Kahn: Brazilci musí katastrofální hru použít pro své dobro

ČTK Sport ČTK, Sport
13. 7. 2014 7:30
Oliver Kahn silně zkritizoval brazilskou reprezentaci po prohře 0:3 v utkání o bronz na domácím mistrovství světa s Nizozemskem. Hlavním důvodem jejich neúspěchu je prý absence hráčů světové kvality.
Fanynka Brazílie musela během čtyř dnů přijmout další těžkou porážku.
Fanynka Brazílie musela během čtyř dnů přijmout další těžkou porážku. | Foto: Reuters

Brasília - Bývalý německý fotbalový brankář Oliver Kahn silně zkritizoval brazilskou reprezentaci po prohře 0:3 v utkání o bronz na domácím mistrovství světa s Nizozemskem. Hlavním důvodem jejich neúspěchu je prý absence hráčů světové kvality.

"Brazílii jednoduše chybí kvalita. Když člověk vidí Hulka nebo Oscara: jsou to všechno dobří hráči, ale žádná světová třída," uvedl pětačtyřicetiletý Kahn na televizní stanici ZDF.

Ve své kritice nevynechal ani záložníka Wolfsburgu Luize Gustava. "Proč jej Bayern Mnichov nechal odejít? Protože je to sice dobrý hráč, ale neztělesňuje tu absolutně nejvyšší úroveň. Tu ale na mistrovství světa potřebujete," konstatoval.

Podle Kahna ale může neúspěch "Kanárků" přispět k novému začátku.

"Tato dvě utkání s Německem a Nizozemskem zanechala katastrofální dojem. Krizovou situaci je nutno smysluplně zužitkovat. Člověk se musí zaobírat tím, co se dá zlepšit. K tomu patří oblast mládeže, vzdělávání trenérů nebo také systém národní ligy," dodal legendární gólman.

Scolari: Vždy jsem došel do semifinále

Trenér brazilských fotbalistů Luiz Felipe Scolari se však i přesto nechystá na svou funkci rezignovat. Svůj osud nechává na brazilské federaci, které dodá analýzu šampionátu a na základě ní se vedení rozhodne, zda bude pokračovat se Scolarim, či půjde jinou cestou.

"Není na mě, abych rozhodnul. Rozhodnout musí prezident federace," řekl Scolari na tiskové konferenci. "Už dříve jsme se dohodli, že po turnaji předložím analýzu a on pak učiní rozhodnutí," dodal trenér, který v roce 2002 dovedl Brazílii k titulu mistrů světa.

Pětašedesátiletý Scolari je druhým nejúspěšnějším trenérem v historii mistrovství světa, když během tří účastí nasbíral 14 vítězných zápasů. Jen Helmut Schön si v letech 1964 až 1978 připsal s Německem o dvě výhry více. "Vždy jsem došel do semifinále," připomněl Scolari, který vedl na MS i Portugalsko.

Tentokráte však měl jasný úkol, dovést Brazílii v domácím prostředí k titulu. To se i přes nepřesvědčivé výkony dařilo až do čtvrtfinále. Pak se však zranila největší hvězda týmu Neymar, což nabouralo psychiku hráčů a výsledkem byl semifinálový debakl 1:7 s Německem.

Nový šéf: Scolari by měl zůstat

Scolarimu se pak nepovedlo pozvednout týmovou morálku a s Nizozemskem přišla druhá těžká porážka. Přitom předtím Brazílie neprohrála soutěžní utkání na domácí půdě dlouhých 39 let a dvě po sobě dokonce nikdy ve stoleté historii.

Prezident brazilské federace José María Marin veřejně nevystoupil od prohry s Německem, což byl vůbec největší debakl v historii Brazílie. Před turnajem však prohlašoval, že by byl rád, kdyby Scolari zůstal, ať se na turnaji stane cokoli.

Také podle budoucího prezidenta federace Marca Pola del Nera by měl Scolari pokračovat. Zaslouží si to podle něj za předchozí úspěšné měsíce u mužstva.

"Z mého pohledu zůstává. Co se stalo (v zápase s Německem), to byla taktická chyba, to byl ten problém. Ale chyby děláme všichni, může se to stát každému," řekl nynější viceprezident svazu, který příští rok v dubnu vystřídá Marina.

Viceprezident: Scolari je ostudou

Naopak nastupující viceprezident Delfim Peixoto volá po Scolariho odvolání. "Všechno bylo špatně. Felipao už nesmí mít s brazilskou reprezentací nic společného. Je břemenem, ostudou," řekl.

Brazilská média už spekulují, že by Scolariho mohl nahradit Vanderlei Luxemburgo, který už národní tým vedl dva roky po MS v roce 1998, Tite či Muricy Ramalho.

"Kanárky" tento rok čekají ještě čtyři přátelská utkání, první 5. září s Kolumbií. Příští rok je na programu Americký šampionát Copa America.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy