James je nový Valderrama. Kolumbie sní o historickém úspěchu

Aleš Vávra Aleš Vávra
28. 6. 2014 10:00
Kolumbie zatím na šampionátu exceluje a je blízko prvnímu čtvrtfinále své historie.
Tři branky už na šampionátu nasázel James Rodríguez. A Los Cafeteros válí.
Tři branky už na šampionátu nasázel James Rodríguez. A Los Cafeteros válí. | Foto: Reuters

Praha - Měla to být jedna z nejvyrovnanějších základních skupin světového šampionátu, ale nebyla. Naopak. Jeden tým převyšoval ostatní rozdílem třídy.

Kolumbie si postupně poradila s Řeckem, Pobřežím slonoviny i Japonskem a s devíti body suverénně postoupila do osmifinále z prvního místa. Během tří utkání nasázela devět branek a ve své domovině rozpoutala nefalšovanou fotbalovou horečku.

Los Cafeteros nejprve v úspěšné kvalifikaci ukončili šestnáct let trvající čekání na světový šampionát a teď i čtyřiadvacet let dlouhé čekání na postup ze základní skupiny.

První čtvrtfinále pro Kolumbii je blízko

Na pátém šampionátu mohou Kolumbijci poprvé v historii projít do čtvrtfinále, jejich soupeřem bude Uruguay, přičemž fanoušci věří, že současná generace může překonat tu legendární z devadesátých let minulého století.

Tehdy zářili ve žlutých kolumbijských dresech například brankář René Higuita, který ale fatálně chyboval na italském šampionátu v roce 1990 právě v osmifinále proti Kamerunu, fenomenální kudrnatý záložník Carlos Valderrama, či útočník Faustino Asprilla.

Zatímco v roce 1990 se Kolumbie prokousala do play off až ze 3. místa ve skupině, v Brazílii výběr trenéra Josého Pekermana válí a rychle si vydobyl pozici nejčernějšího koně šampionátu.

Valderrama velebí Jamese Rodrígueze

Hlavní postavou týmu je teprve dvaadvacetiletý ofenzivní záložník James Rodríguez. Hvězda Monaka a bývalý hráč FC Porto se v každém utkání jednou zapsal mezi střelci a další góly připravil svým spoluhráčům.

V Kolumbii se stal fotbalovým bohem a neúčast kanonýra Radamela Falcaa už nepůsobí ani zdaleka tak tragicky, jako před zahájením mundialu.

Poklonu Rodríguezovi ostatně vysekl právě legendární Carlos Valderrama, odjakživa přezdívaný El Pibe, tedy "kluk".

"Kolumbie už nepotřebuje nového El Pibeho, protože právě James je tím klukem, kterého národní tým v minulých letech tolik postrádal," uvedl dnes dvaapadesátiletý Valderrama na adresu svého nástupce s číslem 10 na dresu.

"Je neuvěitelně talentovaný a má víc zanícení a vášně pro hru, než jakýkoli jiný hráč, kterého jsem viděl v celé své hráčské i trenérské kariéře. James má potenciál být nejlepším kolumbijským fotbalistou, který kdy žil. A také jedním z nejlepších hráčů celé fotbalové historie," nešetřil superlativy Valderrama.

James: El Pibe byl mým hrdinou

Sám James Rodríguez přiznává, že svého předchůdce na klíčové pozici tvořivého záložního zbožňoval.

"Je samozřejmě velkou poctou být v tak mladém věku srovnáván s El Pibem. Už od mala jsem Valderramu velice obdivoval a vždycky jsem chtěl být jako on. Byl mým hrdinou a já jsem pyšný, že mohu nosit na dresu jeho desítku a znovu hrát s Kolumbií na světovém šampionátu poprvé od roku 1998," poznamenal Rodríguez.

"Potkal jsem ho jenom jednou a působil na mě jako dobrý člověk a jako někdo, kdo toho udělal hodně pro Kolumbii. A být pochválen právě Valderramou je neuvěřitelná pocta," reagoval současný kolumbijský fotbalový poklad.

Rodríguez je použitelný prakticky na jakémkoli místě v záložní řadě. Vlevo, vpravo, uprostřed, všude dokáže prodat své největší přednosti. Je silný, rychlý, vyvážený, mentálně odolný. Stejně jako Valderrama je nesobeckým typem záložníka, spoluhráčům připravuje velké množství střeleckých příležitostí.

Ferguson jej srovnal s Ronaldem

Když je však potřeba vzít zodpověnost na sebe, James to udělá. Střílí spousty gólů, během tří let v FC Porto vsítil 25 branek v 63 utkáních. V první sezoně v Monacu skóroval devětkrát.

Má velmi rychlé reakce, bleskové myšlení, díky kterému je krok před protihráčem, jež ho musí zastavit jedině faulem. Je to levák, ale ovládat míč umí i svou slabší nohou. Už před lety si jeho talentu všiml dnes již bývalý manažer Manchesteru United Alex Ferguson. Srovnal ho s Cristianem Ronaldem.

A zatímco Ronaldo se v Brazílii trápí a jeho Portugalsko skončilo už po základní skupině, Kolumbie v čele s Rodríguezem může zářit dál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy