Juventus přijde kvůli trestu o miliardy

Lenka Málková
9. 9. 2006 13:30
Turín (Od naší zpravodajky) - Bez turínského Juventusu startuje o tomto víkendu italská první fotbalová liga.
Funkcionáři a hráči turínského Juventusu si zvykají na druhou ligu. Turínské sídlo Juventusu.
Funkcionáři a hráči turínského Juventusu si zvykají na druhou ligu. Turínské sídlo Juventusu. | Foto: Lenka Málková

Turínský velkoklub nastoupí přesně v 16 hodin pouze na hřišti druholigového Rimini. Sezonu přitom zahajuje s odpočtem 17 bodů a z jeho šaten zmizely i mistrovské tituly z posledních dvou let.

A co znamená sestup do druhé ligy a odchod několika hráčů zvučných jmen pro ekonomiku turínského Juventusu?

Tři roky bez Champions League!

Funkcionáři a hráči turínského Juventusu se nevzdávají, přesto si pomalu zvykají na druholigové podmínky. A s nimi také fanoušci i sponzoři turínské Staré dámy.

Foto: Aktuálně.cz

"Prodej permanentek na příští rok byl pozastaven do té doby, než padne konečné rozhodnutí," říká pro Aktuálně.cz mluvčí turínského velkoklubu Enrica Tarchiová.

Úbytku fanoušků se Juventus přesto neobává, i když pravda je, že téměř sedmdesátitisícový stadion Delle Alpi zel již v uplynulých sezonách prázdnotou.

Tým, který se chlubí 21 miliony fanoušků po celé Evropě, dokázal přímo na stadion nalákat v uplynulé sezoně v průměru pouhých 28 tisíc diváků.

Peníze tak budou chybět především z evropských pohárů. Podle předpokladů se Juventus do prestižní Ligy mistrů vrátí až za tři roky, během nichž přijde klub o tučných 90 milionů eur (přes 2,5 miliardy korun).

Peníze z televizních smluv? Chybět budou všem

Sníží se také zisky Juventusu z televizních práv, které se odhadují na více než 60 milionů eur.

Infobox

David Trezeguet z Juventusu Turín

PŘEČTĚTE SI:

  • Aféra Juventusu zahýbala i burzou
  • Pavel Nedvěd zůstává v Juventusu
  • Juventus: Fandit se dá i v druhé lize

Nemůže za to však pouze korupční skandál, ale také snaha nové ministryně Giovanny Melandriové, která hodlá vrátit televizní práva na italskou fotbalovou ligu zpět do rukou fotbalového svazu.

Od roku 1999 přitom byly kontrakty s televizními společnostmi uzavírány individuálně, z čehož profitovaly právě nejsilnější týmy italské Série A - Juventus Turín, Inter i AC Milán a oba římské celky Lazio a AS.

"Individuální prodej způsobil závažnou nerovnováhu v celém systému," uvedla ministryně. Od nové sezony má být suma z prodeje znovu rozdělena mezi všechny účastníky tří nejvyšších italských fotbalových soutěží rovným dílem. 

Sponzoři zůstávají. Zatím

Je téměř jisté, že Juventus ztratí také některé ze svých více než třiceti sponzorů. 

Hlavní oficiální sponzor Tamoil, který do klubové kapsy ročně přispíval dvacet milionů euro, stávající smlouvu s Juventusem ukončil. Oficiálním sponzorem přesto nadále zůstává a v Turíně se intenzivně jedná o smlouvě nové.

Pavel Nedvěd, stejně jako Gigi Buffon nebo Alessandro del Piero v Juventusu zůstávají.
Pavel Nedvěd, stejně jako Gigi Buffon nebo Alessandro del Piero v Juventusu zůstávají. | Foto: Reuters

Většinový majitel klubu turínský Fiat rodiny Agnelliů však jakékoliv zprávy o možném prodeji vehementně popírá.

"Juventus neprodáme," prohlásil před časem viceprezident Fiatu John Elkann.

Dodržení dvanáctileté smlouvy, která Juventusu původně garantovala roční příjmy ve výši 12 milionů euro, potvrdila před měsícem společnost Nike.

"Jsem sponzorem Juventusu a budeme jím i v budoucnu," citovala agentura Reuters mluvčího firmy. O pár týdnů později však také Nike své smlouvy s Juventusem revidovala.

Kdo půjde a kdo zůstane

"V našem týmu je celkem osm hráčů, kteří nastoupili ve finále mistrovství světa, takže je jasné, že udržet všechny bude nad naše možnosti," potvrdil před časem nový prezident klubu Giovanni Cobolli Gigli.

Turínský tým se následně zbavil několika hráčů. Do Realu zamířil Cannavaro a Emerson, do Barcelony Zambrotta a Thuram a zatím jako poslední se s týmem rozloučil Vieira, který míří do milánského Interu.

V Evropě je totiž jen pár klubů, které mohou koupit hráče za cenu, kterou si Juventus může diktovat.

V týmu naopak zůstávají hvězdy jako Alessandro Del Piero, Gigi Buffon nebo Pavel Nedvěd.

 

Právě se děje

před 39 minutami

V noci na dnešek zemřel právník a někdejší politik Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Na přelomu 50. a 60. let byl mj. v komisi pro přípravu ústavy

Zdroj: ČTK
Další zprávy