Kauza Chřestýš: Pelta chystá velkou ránu. Goldovi do tváře

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 1. 2013 5:00
Ať kauzu nešetří Goldova disciplinárka, ale policie. Prosadí Pelta tuhle vizi?
Vezmou Pelta a spol. Goldovi kauzu Chřestýš? Dnes se rozhodne
Vezmou Pelta a spol. Goldovi kauzu Chřestýš? Dnes se rozhodne | Foto: ČTK

Glosář - Pustil vlak s korupční kauzou po jiné koleji, než nařídil hlavní dispečer. Dost možná však nedojede zrovna daleko. Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta chce ambiciózně rozjetý rychlík šéfa disciplinárky Jiřího Goldy zastavit bytelnou závorou.

Co se děje? Právě dnes chce Pelta sebrat vyšetřování korupční kauzy Chřestýš disciplinárce a ponechat její rozlousknutí plně na policii. (Vše o kauze čtěte zde.)

Alespoň tak o tom referují zákulisní zdroje hned několika médií včetně Aktuálně.cz. Mluvčí asociace Jaroslav Kolář nepotvrzuje napřímo, že se nové opatření má týkat i rozjeté kauzy Chřestýš. Nicméně říká, že vedení svazu chce prosadit, aby přinejmenším ve všech dalších korupčních kauzách počkala disciplinárka nejprve na podklady od policie (více zde).

Pokud se na poslední chvíli vítr neobrátí, půjde tak i tak o velký mocenský zásah fotbalové vlády do dosud uplatňovaných zvyklostí a platných řádů. Zda to na mimořádném zasedání výkonného výboru projde, bychom měli vědět dnes po 11. hodině.

Goldu si pozvali. Odstoupí?

Prosazení návrhu i v souvislosti s kauzou Chřestýš by znamenalo Peltův tvrdý direkt přímo mezi Goldovy oči. Odstoupil by v takovém případě šéf disciplinárky z funkce? "Nebudu věci komentovat před tím mimořádným výkonným výborem, na jehož jednání jsem pozván," reaguje opatrně.

Golda každopádně netají své rozpory s Peltou. "Pana předsedu o kauze průběžně informuji, ale máme na ni poměrně rozdílné názory." Golda připustil, že Pelta preferoval rychlejší a měkčí rozhodnutí. Spekulovalo se, že jde o variantu "Křetínského vlk se nažere a Paclíkova koza zůstane celá", tedy odebrat tři body Plzni a vrátit jí je zase skrze odvolací řízení.

Jenže Golda se ve čtvrtek postavil na zadní a vyhrotil situaci proti Spartě. "Dali jsme panu Křetínskému poslední termín, do kdy musí dodat důkazy pro svá tvrzení. Pokud 7. února důkazy předloženy nebudou, tak ten, kdo to rozpoutal, aniž by důkazy přinesl, ponese následky," řekl tvrdě Golda (více zde).

Paclík: A co stanovy, vážení?

Pokud dnes Pelta na mimořádném výkonném výbou prosadí takový balík opatření, jak o nich referoval včerejší deník Insider, bude na Křetínského výroky uplatněna amnestie - a bude po hrozbě a po trestu.

"Počkám si, co bude výkonnému výboru opravdu předloženo. Podle toho budu nebo nebudu o té věci hlasovat. To, co se píše v médiích, podle mě stanovy vůbec neumožňují," reaguje Tomáš Paclík, šéf Viktorie Plzeň, který se opakovaně nechal slyšet, že celou kauzu rozhodně vyšumět nenechá.

Goldova komise řeší Křetínského výroky, že Sparta má znepokojující informace o způsobu řízení profesionálních soutěží (více zde). A také výpovědi sudích Adámka a Býmy o údajném korupčním jednání Martina Svobody, řečeného Chřestýš, v souvislosti se zápasem Jablonec-Plzeň (0:2). Adámkovi měl vyplatit 200 000 korun za výhru hostí. Viktoria Plzeň se od Chřestýše distancuje.

Poborský: Je to nějaké zvláštní

"Je to celé nějaké zvláštní," ošívá se Karel Poborský nad pozvánkou na výkonný výbor, na níž se prý nedočetl, co by se na mimořádné schůzi mělo vlastně projednávat.

Největší trable způsobila nečekaná schůze Pavlu Blahovi. "Byl jsem lyžovat v Krkonoších, tam jsem se to dozvěděl. Ale neměl jsem tam s sebou společenské oblečení, ta jsem pro něj musel domů (do Hodonína) a ve středu ráno jedu do Prahy," popisoval cestovatelské patálie.

Stejně jako ostatní členové VV FAČR, které deník Aktuálně.cz oslovil, si chce i Blaha především počkat, co jim Pelta opravdu předloží. "A mě bude hodně zajímat i předsedovo zdůvodnění těch případných opatření," podotýká Pavel Nezval, předseda Řídící komise pro Moravu.

Na jednání každopádně budou scházet všichni místopředsedové FAČR: Jindřich Rajchl a Dušan Svoboda jsou v zahraničí, Dalibor Kučera před časem abdikoval kvůli svému pravomocnému odsouzení v mimofotbalové kauze.

Nohy na stůl, čekat na policii

Pelta chce údajně prosadit, aby se počkalo, jak případ Chřestýš posoudí policie. Pokud orgány činné v trestním řízení někoho obviní z trestného činu, pak v by to byl signál pro pokračování kauzy i na fotbalové půdě, v opačném případě by směřovala do koše.

Stejně tak u všech dalších korupčních kauz v budoucnu by Pelta chtěl, aby věc řešila policie. A disciplinárka by jen čekala, co dostane od mužů v uniformách.

"Dostala se ke mně v posledních hodinách spousta informací. Nevím, které jsou relevantní, to zjistíme, až na tom zasedání. Teď nemá smysl cokoli komentovat," říká Golda.

Ten se pokusil kauzu možného ovlivnění zápasu Plzeň-Jablonec poctivě vyšetřovat, zatímco všichni kolem něj k ní přistupují jako k mocenské hře. A tenhle nesoulad možná Goldu smete.

Má tři možnosti: 1) sklopit uši a držet ústa a krok, 2) rezignovat na funkci, 3) rebelantsky ve vyšetřování pokračovat Pelta Nepelta.

A co takhle rebelie, pane Goldo?

Po legislativní stránce je totiž značně vachrlaté, zda výkonný výbor smí či nesmí disciplinární komisi cokoli nařizovat. Golda teoreticky může Peltovy notičky, byť by je výkonný výbor prohlasoval, ignorovat a dál si jet po svém. V takovém případě by ovšem riskoval, že ho výkonný výbor obratem odvolá z funkce a jeho komisi rozpráší.

"To jsou jen spekulace, počkejme, co bude," nepustil se Golda zrovna obšírně ani do komentáře této varianty.

Druhá strana drží v ruce silný protiargument: Disciplinárka se ve svém vyšetřování ocitla na mrtvém bodě. Bez důkazů, nejlépe od policie v takových věcech stejně nic nezmůže. Sama nemá prostředky, aby si důkazy pořídila.

A navíc: Disciplinární řád, podle kterého Goldova komise musí postupovat, je zastaralý, ještě z minulého století. Před několika lety se jen upravil sazebník trestů, aby se mohly udělovat pokuty ve výši adekvátní dnešní době. Jinak ale není příliš kompatibilní s trestním zákoníkem.

UEFA do kauzy vidle nehodí. To jiní

Takže je prý velmi pravděpodobné, že kdyby teoreticky Goldova komise někoho potrestala například v souvislosti s korupcí, přičemž v trestním řízení by to s danou osobou dopadlo jinak, hrozily by údajně fotbalu žaloby, které by mohly mít velkou šanci na úspěch.

Pro média a veřejnost se údajně chystá již mnohokrát použitá floskule, že nová úprava sjednotí postupy FAČR se zvyklostmi UEFA a FIFA.

Jenže pokud si Jiří Golda z nedávného setkání s kolegy z disciplinárních orgánů UEFA něco odnesl, pak to bylo ujištění, že do řešení české kauzy mu nikdo z Nyonu opravdu mluvit nebude.

Asi je nenapadlo, že mu do případu hodí vidle někdo z Jablonce...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy