Jarošíka láká Austrálie. A Sparta myslí na posilu ze Serie A

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 6. 2013 6:30
Fotbalový světoběžník Jiří Jarošík se v závěru své kariéry možná vydá do Austrálie, zájem mají kluby ze Sydney i Melbourne
Pavel Horváth v Plzni zůstává, Jiří Jarošík se možná ze Sparty vydá znovu do světa
Pavel Horváth v Plzni zůstává, Jiří Jarošík se možná ze Sparty vydá znovu do světa | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Ve Spartě má ještě na jednu sezonu platnou smlouvu. Ale spíš se schyluje k jeho odchodu. Jiřího Jarošíka dost možná čeká nejexotičtější angažmá jeho bohaté kariéry.

"O Jirku Jarošíka je zájem v Austrálii, konkrétně u klubů ze Sydney a z Melbourne," prozradil fotbalistův agent Martin Říha.

Podle něj je ale vše stále otevřené, včetně setrvání zkušeného stopera na Letné. "Registrujeme i nabídky z českých prvoligových klubů," říká Říha.

Sparťanský kádr v létě čeká jistá obměna. "Nedosáhli jsme v uplynulé sezoně na trofej, proto se asi dá očekávat, že nějaké změny budou," říká Dušan Svoboda, viceprezident Sparty.

Kromě pětatřicetiletého Jiřího Jarošíka se smráká i nad Markem Matějovským. "Byl po tři roky kapitánem týmu a za tu dobu nezdvihnul nad hlavu žádný pohár, což ve Spartě vzhledem k jejím cílům není optimální," naznačuje Svoboda, že i nad dalším působením tohoto playmakera se na Letné rozmýšlejí.

"Marek je hráčem nejvyšší kategorie. Budeme se Spartou jednat. Buď o jeho setrvání, nebo o tom, jestli by Marek případně odešel ještě na nějaké zahraniční angažmá," naznačuje možné scénáře Viktor Kolář z agentury Sport Invest, která Matějovského zastupuje.

Vacek se vrací. Tedy možná

Případné touhy Mladé Boleslavi spojené s jejím bývalým hráčem Matějovským jsou tak zatím, zdá se, na slepé koleji.

Matějovský se před třemi lety vracel do české ligy z nepříliš vydařeného angažmá v anglickém Readingu. Podobný osud teď agentura Sport Invest chystá pro jiného svého klienta: Kamila Vacka.

Ten před dvěma lety zamířil z Letné do italské Serie A, do veronského týmu AC Chievo. Ve své první italské sezoně naskočil do 20 ligových zápasů, v té uplynulé jen do 11, posbíral v ní v Serii A jen 667 minut.

"Návrat do Sparty je pro Kamila jednou z možných variant," potvrzuje agent Viktor Kolář.

Sparta se netají ani svým zájmem o 20letého pravého obránce Slovanu Bratislava Lukáše Pauscheka.

V uplynulých dnech byl na Letné přestupový klid, protože Jakub Otava, člen klubového představenstva, který má personální záležitosti v gesci, relaxoval na dovolené, z níž se vrátil včera - a dnes již budou probíhat první jednání.

Bezprostředně po skončení ligy se ve Spartě uvažovalo také o příchodu Jiřího Štajnera, který nenašel další společnou řeč s Libercem. Nakonec vzal ale tento veterán zavděk smlouvou od Mladé Boleslavi.

Jarošík a titul v páté zemi?

Vraťme se ještě k Jiřímu Jarošíkovi. Pokud by skutečně odešel do Austrálie, mohl by atakovat velmi zajímavý zápis do statistik: To kdyby se pokusil získat mistrovský titul již v páté zemi.

Ligovou soutěž totiž dosud vyhrál v Česku se Spartou, v Rusku s CSKA Moskva, v Anglii s Chelsea a ve Skotsku s Celtikem Glasgow.

Vedle toho hrával někdejší český reprezentant také v Birminghamu, v ruské Samaře nebo ve španělském Realu Zaragoza.

Australské angažmá mu jistě mohou vřele doporučit Vítězslav Lavička a Karol Kisel, kteří spolu jako trenér a hráč získali mistrovský titul v FC Sydney. Jako trenér už v Austrálii působil i František Straka.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 58 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy