Kdy budou moci sportovat děti? Vládní harmonogram to neřeší

ČTK ČTK
15. 4. 2020 21:40
V současnosti není jasné, kdy se budou moci ke sportu ve větší míře vrátit amatéři včetně dětí a mládeže ve sportovních oddílech
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Harmonogram postupného uvolňování omezení proti šíření koronaviru, který v úterý zveřejnila vláda, se této otázce vůbec nevěnuje. Národní sportovní agentura (NSA) o dalším uvolňování ve sportu průběžně jedná s ministerstvem zdravotnictví. Počítá s tím, že uvolňování ve sportu bude stejně jako v jiných odvětvích postupné.

"Zatím je v té strategii uvolňování individuálního sportu na venkovních sportovištích, o dalších sportech jednáme průběžně s ministerstvem zdravotnictví," napsal na dotaz ČTK mluvčí Jakub Večerka.

Generální sekretář České unie sportu Jan Boháč věří, že aktuální výčet dalších plánovaných uvolnění byl jen orientační. "Výčet nemohl být podrobný a úplný. Je škoda, že v rámci rozvolňování nejsou v současné době zahrnuty také venkovní sportovní aktivity v oddílech dětí a mládeže, ale je potřeba počkat. Je přirozené, že aktivní děti by už rády začaly sportovat ve svých klubech nebo se svými trenéry, často tyto aktivity nahrazují teď rodiče," uvedl pro ČTK.

Kroky vlády ale respektuje. "Apelujeme na naše členské subjekty a sportovce, ať jsou ohleduplní a opatření dodržují. Nařízení vycházejí z odborných znalostí a aktuálních dat, hodnocených experty, epidemiology. Vědí, co dělají," doplnil.

Na sportování široké veřejnosti jsou postaveny aktivity Sokola, který v krocích vlády vidí horizont pozvolného otevírání sportovišť. "Co se týká sportu pro všechny, věříme, že v rámci prvního květnového termínu, kdy se mají otevřít posilovny a fitness centra, už se uvolnění bude vztahovat i na naše sokolovny. Pro toto upřesnění ještě musíme vznést dotaz na ministerstvo zdravotnictví," uvedla pro ČTK starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Posilovny se mají při příznivém vývoji otevřít 11. května, jejich zázemí zůstane uzavřené. Se zpřístupněním dalších vnitřních sportovišť zatím plán nepočítá. "Vnitřní sportoviště jsou stále vnímaná jako riziková, nicméně v současné době jednáme se svazy o možných opatřeních, za kterých by bylo možné trénovat i ve vnitřních sportovištích v rámci kolektivních sportů při dodržování hygienických nařízení. Tato agenda je rovněž součástí našich vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví a není vyloučeno, že se do současného harmonogramu ještě doplní," uvedla agentura.

Sokol vzhlíží s nadějí k povolení pořádání sportovních akcí do 50 osob, které by mělo přijít od 8. června. "Je příslibem a jakýmsi potenciálním odrazovým můstkem k narovnání naší činnosti. Ale vše dostává do nejistoty otázka dalšího vývoje současné krize. Velmi ale potřebujeme jasná pravidla pomoci našim jednotám a ta zatím nejsou, máme mnoho otazníků, které řešíme s agenturou," dodala Moučková.

Pro běžné sportování se ve srovnání s minulým týdnem nic nezměnilo. Otevřená jsou některá venkovní sportoviště například pro tenis nebo volejbal s maximálně dvěma hráči na každé straně, individuálně se mohou na stadionech připravovat atleti, lidé mohou na málo frekventovaných místech běhat bez roušky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy