci v obraně i odchody některých důležitých hráčů.

Těsně před startem nejvyšší soutěže je ale bývalý kapitán sešívaných spokojený s tím, jak klub v pauze posílil. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že pro něho jsou nejdůležitější fotbalisté s vítěznou mentalitou, kteří v poslední době Slavii trochu scházeli.

"Je dobré mít v týmu srdcaře, když je to ještě navíc slávista, tak je to ideální. Hlavně ale musí mít týmový charakter a já věřím, že teď už ho naši kluci mají," prohlásil.

Stihl jste jako sportovní ředitel splnit všechny cíle, co se týče posil, které jste si s trenérem po podzimu vytkli?
Ano. Všichni, co přišli, byli prioritou. Deli a Tamás byli takový základ, chtěli jsme vidět také Červenku a trenérovi se líbí, takže tady zůstává. Samozřejmě je třeba do toho začlenit i úkol - najít místo pro hráče, které tady kouč už nechtěl. Jsme tedy určitě spokojeni, jak se nám podařilo zimní přestávku využít.

Odešel ale například i Bekim Balaj, který byl takovou útočnou pojistkou za hrotem Milanem Škodou, nebude teď za ním na tomto postu mezera?
My jsme nechtěli, aby Balaj odešel, ale přišla oboustranně dobrá nabídka, navíc i samotný Bekim projevil touhu po větším vytížení, a když se ozvala Rijeka, tak bylo těžké toho hráče nějak dál motivovat. Vycházelo se z názoru trenéra a ten netrval na tom, aby tu zůstal. Jsou tady Diop a Červenka, kteří čekají na šanci, i když samozřejmě absolutní číslo jedna je Škoda.

A jsou pro vás adekvátní náhradou?
Ti kluci se taky nějak musejí poprat o příležitost. Červenka je náš odchovanec, hrál v Sokolově v druhé lize, dal tam sedm gólů, i když on říká, že osm, protože mu prý jednoho neuznali. (smích) Samozřejmě taková Plzeň je v komfortnější situaci, když tam mají čtyři útočníky, ale my si takový luxus dovolit nemůžeme.

Při pohledu na soupisku je jasně vidět, že Slavia má pořád hodně mladý tým. Máte jen tři třicátníky, je tohle směr, kterým se chcete dlouhodobě ubírat?
Určitě. Je to věc, se kterou jsem sem přišel, a snažíme se ji teď převést do praxe. Co si budeme povídat, předchozí roky to tu nebylo z tohoto pohledu ideální a byl bych rád, aby se tu prosazovali naši odchovanci. Teď budeme mít v kádru 11 hráčů z naší akademie. Samozřejmě k tomu musíte mít to zkušenější jádro, které je zároveň kvalitní, kolem kterého budou růst. Jen s mladými to hrát nejde.

Velkým tématem je v poslední době zvýšený příliv cizinců do české ligy a i Slavia v zimě další dva přivedla, Maďara Krizstiána Tamáse a Simona Deliho z Pobřeží slonoviny. Proč je tak náročné získat kvalitní českou posilu?
Jak kdy je to náročné. Když je dobrý český hráč a není pod smlouvou, tak si ho teoreticky dovolit můžeme. Ale my nejsme v situaci, že bychom mohli ty nejlepší hráče z jiných klubů vykupovat za částky v řádech desítek milionů korun. Což asi bylo běžné v dobách, kdy Slavie a Sparta patřily k nejlepším. Dnes už je to jiné a nad naše finanční možnosti. Samozřejmě pak hledáte cesty k tomu, jak získat kvalitního hráče, a musíte koukat i ven.

Obránce Tamás patří AC Milán, jak těžké je přivést hráče z takového velkoklubu?
Hodně těžké. V jednu chvíli jsme si říkali, že už od toho jdeme pryč. Protože post levého beka byla jedna z priorit, které jsme potřebovali vyřešit, takže už jsme hledali jiné možnosti, jak místo obsadit. Ve hře byli i jiní zájemci a my jsme nechtěli jít do žádných finančních závodů, měli jsme své stropy. Pak se ale jednání vrátila, hráč projevil velkou touhu k nám jít a to sehrálo důležitou roli.

Jednou z variant na tento post byl i Martin Juhar, který to ale odmítl a raději se rozhodl odejít ze Slavie, nemrzí vás takhle zpětně, jak jeho angažmá u vás dopadlo?
Samozřejmě mě trochu mrzí celá ta situace, která kolem něj nastala, ale způsobil si ji sám. Nejde akceptovat, když trenérovi řekne, že za Slavii nechce hrát. Trenér nemůže pracovat s hráčem, který mu dá jasně najevo, že tu nechce být. Takový přístup by asi nefungoval v žádné firmě. Nakonec jsme se tedy domluvili na ukončení spolupráce.

Je tedy pro vás jedním z hledisek při shánění posil i to, aby byl hráč srdcař, kterému je jedno, na jakém hraje postu, hlavně že hraje za tým?
Je dobré mít v týmu srdcaře, když je to ještě navíc slávista, tak ještě lépe, ale pro mě je důležité, aby měl vítěznou mentalitu a správný týmový charakter. Na to jsme dojeli v těch minulých sezonách, kdy takoví hráči chyběli. Když nebude mít v sobě to, co říkáte, není vítěz. Je to hráč, který se stará jen sám o sebe, ne o to, co ten tým potřebuje. A takové my nechceme.

Po podzimu jste říkal, že tým Slavie je nyní ozdravený a k větší spokojenosti vám schází asi šest bodů, co by vám stačilo na konci soutěže?
Žádný tlak ze strany vedení na umístění není. Nechceme mít žádné starosti se záchranou, tak jak to bylo minulý rok. Uvědomujeme si, že to páté místo je blízko, ale stejně tak sestupové příčky. Určitě koukáme nahoru, ale není to cílem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy