Šilhavý a jeden hráč budou kvůli covidu doma. Reprezentaci ve Skotsku povede Chytrý

ČTK ČTK
12. 10. 2020 19:32
Jeden hráč české fotbalové reprezentace a hlavní kouč Jaroslav Šilhavý v pondělí měli pozitivní test na koronavirus a byli umístěni do karantény. Národní celek ale dostal od hygieny povolení v úterý odletět ke středečnímu zápasu Ligy národů ve Skotsku, mužstvo povede asistent trenéra Jiří Chytrý.
Jaroslav Šilhavý v zápase kvalifikace ME 2020 Bulharsko - Česko
Jaroslav Šilhavý v zápase kvalifikace ME 2020 Bulharsko - Česko | Foto: Reuters

Reprezentační tým ještě doplní čtyři hráči z náhradního výběru z české ligy, který byl složen o víkendu a připravoval se pod vedením kouče osmnáctky Davida Holoubka. Jména dodatečně povolaných oznámí Fotbalová asociace ČR (FAČR) v úterý ráno. Novinářům to řekl tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

Národní celek v pondělí v Praze absolvoval po návratu z Izraele, kde v neděli zvítězil 2:1, další testování. Původně se měl z Haify přesunout rovnou do Skotska, plány ale změnily problémy s koronavirem. Odběry na Kypru, kde se tým chystal po středeční výhře 2:1 v přípravě nad domácím výběrem, totiž odhalily tři pozitivní hráče a jednoho s neprůkazným výsledkem.

V Izraeli reprezentaci scházeli kapitán Bořek Dočkal, útočník Adam Hložek, záložník Antonín Barák, obránce Filip Novák a z kapacitních důvodů gólman Filip Nguyen. Devítka z 18 hráčů se kvůli sobotním kontrolním testům přesunula z Kypru do Izraele až v den utkání malým letadlem.

"Pozitivní zprávou po dnešním přetestování české reprezentace je rozhodnutí hygienických autorit o tom, že se v úterý do Skotska vydá původně nominovaný A-tým. Nebude se to ale bohužel týkat dvou osob, které byly během přetestování pozitivní. Jedná o jednoho hráče a o hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého. Oba byli umístěni do karantény a řídí se tedy pokyny příslušné hygienické stanice. Jaroslav Šilhavý je v tuto chvíli bez příznaků," uvedl Jurman. Jména pozitivně testovaných hráčů FAČR nezveřejňuje.

V záloze byl připraven tým náhradníků, pokud by původní výběr nemohl z nařízení hygieny do Skotska odcestovat. V širší nominaci bylo 32 jmen, z nichž realizační tým vybere na doplnění původního mužstva čtveřici hráčů. Určitě by mělo jít nejméně o jednoho útočníka.

Do Skotska odletí 23 hráčů včetně fotbalisty s neprůkazným výsledkem z Kypru, který byl v pondělí již negativní. "Jména hráčů, kteří tým doplní, oznámíme ráno, až je trenéři finálně vyberou a oznámíme to klubům," uvedl mluvčí reprezentace Petr Šedivý.

Nakonec nedošlo na scénář ze září, kdy původní výběr musel po vítězství 3:1 na Slovensku do izolace kvůli dvěma pozitivním testům u členů realizačního týmu. FAČR pro následné domácí utkání se Skotskem narychlo poskládala nové mužstvo výhradně z české ligy a improvizovaná sestava pod vedením zastupujícího trenéra Holoubka smolně prohrála 1:2.

Do týmu zasáhl koronavirus už na srazu v Praze minulé pondělí. První vlna testů odhalila jednoho nakaženého hráče z Plzně a kompletní trojice z Viktorie, záložníci Jan Kopic s Lukášem Kalvachem a útočník Zdeněk Ondrášek, musela opustit mužstvo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy