3. 8. 2011 22:06
Viktora Plzeň - Rosenborg BK 3:2 (0:1)
Fotbalisté Plzně se radují ze vstřelení gólu.
Fotbalisté Plzně se radují ze vstřelení gólu. | Foto: ČTK

Plzeň - Fotbalová Viktoria Plzeň postoupila do play off Ligy mistrů, a má tak šanci se po Spartě a Slavii stát třetím českým klubem, který si zahraje hlavní část milionářské soutěže.

O svém postupu do závěrečného předkola rozhodla Viktoria ve středečním duelu s Rosenborgem Trondheim, který ve Štruncových sadech vyhrála 3:2. V součtu s prvním utkáním v Norsku tak celkově dvojzápas ovládla při skóre 4:2.

Ve středu přitom Plzeň v prvním poločase spíše tápala a nakonec od 44. minuty prohrávala 0:1, ale díky famóznímu začátku druhého poločasu a útočné hře nakonec zápas dovedla ke svému vítězství.

Utkání jsme sledovali v on-line přenosu ŽIVĚ zde
Plzni se rýsují soupeři pro LM: Kodaň, Haifa i Borisov
Kouč Vrba: Postup chceme vybojovat znovu útokem

LM: Dynamo i se Ševčenkem míří do Evropské ligy
Plzeň postoupila o 112 míst, Sparta o 31 příček klesla

Úřadující čeští šampioni do začátku zápasu vstoupili poměrně dobře, ale vyústěním jejich úvodní snahy byl pouze pěkný náběh Jiráčka do vápna, který uťal tvrdým zákrokem jeden z norských beků.

Sudí ale zákrok jako penaltový neposoudil a od té chvíle jako by hráli jen Trondheimští. Pomineme-li nadějnou hlavičku Bystroně z 25. minuty, byla Plzeň zalezlá na své polovině, nedokázala si kloudně přihrát a bylo jen otázkou času, kdy Rosenborg územní převahu využije.

Zmíněná chvíle nastala minutu před poločasovým hvizdem, kdy se po sérii zmatků plzeňské obrany do pokutového území vřítil Mikael Lustig, který z blízka nasadil Daňkovi housličky.

O přestávce ale ve Štruncových sadech přišla bouře: a to jak v kabinách, tak na hřišti. Od první minuty se za vytrvalého deště vrhli do útoku Viktoriáni a brzy zcela otočili průběh zápasu.

Nejprve se svojí pátou trefou v letošním ročníku LM prosadil po centru Horvátha hlavou na zadní tyči Marek Bakoš, o chvíli později přidal druhý gól po Limberského příhře rovněž hlavičkou Daniel Kolář.

Roseborg se sice nevzdal a v 77. minutě ještě srovnal pohotovou brankou Rade Pricy, ovšem Milan Petržela hned o minutu později po krásné kombinaci s Pilařem a Jiráčkem opět vrátil Viktorii vedení.

I přes několik dalších obrovských příležitostí už Plzeň svůj náskok nezvýšila, nicméně mrzet jí to nemusí.

Zajistila si totiž postup do play off Ligy mistrů, a má tak zajištěný pohárový podzim buďto v podobě základní skupiny Ligy mistrů, nebo v případě neúspěchu v play off LM alespoň základní skupinu Evropské ligy.

Jméno svého soupeře se Západočeši dozvědí v pátek, jistě jím však bude jeden z pětice týmů Borisov, Nikósie, Kodaň, Haifa, či Záhřeb.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň - Rosenborg Trondheim 3:2 (0:1)

Branky: 55. Bakoš, 60. Kolář, 79. Petržela - 45. Lustig, 77. Prica. Rozhodčí: Stahonja - Krmar, Premužaj (všichni Chorv.). ŽK: Kolář, Jiráček, Bakoš - Svensson, Larsen, Henriksen. Diváci: 5124. První zápas 1:0, postupuje Plzeň.

Sestavy:

Plzeň: Daněk - Rajtoral, Čišovský (32. Ševinský), Bystroň, Limberský - Horváth, Jiráček - Petržela (88. Fillo), Kolář, Pilař - Bakoš (81. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Rosenborg: Örlund - Lustig, Larsen, Wangberg, Dorsin - Holm (85. Olsen), Henriksen, Winsnes - Svensson (79. Midtsjö), Prica, Moldskred (68. Bakenga). Trenér: Jönsson.