Kanárci píseň šampionů nezapějí. Vyřadilo je Nizozemsko

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
2. 7. 2010 18:40
Nizozemsko - Brazílie 2:1 (0:1)

Port Elizabeth - Jeden z nejžhavějších kandidátů na trůn fotbalového krále, tým Brazílie, se v pátek senzačně rozloučil s mistrovstvím světa již ve čtvrtfinále.

"Kanárci" totiž podlehli ve vyrovnaném duelu Nizozemsku 1:2, byť v utkání vedli brankou Robinha.

Svěřence Berta Marwijka, kteří na turnaji ještě neprohráli, čeká v semifinále lepší z dvojice Ghana - Uruguay, jejichž vzájemný duel se odehraje dnes večer od 20:30.

Utkání jsme sledovali ŽIVĚ zde
Capello zůstane trenérem fotbalistů Anglie
FIFA do Nigérie: Hrajte fotbal, nebo přijde tvrdý trest
Francii hrozí vyloučení z FIFA. Kvůli Sarkozymu a spol

Jedny předzápasové hlasy předvídaly strhující fotbal, jiné očekávaly opatrnou partii. Pravdu měly ty druhé, i když nakonec si fotbalový fanoušek na své přijít musel.

Brazilci se začali prosazovat už v samém úvodu utkání. Pěkná kombinace po ose Fabiano - Alves - Robinho sice siť za nizozemským brankářem Stekelenburgem rozvlnila, avšak asistent sudího správně zvedl praporek na znamení ofsajdu.

V 10. minutě však již bylo vše v naprostém pořádku. Melo vysunul za obranu Robinha, který míč zkušeně poslal pod Stekelenburgovou rukou a otevřel skóre.

Inkasovaná branka donutila Nizozemce k větši aktivitě, ale mužstvo trenéra Dungy prokazovalo, že mu kvalitní obranná hra není nikterak cizí. I proto "kanárci" po poločase zaslouženě vedli 1:0.

Brazilci chybovali, Nizozemci a rozhodčí trestali

Ve druhé půli stačilo "tulipánům" osm minut, aby se stav znovu vrátil do remízové polohy. Do vápna poslal kroucený centr Sneijder, vyběhnuvší gólman Julio Cesar na něj nedosáhl a Melo balon prodloužil do vlastní sítě.

V 68. minutě dokonali Oranjes výsledkový obrat. Rohový kop Robbena prodloužil hlavou Kuyt a rovněž hlavou jej umístil do sítě Sneijder.

Za chvíli pykali Jihoameričané potřetí. Melo nejprve Robbena fauloval a aby si to nizozemský expres pořádně pamatoval, ještě na něj úmyslně a viditelně šlápnul. Hlavní rozhodčí Nišimura tak neměl jinou možnost, než Melovi kázat červenou kartu.

Nyní už neměli Brazilci nač čekat a museli se hnát na zteč. Blízko vyrovnání byli Lucio a Kaká, ale v prvním případě mířil brazilský kapitán z voleje nad a poté byl postranní průnik Kaká zpacifikován jedním z obránců.

Na druhé straně mohli Nizozemci několikrát přidat pojistku, zvláště Kuytova přítomnost uprostřed útoku byla hodně nebezpečná. Avšak ani on ani další spoluhráči třetí branku nevstřelili. I tak se nakonec po výhře 2:1 radují z postupu do semifinále.

Čtvrtfinále mistrovství světa ve fotbale:

Branky: 53. vlastní Felipe Melo, 68. Sneijder - 10. Robinho. Rozhodčí: Nišimura - Sagara (oba Jap.), Čong He-sang (Kor.). ŽK: Heitinga, Van der Wiel, De Jong, Ooijer - Michel Bastos. ČK: 73. Felipe Melo (Braz.). Diváci: 40.186.

Nizozemsko: Stekelenburg - Van der Wiel, Heitinga, Ooijer, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Jong - Robben, Sneijder, Kuijt - Van Persie (85. Huntelaar). Trenér: Van Marwijk.
Brazílie: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos (62. Gilberto Melo) - Felipe Melo - Daniel Alves, Gilberto Silva, Kaká - Luís Fabiano (77. Nilmar), Robinho. Trenér: Dunga.