Jihoafrický obchodník Sexwale odstoupil z boje o post prezidenta FIFA

ČTK ČTK
26. 2. 2016 14:26
Rozhodovat se tak bude mezi čtyřmi kandidáty - Giannim Infantinem, šajchem Salmánem bin Ibráhímem Chalífou, jordánským princem Alím bin Husajnem a bývalým generálním sekretářem FIFA Jéromem Champagnem.
Tokyo Sexwale.
Tokyo Sexwale. | Foto: Reuters

Curych - Jihoafrický obchodník Tokyo Sexwale odstoupil z volby prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Rozhodovat se tak bude mezi čtyřmi kandidáty - Giannim Infantinem, šajchem Salmánem bin Ibráhímem Chalífou, jordánským princem Alím bin Husajnem a bývalým generálním sekretářem FIFA Jéromem Champagnem. První kolo volby bylo zahájeno ve 13:45.

Dvaašedesátiletý Sexwale je bývalý politický vězeň z dob apartheidu, kdy strávil 13 let ve vězení na Robben Islandu společně s pozdějším prezidentem Nelsonem Mandelou. Následně se věnoval politické kariéře.

Během volebního proslovu v Curychu vyjmenoval body, na kterých stavěl svou kampaň. Vyzval k větší vstřícnosti, potlačování rasismu a také k ochraně fotbalu a samotných hráčů. Na konci projevu odstoupil.

"Mám pro vás překvapení. Moje kampaň končí dnes a já stahuji svou účast ve volbě. Zůstali jen čtyři lidé a teď je to váš problém, abyste zvolili toho správného," dodal Sexwale.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy