Já jsem Milwall, řval fanoušek, když do něj teroristé sekali mačetou. Londýn oslavuje nového hrdinu

David Janeczek David Janeczek
6. 6. 2017 13:53
Fotbalový fanoušek anglického Milwallu Roy Larner se neváhal postavit třem teroristům s mačetami. Sedmačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici, kam hrdinovi přinesli jeho přátelé knihu s názvem: Naučte se utíkat.
Roy Larner.
Roy Larner. | Foto: www.twitter.com

Praha/Londýn - Fanoušek londýnského Milwallu Roy Larner ukázal, že se teroristů opravdu nebojí. "Jdi do háje, já jsem Milwall," křičel sedmačtyřicetiletý Angličan na mačetami ozbrojené teroristy, kteří během běsnění zpívali islámské texty.

Larner se postavil teroristům v noci ze soboty na neděli v baru poblíž London Bridge. Nutno dodat, že fotbalový fanoušek od příští sezony druholigového Milwallu nebyl ničím ozbrojen a bránil se pouze rukama. Díky jeho hrdinskému činu mohli ostatní návštěvnici baru utéct.

Tři extrémisté ale mezitím stihli Larnera osmkrát zasáhnout do hlavy, hrudníku a rukou. "Už mi je trochu lépe. Mám za sebou operaci. Nechají si mě tady ještě asi týden. Udělal jsem, co jsem musel udělat," popisuje hrdina Larner z nemocnice Svatého Tomáše v Londýně.

"Měli mačety a začali křičet něco o Alláhovi. Pak zase spustili islám, islám. Já zase udělal pár kroků k nim a začal jsem křičet: Jdi do háje, já jsem Milwall. No a oni na mě začali útočit," vysvětlil Larner deníku The Sun přímo z nemocnice.

V těžké chvíli neztratili Larnerovi přátelé smysl pro humor, když mu do nemocnice přinesli knihu s názvem: Naučte se utíkat. 

Během útoku ještě Larner několikrát zopakoval svou větu, že je z Milwallu, čímž teroristy ještě více rozzuřil. "Byl jsem sám proti třem, proto mě tolik zranili. Snažil jsem se rány vykrývat rukama a držet se na nohou. Osmkrát mě trefili, všude byla krev."

Lva z London Bridge, jak se začalo Larnerovi v Anglii přezdívat, naštěstí ani jeden z úderů netrefil přímo. "Roy je naprostý blázen, ale vím, že ho tento boj nepoloží," řekla hrdá matka hrdiny Phylliss.

"Dozvěděla jsem se, že leží v nemocnici od jeho partnerky Tracey v neděli ráno. Po pravdě jsem nebyla překvapená. Musel bránit své kamarády. Nezáleželo mu na tom, jestli mají nože nebo střelné zbraně," pokračovala osmasedmdesátiletá paní Larnerová.

Roy má ještě další tři bratry, ale podle jeho matky byl vždy ten nejhlasitější. "Nikdy se nebál projevit. Nikoho se nebojí, je neohrožený a vždy byl," dodala Larnerová.

V nemocnici hrdinu navštívila také partnerka Tracey s jeho dcerou Freyou. "Roy leží na jednotce intenzivní péče. Ztratil své brýle a ruce má obvázané až po ramena. Má pětadvaceticentimetrové jizvy na boku tváře a krku, také mu zkolabovaly plíce," uvedl Larnerův kamarád Mick Church.

"Sledoval jsem ho, jak se snaží podívat na svůj telefon a zavolat své dceři. Bylo mi ho líto, ale oba jsem se tomu nakonec zasmáli. Je to opravdu statečný muž Milwall. V sobotu zachránil spoustu lidí. Nyní potřebuje pomoc sám," dodal Church.

Souhrnné video k útokům v Londýně | Video: Reuters, Twitter, Facebook
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy