45+2 Dočkal (pen)
53. Krejčí ml.
56. Hložek
82. Kozák

Dobrý den, vítejte u online přenosu z utkání 3. kola fotbalové Fortuna:ligy mezi Karvinou a Spartou Praha. Zápas začíná v 16:30.

Nová sezóna Fortuna:ligy je již v plném proudu a my jsme se dostali již do třetího kola. To mělo na pořadu už šest utkání. V pátek Olomouc doma jasně přehrála Bohemians 3:0. Včera se dařilo severočeským týmům, Liberec uspěl na půdě Českých Budějovic, Jablonec doma přehrál Ostravu, obě utkání skončily výsledkem 2:0. Stejně dopadl i duel Teplic se Slováckem, z výhry se radovali hostující hráči z Uherského Hradiště. Příbram remizovala s Opavou 1:1 a stejným výsledkem skončil překvapivě duel nováčka z Pardubic proti obhájci titulu ze Slavie. Dnes nás čekají čtyři utkání a už jen jediný tým může být po třech kolech stoprocentní. A to pražská Sparta, na jejíž duel v Karviné se zaměříme.

Po letech utrpení se pražská Sparta dostává na koně a v úvodu sezony se pyšní vynikající formou. Po dvou kolech má kromě plného počtu bodů i impozantní skóre 7:1. Nejprve uspěli letenští na hřišti nováčka z Brna 4:1 a před reprezentační přestávkou si i doma poradili hladce s Olomoucí 3:0. Ve skvělé formě je především Lukáš Juliš, který zažívá sparťanské zmrtvýchvstání. K dvěma výhrám přispěl už třemi brankami, zdatně mu v ofenzívě sekundují kapitán Bořek Dočkal a megatalent Adam Hložek. Nové rozestavení 3-5-2 nebo spíš 3-4-1-2 Pražanům funguje. Dnes sice budou postrádat v dobré formě hrajícího stopera Štětinu, ale vrátit by se mohl Ladislav Krejčí st. nebo i Dávid Hancko.

Lukáš Juliš a Roman Hubník v zápase 2. kola F:L Sparta - Olomouc
Lukáš Juliš a Roman Hubník v zápase 2. kola F:L Sparta - Olomouc | Foto: Milan Kammermayer

Tuto jedenáctku vyšel do utkání Václav Kotal. Proti vítězné sestavě z úvodních kol nastala jen jedna změna. Vážně zraněného Štětinu nahradil Plechatý, k dispozici totiž stále není Dávid Hancko. Na lavičce náhradníků už však je Ladislav Krejčí st.

Karviná se v nejvyšší soutěži drží poslední sezony jen zuby nehty. Těsné záchrany, sporná baráž s Jihlavou a nakonec prazvláštní konec minulé sezony. Tam už to se slezským klubem vypadalo hodně nahnutě, jenže epidemie Covid-19 měla s hornickým městem jiné plány. Tým kouče Jarábka doznal pár změn, ale ani tak nikdo nečekal takový start do sezony, navíc když Karviná hrála s dvěma slezskými rivaly. V prvním kole na domácím trávníku dokázali na domácím hřišti remizovat s ostravským Baníkem 0:0. Ještě si lépe o týden později, když po výhře 2:1 odváželi všechny body z Opavy. Nadějný vstup do ročníku by chtěli potvrdit i dneska a překvapivě obrat velkého favorita o nějaké body.

Slezané nastoupí v této sestavě. Kouč Jarábek zvolil stejně jako Sparta rozestavení 3-5-2. O ofenzivu se bude starat zkušený Michal Papadopulos.

Zároveň s tímto utkáním se bude hrát duel Zlín - Brno. Od 19:00 pak nastoupí Plzeň proti Mladé Boleslavi. V Karviné se za slunečného počasí již trousí na hřiště oba týmy. Domácí Karviná bude hrát tradičně v bílém, Pražané také klasicky v rudém.

Sudí Proske poprvé pískl do píšťalky, což znamená jediné - duel Karviné se Spartou právě začal.

3

V úvodu se hra přelívá z jedné strany na druhou a spíš jde o hru ve středu pole.

4

Sparta poprvé chtěla zahrozit, střílený centr Vindhema proletěl vápnem, ale Ndefe jej poté raději poslal na rohový kop.

7

Ndefe si po autovém vhazování nerozuměl s Papadopulosem.

9

Sparta se snaží proniknout do obrany Karviné, ale domácí defenzíva zatím působí pevně.

13

Nepříjemně se srazili Smrž s Hanouskem, oba ale vypadají v pořádku.

14

První rychlejší a kolmější akce Sparty. Hanousek vyvezl míč a kolmicí našel ve vápně Hložka. Ten neváhal a slabší levou centroval do malého vápna. Vindheim ale míč netrefil.

15

A první zakončení na bránu na sebe nenechalo dlouho čekat. Dobře se u rohového praporku uvolnil Vindheim a centrem našel úplně volného Krejčího. Ten ale z dálky a v mírném záklonu nedokázal dát míč potřebnou razanci ani směr. Gólman Bolek tak míč v pohodě lapil do svých rukavic.

18

Sparta dnes hrozí hlavně ze vzduchu. Z pravé strany centroval kapitán Bořek Dočkal a do vzduchu se pověsil Adam Hložek. Mladý útočník však bránu hlavou přestřelil.

21

Karviná se vydala do rychlého brejku, jenže Qose byl po kolmici Papadopulose v ofsajdovém postavení.

23

Tak to je nečekaná zápletka. Karviná se dostala jedním dlouhým pasem dopředu, krásný dlouhý míč poslal Twardzik na Ostráka. Dvacetiletý štírek si to namířil do vápna, udělal z Lischky kužel a vypálil přízemní ránu. Tu sice Heča vyrazil, ale jen před Michala Papadopulose, který míč dopravil do brány.

28

Tak to je pro Spartu rána jako hrom, sotva co se vzpamatovala u první branky, inkasuje podruhé. A ještě navíc vlastní gól. Lukáš Bartošál se uvolnil na levé straně a poslal střílený centr do malého vápna. Tam zazmatkoval David Lischka, který kolem sebe neměl hráče Karviné, přesto poslal míč za záda svého brankáře. Ukázkový vlastenec.

33

Sparta se snaží zareagovat, ale Karviná skvěle brání v bloku a zahušťuje prostor.

39

Ošetřovaný byl Filip Twardzik po ostrém souboji, ale vypadá to, že bude v pořádku.

41

Letenští se ještě před odchodem do šaten dočkali srovnání. Vindheim u pravé postranní čáry prošel přes Twardzika a přihrávkou našel ve vápně Adam Hložka. Sparťanský talent si míč zpracoval a krásnou zasekávačkou posadil Šindeláře na zadek, načež poslal míč parádní ranou pod břevnou. Skvělá akce hostů.

43

Ostrák se toho nebojí, kolmě se vydal do vápna, Čelůstka jej ale tělem odstrčil.

45

Nastavovat se budou 2 minuty.

45+1

Zbyněk Proske vstupuje do utkání. Juliš hledal na hranici penaltového puntíku Hložka, ten byl u míče u vteřinku dřív než Twardzik, který skluzem poslal útočníka Sparty k zemi. Penalta pro hosty.

45+2

Kapitán Sparty Bořek Dočkal nařízenou penaltu proměňuje, i když Bolek vystihl směr. Do pauzy se tak půjde za stavu 2:2.

První poločas v Karviné nám přinesl brankové hody. Dlouho to vypadalo na velké překvapení, protože Karviná ke skvělé obraně přidala i nadstavbu vepředu. V 23. minutě se po individuální akci Ostráka dostal k dorážce Papadopulos a otevřel skóre. Za dalších 5 minut si ukázkově poslal míč do vlastní sítě Sparťan Lischka a domácí vedli 2:0.

Jenže Sparta udeřila stejně jako proti Olomouci před poločasovou přestávkou. V 41. minutě po pěkné Vindheima naložil s míčem ve vápně ještě lépe Adam Hložek. Tentýž hráč byl v nastaveném čase faulován ve vápně a Bořek Dočkal pak využil nabídnutou penaltu. Po první půli je tak stav zápasu 2:2.

Druhá půle v Karviné začíná, věříme, že uvidíme opět tak dobrou podívanou.

49

Úvod druhé půle vypadá podobně jako ta první, Sparta má víc míč na kopačkách, ale Karviná poctivě brání.

51

Bartošák poslal centr do vápna, Papadopulos se dostal k hlavičce, ale bránu minul.

52

Karviná teď musela hasit na poslední chvíli. Hložek vracel pod sebe Vindheimovi, který už měl velmi dobrou pozici, skluzem jej ale obral o míč Qose.

53

Sparta naprosto otáčí vývoj utkání. David Lischka poslal centr do vápna, který propadl až na zadní tyč, kde číhal Ladislav Krejčí. Vytáhlý záložník překvapivě podpořil útok a hlavičkou pod břevno překonal gólmana Bolka.

55

Skvěle hraje karvinský Ostrák, který se uvolnil ve vápně a levačkou otestoval Heču.

56

Sparta přidává i čtvrtou trefu. Opět se uvedl krásnou individuální akcí Adam Hložek, který se po rychlém brejku objevil na levém křídle, zasekl míč do středu hřiště a parádní ranou na zadní tyč překonal Bolka.

59

Sparta předvádí v úvodu sezóny nevídané střelecké hody, nové rozestavené jí moc sedí, zpevnilo totiž obranu a dává daleko více vyniknout obrovský talent Adama Hložka.

62

Karviná poprvé střídá, hřiště opustil albánský záložník Kristi Qose, nahradil jej ofenzivnější Slovák Rajmund Mikuš.

66

Karvinští v posledních minutách drží míč a snaží se dostat ke snížení. K zakončení se dostal Smrž, ale jeho šajtle nemohla Heču překvapit.

68

Ndefe se prodral do vápna a ve skluzu ještě vybojoval pro svůj tým rohový kop.

70

Karvinští chtěli penaltu za ruku Plechatého, ale po konzultaci s videem Zbyněk Proske správně rozhodl, že se pískat nebude.

70

Poprvé střídá Sparta. Andreas Vindheim po velmi dobrém výkonu přepouští své místo navrátilci Ladislavu Krejčímu st.

71

Střídá i Karviná, Vojtěch Smrž přepouští místo Marku Hanouskovi.

74

Lukáš Juliš si nepohlídal ofsajdové postavení.

76

Už tradiční změna v kádru Sparty. Lukáše Juliše na hrotu naskakuje Libor Kozák.

80

Karviná se snaží být aktivní, má teď druhý rohový kop v krátkém časovém úseku, ale bránu Sparty neohrozila.

82

Sparta definitivně zlomila odpor Karviné. Ladislav Krejčí starší poslal z pravé strany přízemní centr na hranici vápna na Kozáka a zkušený střelec z první dokázal propálit Bolka.

85

Sparta střídala, hřiště opustil asi nejlepší hráč utkání Adam Hložek a nahradil jej David Möberg Karlsson.

87

Trojí střídání Karviné, hřiště opustili Jean, Bartošák a Papadopulos, nahradili je Tavares, Jursa a Janečka.

87

Chvíli před tím měl ještě velkou šanci Ostrák, který se uvolnil ve vápně, ale zakončení se mu nepovedlo, míč poslal nad bránu.

90

Nastavují se 2 minuty.

Utkání je za námi, Sparta vítězí 5:2 a posouvá se do čela tabulky.

Tento duel fanoušky musel bavit. Karviná začala výborně a po půlhodině vedla 2:0. Skvěle bránila, navíc Papadopulos vstřelil gól a Lischka si dal vlastní branku. Sparta ale před pauzou srovnala, když se trefili Hložek a z penalty Dočkal. Po pauze udeřili Krejčí a znovu Hložek a bylo vymalováno. Karviná se snažila, ale v závěru přidal pátou branku Kozák.

Letenští jsou po tomto kole jediným stoprocentním týmem a vévodí tak tabulce Fortuna:ligy. Navíc dokázali skórovat ve třech duelech hned dvanáctkrát, famózní forma na úvod sezony je mírným překvapením.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek nedělního večera.