James je nový Valderrama. Kolumbie sní o historickém úspěchu

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 6. 2014 10:00
Kolumbie zatím na šampionátu exceluje a je blízko prvnímu čtvrtfinále své historie.
Tři branky už na šampionátu nasázel James Rodríguez. A Los Cafeteros válí.
Tři branky už na šampionátu nasázel James Rodríguez. A Los Cafeteros válí. | Foto: Reuters

Praha - Měla to být jedna z nejvyrovnanějších základních skupin světového šampionátu, ale nebyla. Naopak. Jeden tým převyšoval ostatní rozdílem třídy.

Kolumbie si postupně poradila s Řeckem, Pobřežím slonoviny i Japonskem a s devíti body suverénně postoupila do osmifinále z prvního místa. Během tří utkání nasázela devět branek a ve své domovině rozpoutala nefalšovanou fotbalovou horečku.

Los Cafeteros nejprve v úspěšné kvalifikaci ukončili šestnáct let trvající čekání na světový šampionát a teď i čtyřiadvacet let dlouhé čekání na postup ze základní skupiny.

První čtvrtfinále pro Kolumbii je blízko

Na pátém šampionátu mohou Kolumbijci poprvé v historii projít do čtvrtfinále, jejich soupeřem bude Uruguay, přičemž fanoušci věří, že současná generace může překonat tu legendární z devadesátých let minulého století.

Tehdy zářili ve žlutých kolumbijských dresech například brankář René Higuita, který ale fatálně chyboval na italském šampionátu v roce 1990 právě v osmifinále proti Kamerunu, fenomenální kudrnatý záložník Carlos Valderrama, či útočník Faustino Asprilla.

Zatímco v roce 1990 se Kolumbie prokousala do play off až ze 3. místa ve skupině, v Brazílii výběr trenéra Josého Pekermana válí a rychle si vydobyl pozici nejčernějšího koně šampionátu.

Valderrama velebí Jamese Rodrígueze

Hlavní postavou týmu je teprve dvaadvacetiletý ofenzivní záložník James Rodríguez. Hvězda Monaka a bývalý hráč FC Porto se v každém utkání jednou zapsal mezi střelci a další góly připravil svým spoluhráčům.

V Kolumbii se stal fotbalovým bohem a neúčast kanonýra Radamela Falcaa už nepůsobí ani zdaleka tak tragicky, jako před zahájením mundialu.

Poklonu Rodríguezovi ostatně vysekl právě legendární Carlos Valderrama, odjakživa přezdívaný El Pibe, tedy "kluk".

"Kolumbie už nepotřebuje nového El Pibeho, protože právě James je tím klukem, kterého národní tým v minulých letech tolik postrádal," uvedl dnes dvaapadesátiletý Valderrama na adresu svého nástupce s číslem 10 na dresu.

"Je neuvěitelně talentovaný a má víc zanícení a vášně pro hru, než jakýkoli jiný hráč, kterého jsem viděl v celé své hráčské i trenérské kariéře. James má potenciál být nejlepším kolumbijským fotbalistou, který kdy žil. A také jedním z nejlepších hráčů celé fotbalové historie," nešetřil superlativy Valderrama.

James: El Pibe byl mým hrdinou

Sám James Rodríguez přiznává, že svého předchůdce na klíčové pozici tvořivého záložního zbožňoval.

"Je samozřejmě velkou poctou být v tak mladém věku srovnáván s El Pibem. Už od mala jsem Valderramu velice obdivoval a vždycky jsem chtěl být jako on. Byl mým hrdinou a já jsem pyšný, že mohu nosit na dresu jeho desítku a znovu hrát s Kolumbií na světovém šampionátu poprvé od roku 1998," poznamenal Rodríguez.

"Potkal jsem ho jenom jednou a působil na mě jako dobrý člověk a jako někdo, kdo toho udělal hodně pro Kolumbii. A být pochválen právě Valderramou je neuvěřitelná pocta," reagoval současný kolumbijský fotbalový poklad.

Rodríguez je použitelný prakticky na jakémkoli místě v záložní řadě. Vlevo, vpravo, uprostřed, všude dokáže prodat své největší přednosti. Je silný, rychlý, vyvážený, mentálně odolný. Stejně jako Valderrama je nesobeckým typem záložníka, spoluhráčům připravuje velké množství střeleckých příležitostí.

Ferguson jej srovnal s Ronaldem

Když je však potřeba vzít zodpověnost na sebe, James to udělá. Střílí spousty gólů, během tří let v FC Porto vsítil 25 branek v 63 utkáních. V první sezoně v Monacu skóroval devětkrát.

Má velmi rychlé reakce, bleskové myšlení, díky kterému je krok před protihráčem, jež ho musí zastavit jedině faulem. Je to levák, ale ovládat míč umí i svou slabší nohou. Už před lety si jeho talentu všiml dnes již bývalý manažer Manchesteru United Alex Ferguson. Srovnal ho s Cristianem Ronaldem.

A zatímco Ronaldo se v Brazílii trápí a jeho Portugalsko skončilo už po základní skupině, Kolumbie v čele s Rodríguezem může zářit dál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy