Jako v černém snu. Liga mistrů se Spartě hodně vzdálila

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
17. 8. 2010 23:23
Sparta - Žilina 0:2
Typický obrázek prvního zápasu: Žilina nahoře, Sparta dole
Typický obrázek prvního zápasu: Žilina nahoře, Sparta dole | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Fotbalisté Sparty prohráli v úvodním zápase play off o Ligu mistrů na domácí půdě se Žilinou 0:2.

Dveře do hlavní soutěže se jí tím hodně přibouchly. V odvetě tak Letenské za týden čeká nelehká úloha. Slovenský celek navíc hraje doma skvěle a v každém z předchozích dvou utkání nastřílel tři góly.

Sparta musela nastoupit hned bez pěti hráčů základní sestavy, přesto její výkon byl ještě horší, než se očekávalo. Žilina českého mistra přehrávala, zvláště v druhé půli, na všech frontách a svůj výkon zaslouženě korunovala brankami Ceesayho a Oravce.

Zápas Sparta - Žilina jsme sledovali ŽIVĚ
Vyprodaná Letná se k bitvě roku převlékla do svátečního
Ač Čech, chce Spartu vyřadit. Hapal: Je to vyrovnané
Duel o 200 milionů je tu. Přejde Sparta přes Žilinu?

K vykartované ofenzivní trojici Matějovský-Sionko-Wilfried se před zápase přidalo zraněné duo Kladrubský-Kadlec, a tak v ideálním složení zůstala pouze obrana.

Zpočátku to však na letenském celku nebylo příliš znát. Sparta se hnala do útoku, o otevřené pojetí se snažila i Žilina, a tak se téměř vyprodaný stadion rozhodně nenudil.

Už ve 12. minutě měl stoprocentní šanci Kweuke, ovšem Wilfriedův náhradník na hrotu souboj mezi čtyřma očima s gólmanem Dúbravkou prohrál. O chvíli později mohli skóre otevřít naopak hosté, když Ježův přímý kop z ideální vzdálenosti vyškrábnul Blažek jen s velkými obtížemi na tyč.

Domácí se snažili pálit ze všech pozic, především střely z dálky však postrádaly přesnost. A když navíc začala skřípat spolupráce defenzivní řady, nevěstilo to pro druhou půli nic dobrého.

Dva údery a Žilina zaslouženě vedla

Tu sice načal velkou šancí znovu Kweuke, ale byli to Žilinští, kdo se radoval z prvního gólu.

Pavel Hapal může být spokojený.
Pavel Hapal může být spokojený. | Foto: Jakub Šafránek

V 51. minutě nedokázali sparťané ze svého pokutového území i vinou Blažkova špatného zákroku ani nadvakrát odvrátit žilinské centry, čehož využil Ceesay k šikovnému obstřelení k tyči.

Hosty vstřelená branka notně povzbudila a dál se tlačili do útoku. Zato Sparta najednou nevěděla, co si počít. Navíc Řepka s Brabcem inkasovali žlutou kartu, což jim vystavilo stopku pro odvetu.

Velice aktivní byl Ceesay, ale o druhou branku se v 73. minutě postaral hlavou Oravec, kterého sparťanská obrana nechala při rohu Ježe bez dozoru.

To už byl pro domácí morálku hodně velký úder, z něhož se do konce utkání nevzpamatovala, a do odvety si tak veze dvoubrankové manko.

Úvodní zápas 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Sparta Praha - MŠK Žilina 0:2 (0:0)
51. Ceesay, 73. Oravec. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Kirkup (všichni Angl.). ŽK: Brabec, Řepka, Vachoušek - Ceesay, Bello, Majtán. Diváci: 18.000.

Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Žofčák (78. Zeman), Kucka, Vachoušek (90. Jeslínek), Lačný (68. Třešňák) - Kweuke. Trenér: Chovanec.
Žilina: Dúbravka - Guldan, Piaček, Pečalka, Mráz - Rilke (79. Zošák), Jež, Bello, Majtán (87. Poliaček) - Ceesay (90. Šourek), Oravec. Trenér: Hapal.