Junova Austria si v dramatickém závěru zajistila Ligu mistrů

27. 8. 2013 23:00
Elitní soutěž si zahraje Tomáš Jun. Jeho Austria sice ve Vídni podlehla v dramatickém duelu Dinamu Záhřeb 2:3, ale díky náskoku 2:0 z Chorvatska se mohla radovat.
Fotbalisté Austrie Vídeň sice doma podlehli Dinamu Záhřeb 2:3, radují se však z postupu do Ligy mistrů. | Foto: oficiální web Austria Vídeň

Londýn - Fotbalisté Arsenalu podle očekávání postoupili do základní skupiny Ligy mistrů.

Londýnský tým, na jehož lavičce zůstal reprezentační kapitán Tomáš Rosický, doma porazil v odvetě 4. předkola Fenerbahce 2:0 a potvrdil úvodní vysokou výhru 3:0 z Istanbulu.

V nominaci hostů tentokrát chyběl obránce národního týmu Michal Kadlec.

Austria a Schalke postup vydřely

Elitní soutěž si zahraje i další Čech Tomáš Jun. Jeho Austria sice ve Vídni podlehla v dramatickém duelu Dinamu Záhřeb 2:3, ale díky náskoku 2:0 z Chorvatska se mohla radovat.

Poslední krok nezvládl PAOK Soluň. Řecké mužstvo se střídajícím útočníkem Tomášem Necidem doma podlehlo 2:3 Schalke, které i v oslabení odčinilo remízu 1:1 z Gelsenkirchenu.

Do hlavní fáze elitní soutěže postupují také Basilej a Steaua Bukurešť. Švýcarský celek zdolal 2:0 bulharský Ludogorec Razgrad, na jehož hřišti před týdnem vyhrál vysoko 4:2.

Steaua hrála 2:2 na půdě Legie Varšava a po úvodní domácí remíze 1:1 jde dál.

Arsenal je v LM pošestnácté v řadě

Arsenal nepřipustil senzaci a pošestnácté za sebou postoupil do základní skupiny LM. Fenerbahce udělalo od prvního zápasu šest změn včetně absentujícího Kadlece.

Na stadionu Emirates se poprvé prosadil v 25. minutě velšský záložník Ramsey, který zakončil akci Podolského a Walcotta a navázal na svou branku z Turecka.

Domácí brankář Szczesny pak střelu Emenikeho vyrazil na tyč, brankovou konstrukci trefil po změně stran také Walcott.

V 74. minutě pojistil vedení Arsenalu volejem po rychlé akci opět Ramsey a korunoval tak povedený dvojzápas.

Austria rozhodla o postupu v 82. minutě

Austrii s Junem na kraji zálohy se vydařil úvod, když už v páté minutě skóroval Mader. Dinamo ale zápas ještě v prvním poločase zdramatizovalo. Po půlhodině hry vyrovnal Brozovič a krátce před pauzou otočil skóre Fernándes.

V 70. minutě zvýšil Bečiraj na 1:3 a za tohoto stavu šel dál záhřebský tým. Ostudu rakouského mistra ale odvrátil brankou z 82. minuty střídající Kienast po několika okamžicích na hřišti. Jun střídal v 69. minutě.

Schalke poslal do vedení dvě minuty před přestávkou Szalai. Za domácí PAOK vyrovnal v 53. minutě Athanasiadis.

Soluňské šance poté zvýšil v 64. minutě vyloučený Jones, krátce poté však skóroval jeho spoluhráč Draxler.

V 79. minutě, když už byl na trávníku Necid, sice vyrovnal Katsuranis, ale poslední slovo mělo znovu Schalke. V poslední minutě jeho postup stvrdil svým druhým zásahem Maďar Szalai.

Velké satisfakce tak nakonec nedosáhl trenér PAOK Huub Stevens, jenž byl loni v prosinci v Schalke odvolán.

Arsenal - Fenerbahce Istanbul 2:0 (1:0)

Branky: 25. a 72. Ramsey. První zápas 3:0, postoupil Arsenal.

Austria Vídeň - Dinamo Záhřeb 2:3 (1:2)

Branky: 5. Mader, 82. Kienast - 33. Brozovič, 43. Fernándes, 70. Bečiraj. ČK: 90.+2 Soudani (Záhřeb). První zápas 2:0, postoupila Austria.

Basilej - Ludogorec Razgrad (Bul.) 2:0 (1:0)

Branky: 11. Frei, 79. P. Degen. První zápas 4:2, postoupila Basilej.

Legia Varšava - Steaua Bukurešť 2:2 (0:2)

Branky: 27. Radovič, 90.+4 Rzezniczak - 7. Stanciu, 9. Piovaccari. První zápas 1:1, postoupila Steaua.

PAOK Soluň - Schalke 2:3 (0:1)

Branky: 53. Athanasiadis, 79. Katsuranis - 43. a 90. Szalai, 67. Draxler. ČK: 64. Jones (Schalke). První zápas 1:1, postoupilo Schalke.