Olomoucký kotel rasisticky urážel posilu Manziu. Tohle nemůžeme tolerovat, zlobil se kouč Jílek

David Janeczek David Janeczek
6. 3. 2017 15:47
Nechutnou premiéru v dresu fotbalové Olomouce zažil o víkendu čtyřiadvacetiletý Konžan Bidje Manzia. Během zápasu druhé ligy v Pardubicích, který Sigma vyhrála 3:0, se stal terčem hrubých rasistických urážek. A co hůř: od vlastního kotle!
Fanoušci Sigmy Olomouc (ilustrační foto)
Fanoušci Sigmy Olomouc (ilustrační foto) | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Příšernou zkušenost zažil v českém fotbalovém prostředí čtyřiadvacetiletý Konžan Bidje Manzia. Fotbalista v zimě přestoupil do Sigmy Olomouc z Dukly Praha a hned při své soutěžní premiéře si od vlastních fanoušků vyslechl nadávky a rasistické bučení. Za svého spoluhráče se po zápase postavili olomoučtí fotbalisté, kteří na protest odešli z tradiční děkovačky.

"No to racism" se v olomouckém kotli nenosí

Pouze s bučením v průběhu zápasu se kotel Sigmy nespokojil. Při závěrečné děkovačce se někteří příznivci hanáckého klubu ukázali ještě v daleko horším světle a Manzia si musel poslechnout pokřik "Negr ven, negr ven!"

Hráči Sigmy okamžitě opustili prostor poblíž kotle i hrací plochu. "Nějaká ta skupina, ani nevím, jestli se jim dá říkat fanoušci, tam pokřikovala něco na Bidjeho. Chtěli jsme se ho zastat a z děkovačky jsme odešli," popisoval v rozhovoru pro Olomoucký deník záložník Jakub Plšek.

Incident odsoudil na pozápasové tiskové konferenci i trenér Olomouce Václav Jílek. "Pro mě je to obrovsky hořká kaňka. Máme tady hráče (Manziu), o kterém předpokládáme, že nám pomůže. Pracuje pro tým, kolektiv jej jednoznačně přijal, perfektně zapadl. A pak se část fanoušků takhle vyjádří? Když to řeknu hodně slušně, je to velká hloupost. Takové věci nemůžeme tolerovat, takže v momentě, kdy mělo být nějaké poděkování fanouškům, nastal jednoznačný pokyn odchodu pryč. Tohle se nedělá."

Posila se fandům nezdá, výkonem to ale nebude

Přitom Sigma není v situaci, kdy si může dovolit přivádět kvalitní hráče. V zimě posílil klub pouze Manzia. "Typologicky je to hráč, kterého nemáme. Vůbec v českém prostředí si myslím, že je to ceněný hráč. Pokud zvládne i taktické pokyny a defenzivní úkoly, bude posilou," hodnotil Manziu kouč Jílek po příchodu posily.

Klub se k události po utkání v Pardubicích zatím oficiálně nevyjádřil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy